Śląscy śledczy skierowali akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej handlującej ludźmi

OPRAC.: [email protected]
Jest to już trzeci akt oskarżenia w tej sprawie, dotychczas prokurator oskarżył 16 osób
Jest to już trzeci akt oskarżenia w tej sprawie, dotychczas prokurator oskarżył 16 osób Fot. Tomasz Bolt / Polska Press
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sadu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi. Jest to już trzeci akt oskarżenia w tej sprawie, dotychczas prokurator oskarżył 16 osób - informuje prokuratura.

Śledztwo było prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk, handel ludźmi kwalifikowany z art. 189a § 1 kk oraz oszustwa kwalifikowane z art. 286 § 1 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat.

Handel ludźmi

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2009 – 2014 w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i Polsce na terenie województwa śląskiego, a w szczególności Zawiercia, Katowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, Jaworzna i innych, działało kilka zorganizowanych grup przestępczych. Wszystkie grupy zajmowały się werbowaniem osób, pod pozorem załatwienia im legalnej pracy w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech. Następnie na dane osobowe „pracowników” dopuszczali się popełnienia szeregu przestępstw w tym wyłudzenia kredytów lub różnego rodzaju zasiłków socjalnych.

Schemat działania grupy

W pierwszej kolejności oskarżeni poszukiwali chętnych do podjęcia legalnej pracy w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Werbownicy wyszukiwali zainteresowanych spośród bezrobotnych, nieporadnych życiowo bądź znajdujących się w krytycznym położeniu materialnym. Następnym etapem było organizowanie transportu pokrzywdzonych na teren Niemiec, Szwecji lub Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe odbierani byli przez „łączników” i przewożeni do nieznanych im miejsc, gdzie mieli nocować. W kolejnych dniach pokrzywdzeni byli zabierani przez „łączników” lub gospodarzy domów i wykorzystywani do popełniania przestępstw. Ich przestępcza działalność na terenie Niemiec, Szwecji lub Wielkiej Brytanii koncentrowała się na wyłudzaniu świadczeń i zasiłków socjalnych lub umów kredytowych w bankach, ale także na kradzieżach sklepowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl