Śladami Piastów po Cieszynie [NAJLEPSZE ŚCIEŻKI ROWEROWE W WOJ. ŚLĄSKIM]

Witold Kożdoń
Cieszyński rynek zachwyca, a jego najbardziej charakterystyczną budowlą jest bez wątpienia ratusz, który zajmuje całą południową pierzeję.
Cieszyński rynek zachwyca, a jego najbardziej charakterystyczną budowlą jest bez wątpienia ratusz, który zajmuje całą południową pierzeję.
Cieszyn przecina pętla rowerowa Euroregionu Śląsk Cieszyński i Szlak Greenways biegnący z Wiednia do Krakowa. W mieście nie brakuje więc rowerowych atrakcji

Historia odcisnęła nad Olzą piętno, pozostawiając wiele cennych zabytków. W efekcie Cieszyn to dziś jedno z najpiękniejszych miast południowej Polski. Wspólnie z Czeskim Cieszynem stanowi stolicę Euroregionu Śląsk Cieszyński. Oba miasta, leżąc na styku różnych narodowości, kultur i wyznań, stały się miejscem o niepowtarzalnym klimacie. Nic więc dziwnego, że wytyczono tu liczne turystyczne szlaki tematyczne, m.in. szlak cieszyńskich Piastów, Habsburgów, Żydów, protestantów czy cieszyńskiej moderny.

Cieszynianka i magnolie

Naszą wycieczkę proponujemy rozpocząć w Puńcowie, niewielkiej miejscowości koło Cieszyna, ale można też zaparkować auto na dużym parkingu przy alei Łyska już w samym Cieszynie, obok campingu Olza. Stamtąd ruszamy do centrum aleją Łyska Euroregionalną Pętlą Rowerową 24C koloru czerwonego.

Po lewej mijamy nowy Most Sportowy na Olzie, a po prawej obiekty rekreacyjno-sportowe cieszyńskiego MOSiR oraz rezerwat "Lasek Miejski nad Puńcówką", gdzie m.in. znajduje się stanowisko cieszynianki wiosennej. Po przejechaniu ok. kilometra docieramy do mostu Wolności.

Tam skręcamy w prawo w ul. 3 Maja. Teraz czeka nas kilkusetmetrowy podjazd do placu Słowackiego. Jadąc ul. 3 Maja możemy jednak podziwiać piękne ogrody z rzadkimi okazami drzew i krzewów, na czele z przepiękną magnolią.
Na placu Słowackiego skręcamy w lewo w ul. Pokoju i za gmachem Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego skręcamy w ul. Limanowskiego. W taki sposób docieramy do Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz znajdującego się przy nim parku Pokoju.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego to jedno z najstarszych muzeów w Europie Środkowej i najstarsze muzeum publiczne w Polsce, założone przez ks. Leopolda Jana Szersznika w roku 1802. Tuż obok znajduje się cieszyński rynek, otoczony podcieniami oraz renesansowymi i barokowymi kamieniczkami. Jego centrum zdobi barokowa studnia z fontanną św. Floriana.

Rotunda i śląski dizajn

Główny miejski plac zachwyca urokliwą atmosferą i zachęca do chwili relaksu przy doskonałej kawie. Po odpoczynku zjeżdżamy ul. Głęboką pod Górę Zamkową (298 m). Obecnie to romantyczny park, w którym można podziwiać najstarszy śląski zabytek, czyli XI-wieczną Rotundę św. Mikołaja.
Wizytówką góry jest też 29-metrowa Wieża Piastowska, będąca pozostałością po tzw. górnym zamku. Przy ładnej pogodzie warto wejść na jej szczyt, z którego roztacza się fantastyczna panorama miasta oraz niedalekich Beskidów.

W dolnej części Góry Zamkowej znajduje się klasycystyczny Pałac Myśliwski Habsburgów.

Dziś w części jego wnętrz funkcjonuje Zamek Cieszyn, do którego warto zajrzeć choćby po to, by przekonać się, jak wygląda współczesny śląski (ale nie tylko) dizajn.Po zwiedzeniu Góry Zamkowej skręcamy na most Przyjaźni. Rzekę Olzę przekraczano w tym miejscu już w XIV wieku. Obecny most pochodzi z 1953 r.

Czeskie piwo i doktor Faust

Po czeskiej stronie uwagę przyciąga kawiarnia Avion i przy niej "odbijamy" w prawo. Tak docieramy do Alei Masaryka. Pod nr 18 stoi tam najstarszy budynek w Czeskim Cieszynie, wzniesiony w stylu empirowym w 1836 r. To tam, wedle legendy, miał mieszkać tajemniczy kupiec zwany czeskocieszyńskim "doktorem Faustem", który rzekomo pracował nad swoimi wyrobami w zadymionym pomieszczeniu z dużym paleniskiem.

W Alejach Masaryka znajduje się neogotycki kościół Najświętszego Serca Jezusowego i XVIII-wieczna rzeźba św. Jana Nepomucena. My natomiast wjeżdżamy w ul. Vrchlického, przecinamy ul. Hlavni i ul. Praską docieramy do rynku w Czeskim Cieszynie. Stamtąd ul. Štefáni-kovą docieramy do ul. Nádražní, przy której wznosi się imponujący dworzec kolejowy.

Dalej jedziemy ul. Střelniční. Przy moście Wolności uwagę zwraca budynek dawnej cieszyńskiej strzel- nicy. Przy nim skręcamy w prawo i nadolziańskimi bulwarami docieramy do kładki sportowej na Olzie i znajdującego się obok par-ku Sikory. Tam warto odpocząć.

Po przerwie Mostem Sportowym przejeżdżamy na polską stronę Olzy. W tym miejscu możemy skręcić w lewo i ponownie przejechać al. Łyska w okolice mostu Przyjaźni, by zobaczyć urokliwą Cieszyńską Wenecję oraz znajdującą się nieco wyżej legendarną Studnię Trzech Braci. Możemy też skręcić w prawo i najkrótszą trasą dotrzeć do parkingu przy campingu Olza lub dalej do Puńcowa.
Cieszynianie należą do najlepszych w kraju

Od 1966 r. działa w Cieszynie Turystyczny Klub Kolarski "Ondraszek". W tym czasie cykliści znad Olzy zorganizowali kilkadziesiąt obozów kolarskich, w tym zagraniczne. Zwiedzili na rowerach m.in. Czechy, Słowację, Węgry, Bułgarię, Holandię, Belgię, Danię, Wielką Brytanię, Austrię.

W 1999 r., w rankingu najlepszych klubów kolarskich w Polsce, "Ondraszek" zajął piąte miejsce, w roku 2000 r. - czwarte, a w 2006 r. siódme. Klub został wyróżniony wieloma dyplomami, odznaczeniami oraz listami gratulacyjnymi przez władze miasta i PTTK. Jego szczególnym osiągnięciem jest także nawiązanie stałej, transgranicznej współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Sportowym "Beskid Śląski" w Republice Czeskiej oraz czeską organizacją sportową Telovychovna Jednota "Slavoj" w Czeskim Cieszynie.

Międzynarodowa współpraca zaowocowała już organizacją wspólnych imprez kolarskich. Co roku "Ondraszek" organizuje też Cieszyńskie Rowerowe Rajdy Rodzinne oraz Triathlony Rowerowe. By zostać jego członkiem, wystarczy mieć żyłkę podróżnika, chcieć realizować podróżnicze pasje jeżdżąc na rowerze.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śladami Piastów po Cieszynie [NAJLEPSZE ŚCIEŻKI ROWEROWE W WOJ. ŚLĄSKIM] - Dziennik Zachodni

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rowerzysta
dokładnie tak jest - z dziecmi mozna zrobic duza petle od campingu (mozna jeszcze pojechac kawałek za (dookola boiska "pod wałką") do mostu przy 3-maja, potem najlepiej czeską stronądo drugiego mostu przy głębokiej - na polską stronę, dalej wzdłuż olzy do lodowiska i z powrotem - na wysokości campingu Olza, jest po drugiej stronie park A. Sikory - można pojechać jeszcze za park - ścieżką na wale wzdłuż Olzy - dojezdzamy aż do drogi na Trzyniec - tam już lepiej nie jechać z dzieckiem, choć przez większość drogi jest szerokie pobocze. W samym TRzyńcu liczne ścieżki rowerowe, ale niestety niepołączone - często trzeba przeprowadzić rower przez jezdnię, albo podjechać kilkadziesiąt metrów ulicą - dla dorosłego żaden proble - świetne warunki - z dzieckiem - spory stres - niemniej jednak o niebo lepiej niż w Cieszynie. Pozdrowienia z Cieszyna
D
Dżolero
Z całej opisanej tu trasy, po polskiej stronie, typową ścieżką rowerową jest odcinek od parkingu przy campingu Olza do mostu Wolności, czyli jakieś 800 m, pozostała część to jazda w dużym ruchu drogowym, poprzez ciasne uliczki starego Cieszyna, co np. z dzieckiem jadącym na swoim rowerze nie kojarzy mi się z rekreacją tylko z wielkim stresem i obawą o zdrowie dziecka.
D
Dżolero
Z całej opisanej tu trasy, po polskiej stronie, typową ścieżką rowerową jest odcinek od parkingu przy campingu Olza do mostu Wolności, czyli jakieś 800 m, pozostała część to jazda w dużym ruchu drogowym, poprzez ciasne uliczki starego Cieszyna, co np. z dzieckiem jadącym na swoim rowqerze nie kojarzy mi się z rekreacją tylko z wielkim stresem i obawą o zdrowie dziecka.
Wróć na i.pl Portal i.pl