Słabe końcówki obu połów, skuteczny debiutant. Porażka Łomży Industrii Kielce na turnieju w Hiszpanii. Zobacz zdjęcia i video

Paweł Kotwica
Łomża Industria Kielce przegrało pierwszy mecz w okresie przygotowawczym. Na zdjęciu Artiom Karaliok. Fot. Diego Gómez
W pierwszym półfinale rozgrywanego w hiszpańskim Loredo turnieju piłkarzy ręcznych, Łomża Industria Kielce przegrało z Helvetią Anaitasuna. O porażce naszego zespołu zadecydowała słaba gra w końcówkach obu połów spotkania. Najskuteczniejszym graczem naszego zespołu był zdobywca 7 bramek, debiutujący w zespole seniorów Szymon Wiaderny. W sobotę o godzinie 18 mistrzowie Polski zagrają o trzecie miejsce w turnieju.

Łomża Industria Kielce - Helvetia Anaitasuna 32:33 (16:16)
Łomża Industria Kielce: Wolff (1-30 min, 7/23 = 30 %), Kornecki (31-60 min, 3/20 = 15 %) – Nahi 3, Wiaderny 7 (6) – Gębala 2, Sićko 2, D. Dujszebajew 2 – Karacić 1 (1), Olejniczak 1, Thrastarson 2 – Paczkowski, Sanchez-Migallon 1 – Domagała 1, Kounkoud 1 – Tournat 6, Karaliok 3. Trener: Talant Dujszebajew.

Karne. Łomża Vive Kielce: 7/8 (rzut Karacicia obroniony). Helvetia: 2/3 (Wolff obronił jeden rzut).

Kary. Łomża Vive Kielce: 8 minut (Nahi, D. Dujszebajew, Karaliok, Tournat po 2). Helvetia: 10 minut.

Przebieg: 4:0 (‘5), 4:1, 6:1, 6:2, 8:2 (‘8), 8:4, 9:4, 9:5, 10:5, 10:6, 11:6, 11:7, 12:7 (‘19), 12:8, 13:8, 13:9, 14:9, 14:10, 15:10 (‘22), 15:15, 16:15, 16:16 – 17:16, 17:18, 18:18, 18:19, 20:19, 20:20 (‘40), 24:20 (‘44), 24:22, 25:22, 25:23, 26:23, 26:24, 27:24, 27:25, 28:25 (‘51), 28:27, 29:27 (‘53), 29:30 (‘55), 30:30, 30:33 (‘59), 32:33.

Do pierwszego w okresie przygotowawczym sparingu, z ósmą drużyną poprzedniego sezonu w hiszpańskiej ekstraklasie, Żółto-Biało-Niebiescy przystąpili bez kontuzjowanych Nedima Remiliego, Elliota Stenmalma i Alexa Dujszebajewa. Ten ostatni urazu uda nabawił się już podczas zgrupowania w Hiszpanii. Nie będzie mógł normalnie trenować przez tydzień do dwóch. Wobec jego absencji i braku Remiliego do dyspozycji był tylko jeden prawy rozgrywający – Paweł Paczkowski. Zmieniał go Miguel Sanchez-Migallon. W kieleckim zespole zadebiutowało dwóch nowych skrzydłowych – Szymon Wiaderny i Benoit Kounkoud. Cały mecz na ławce przesiedział Arkadiusz Moryto. Owacyjnie przywitany przez kibiców został Daniel Dujszebajew, który urodził się w pobliskim Santander. Ciepło potraktowano też jego ojca, Talanta, byłego zawodnika klubu Teka Santander.

Mistrzowie Polski bardzo dobrze rozpoczęli mecz. W pierwszych minutach Andreas Wolff odbił trzy rzuty, w tym karnego, nieźle funkcjonowała defensywa, w ataku pozycyjnym nasi rozgrywający znakomicie obsługiwali Nicolasa Tournata – francuski obrotowy po ośmiu minutach gry miał na koncie 4 gole i wypracowanego karnego. W 8 minucie polski zespół prowadził 8:2. Potem spotkanie się wyrównało, a w ostatniej fazie pierwszej połowy Helvetia zaczęła odrabiać straty. Nieźle spisywał się jej bramkarz, nasi zawodnicy dołożyli też kilka błędów w rozegraniu piłki, mniej szczelna była obrona. Efekt – siedem minut bez kieleckiego gola i w 29 minucie remis 15:15.

Początek drugiej połowy znów z lekką przewagą drużyny hiszpańskiej. Ale gdy okres skutecznej gry szczypiornistów z Kielc nałożył się na dobre akcje obronne, Łomża Industria zdobyło cztery gole z rzędu i w 44 minucie prowadziło 24:20. Jeszcze w 50 minucie kielczanie wygrywali 28:25, ale znów słabo zagrali w ostatnich minutach. Ponownie było sporo nieskutecznych rzutów i zgubionych piłek. Od stanu 30:30 Helvetia miała serię trzech zdobytych bramek i na dwie minuty przed końcem prowadziła 33:30. Była jeszcze szansa, bo po golach Haukura Thrastarsona i Daniela Dujszebajewa nasz zespół złapał kontakt, a krycie na całym boisku przyniosło przechwyt Pawła Paczkowskiego, ale rzut „Paczasa” przez całe boisko do pustej bramki był nieskuteczny.

Trudno oceniać formę naszych zawodników w oparciu o jeden mecz, rozegrany „na ciężkich nogach”, w środku okresu przygotowawczego, jest ona dość zróżnicowana u poszczególnych graczy. Zwróciła uwagę odważna gra debiutującego w pierwszej drużynie 19-letniego lewoskrzydłowego, Szymona Wiadernego, który był najskuteczniejszym graczem drużyny, wykorzystując wszystkie sześć rzutów karnych i dokładając jedną bramkę z gry.

W meczu o trzecie miejsce (sobota, godz. 18) zespół z Kielc zmierzy się z Bathco BM Torrelavega, które w drugim półfinale przegrało z BM Sinfin Santander 33:35 (16:18).