Skwer na ul. Chmielnej zyska całkiem nowy blask

  Skwer na ul. Chmielnej zyska całkiem nowy blask

  Weronika Słodkowska

  Warszawa

  Aktualizacja:

  Warszawa

  Ulica Chmielna ma szansę odzyskać blask i stać się eleganckim deptakiem. Poważnym krokiem ku temu ma być przebudowa skweru, który dziś bardziej pełni rolę parkingu niż miejsca wypoczynkowego. Wczoraj zaprezentowano trzy projekty odnowy zakątka przy Chmielnej. Za trzy tygodnie mieszkańcy ulicy ostatecznie wybiorą jeden z nich.
  Inicjatywę przebudowy skweru mieszczącego się między ul. Nowy Świat a Bracką wysunęła Fundacja "Czy Mogę Pomóc" z siedzibą właśnie przy Chmielnej. - Chcemy wyplenić stąd patologię i przywrócić ulicy piękno - tłumaczy Paweł Walicki z Fundacji "CMP".

  Pomysł spodobał się urzędnikom dzielnicy Śródmieście i Zarządowi Terenów Publicznych, które bez wahania zdecydowały się zrealizować projekt skweru.
  - Dziś na Chmielnej tryumfują bazgroły i nieczystości, a my chcemy, żeby był to deptak z prawdziwego zdarzenia - mówi burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. Do współpracy zaproszono trójkę architektów, którzy nieodpłatnie wykonali projekty przebudowy skweru. Wczoraj, w planowanym miejscu remontu, zaprezentowano je publiczności.

  Pierwszy projekt, przygotowany przez Gordo Studio, zakłada uczynienie z obecnego kwadratu zieleni miniaturowego ogródka pokrytego kolorową roślinnością. Będzie można wejść w jego przestrzeń po ceglanych schodkach, usiąść na ławeczce i odetchnąć w cieniu drzewa.

  Druga propozycja, autorstwa Green Partner, eksponuje przede wszystkim zieleń skweru. Aby nie wprowadzać zamieszania, architekci postawili na dwa gatunki roślin. Pole zieleni ma być otoczone drewnianymi ławeczkami.

  Trzeci projekt opracowała studentka SGGW Paulina Mieleszko. - Mieszkańcy Chmielnej nie mają gdzie odpocząć. Przychodzą na skwerek i siadają na murku. Moja propozycja zakłada utworzenie większej liczby miejsc siedzących - wyjaśnia autorka. Według jej projektu dookoła klombu miałyby powstać siedziska, a na samej wyspie zieleni można będzie usiąść na wygodnym podłożu w cieniu drzew. Nocą skwer rozjaśniałyby światła bijące od podłoża oraz od sąsiedniego rzędu drzew.

  Wizualizacje tych trzech projektów lada dzień staną przy skwerze na Chmielnej. Pomysłodawcy przebudowy czekają na uwagi i propozycje mieszkańców Warszawy, a zwłaszcza ul. Chmielnej. Opinie można wysyłać na adres Urzędu Dzielnicy Śródmieście lub na adres mejlowy: dzielnica@-srodmiescie.warszawa.pl z dopiskiem "Chmielna". Zwycięski projekt poznamy 19 lipca o godz. 17 podczas finału konsultacji.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czekam na nowe oblicze Chmielnej

  ikolika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 45

  Może władze Śródmieścia przy okazji poprawiłyby też pasaż Wiecha. Sztuczna winorośl i ohydne latarnie to skutek jego remontu. A na Chmielnej oprócz tej zieleni co ma powstać to trzeba zrobić''...rozwiń całość

  Może władze Śródmieścia przy okazji poprawiłyby też pasaż Wiecha. Sztuczna winorośl i ohydne latarnie to skutek jego remontu. A na Chmielnej oprócz tej zieleni co ma powstać to trzeba zrobić'' porządki''z narkomanami, pijakami i złodziejstwem.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo