Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skupisko grodów nad Biebrzą i Supraślą. Odkryli je archeolodzy

Julita Januszkiewicz
W międzyrzeczu Biebrzy i Supraśli odkryto skupisko nieznanych dotychczas grodzisk. (zdjęcia ilustracyjne)
W międzyrzeczu Biebrzy i Supraśli odkryto skupisko nieznanych dotychczas grodzisk. (zdjęcia ilustracyjne) Polskapress
Pochodzą one z wczesnego średniowiecza. Spektakularnego odkrycia dokonali warszawscy naukowcy. Teraz chcą dokładnie zbadać to miejsce.

Badania terenowe planujemy przeprowadzić na przełomie września i października - mówi Cezary Sobczak z Działu Archeologii Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Wiadomo, że mają się one odbyć w okolicach Sokółki, Korycina, Moniek oraz Goniądza.

- Chcemy połączyć nasze siły z archeologami z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - mówi Cezary Sobczak.

Było kilkanaście osad

To jego zespół, w międzyrzeczu Biebrzy i Supraśli odkrył skupisko nieznanych dotychczas grodzisk. Archeolodzy naliczyli kilkanaście obiektów. Prawdopodobnie pochodzą one z wczesnego średniowiecza. Jak na nie natrafiono? - Dzięki zastosowaniu lotniczego skaningu laserowego - tłumaczy archeolog.

Było to możliwe w ramach projektu „Nieinwazyjne rozpoznanie ośrodków grodowych międzyrzecza Biebrzy i Supraśli”. Finansowo wsparło go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo mazowieckie.

- Odkrycie tych obiektów było dla nas wielkim zaskoczeniem. Bo one nie były dotychczas znane - przyznaje Cezary Sobczak.

Jest pewny, że większość z nich to relikty grodzisk wczesnośredniowiecznych. Mają one charakterystyczne dla tego okresu dwa lub nawet trzy pierścienie obwałowań. - Zbudowano je prawdopodobnie pomiędzy IX a XIII wiekiem przy użyciu drewna, piasku i kamieni. Jednak dokładne określenie ich konstrukcji oraz chronologii wymaga dalszych badań archeologicznych - tłumaczy Cezary Sobczak.

Chciałby też dowiedzieć się dlaczego zbudowano tu grody oraz skąd pochodzili ich budowniczowie.

Potem rosła tutaj puszcza

- Z tego okresu mamy już pisane źródła, w których powinny być informacje na ten temat, jeśli zjawisko jest tak masowe - mówi prof. Józef Maroszek, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.

Cieszy go to odkrycie, bo poszerza ono wiedzę o dziejach naszego regionu. - Na Podlasiu jest dużo grodzisk. Powstawały one na styku Jaćwieży, Mazowsza i Rusi i brały początek z konfliktów, jakie tu istniały pomiędzy Słowianami a Jaćwingami - przypomina prof. Maroszek.

Jednak najbardziej ciekawi go, ak te osady zakończyły żywot. - Nasuwa się pytanie czy zostały spalone, zniszczone, jak duże było tutaj osadnictwo, jak dużą populację osób one obsługiwały. Bo w późniejszym czasie, czyli na początku XIV wieku rosła tu już puszcza - dodaje Maroszek.

Tykocin. Wykopaliska archeologiczne pomogą poznać historię miasteczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny