Skrzyżowanie kultur 2018. 5 koncertów, których nie można przegapić

Wojciech Rodak
Wojciech Rodak
Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2018 rozpocznie się już 16 września. W festiwalowym namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki zagrają wielkie gwiazdy world music m. in. Rokia Traore, Mulatu Astatke i Nneka. W programie wyraźnie dominują wykonawcy z Afryki, ale nie zabraknie również wykonawców ze Starego Kontynentu czy Azji. Oto pięć gwiazd, których koncertów nie można przegapić.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur co roku jest wielkim świętem fanów muzyki świata. Organizatorzy jeszcze nigdy mnie, skromnego fana tego pojemnego gatunku, nie zawiedli. W namiocie pod Pałacem Kultury (od strony Świętokrzyskiej) niemal zawsze pojawiają się artyści, których maestria zachwyca i hipnotyzuje publiczność. W zeszłym roku miałem przyjemność wysłuchać szeregu wspaniałych koncertów: energetycznego big bandu Fanfara Tirana; epatującego magią Orientu Taksim Trio i wreszcie Vołochów z Feliksem Lajko, który oczarował publiczność swoim solo na skrzypcach otwierającym występ. Tegoroczny line-up pozwala mi mniemać, że i tym razem będę miał co wspominać. Oto pięć koncertów, których na Skrzyżowaniu Kultur 2018 nie można przegapić:

1. Orchestra Baobab

Orchestra Baobab
Orchestra Baobab Facebook

To afrykańscy weterani. Wywodzący się z Senegalu band działa na scenie już niemal pięć dekad, co i rusz na nowo zdobywając światowy rozgłos. Jego filarami są wokalista Balla Sidibe i charyzmatyczny saksofonista Issa Cissoko. Muzykę graną przez Orchestra Baobab trudno jednoznacznie zaszufladkować. Jest niesłychanie eklektyczna. Można w niej znaleźć i senegalski folk, i ska, i funk i wyraźne wpływy afrokubańskie. Co ciekawe, jeden z utworów formacji - "Utrus Horas" (odsłuch poniżej) - został zsamplowany w bicie do znanego polskiego rapowego kawałka pt. "Poczekalnia dusz" Pono i Sokoła.

2. Mulatu Astatke

Mulatu Astatke
Mulatu Astatke Facebook

Wibrafonista Mulatu Astatke to żywa legenda muzyki etiopskiej, czołowy twórca ethiojazzu. Chociaż nagrywał od lat 60. ubiegłego wieku, to światowy rozgłos zdobył dopiero, gdy kilka jego utworów pojawiło się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Broken Flowers" Jima Jarmuscha 13 lat temu. Od tamtej pory często koncertuje, nagrywa nowe płyty z młodymi zespołami (np. Heliocentrics), a jego starsze wydawnictwa są wznawiane. I słusznie, gdyż jest to muzyka uwodzicielsko piękna - łącząca w idelanych proporcjach funk, jazz i tajemniczą magię wyżyn Rogu Afryki. Posłuchajcie Państwo.

3. Bester Quartet

Bester Quartet
Bester Quartet Facebook

Bester Quartet, czyli dawniej The Cracow Klezmer Band, to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich zespołów mieszczących się w szerokich ramach muzyki świata. O klasie formacji dowodzonej przez akordeonistę Jarosława Bestera najlepiej świadczy fakt, że niemal wszystkie płyty nagrała ona w wytwórni Tzadik należącej do legendy jazzu Johna Zorna. Warto więc zobaczyć tych wirtuozów w akcji. W ich wykonaniu klezmerska muzyka brzmi naprawdę niebanalnie.

4. Maria Pomianowska i Hossein Alizadeh World Ensemble

Hossein Alizadeh
Hossein Alizadeh Facebook/Armaghan Boustan

Hossein Alizadeh to irański wituoz grający na tarze i setarze (perski odpowiednik lutni). Maria Pomianowska to zasłużona polska instrumantalistka grająca m. in. na suce biłgorajskiej i wiolonczeli (a przy tym główna organizatorka Skrzyżowania Kultur). Co wyniknie z kolaboracji naszej mistrzyni z bliskowschodnim artystą? Warto się udać do festiwalowego namiotu, by się tego dowiedzieć.

5. Ifriqiyya Électrique

Ifriqiyya Électrique
Ifriqiyya Électrique Facebook

Zespół ten wywodzi się z południowej Tunezji. Muzycy inspirują się tradycjami muzycznymi rodzinnego regionu - transową muzyką potomków czarnych niewolników, których niegdyś sprowadzono do Maghrebu z subsaharyjskiej części kontynentu, głównie z dzisiejszej północnej Nigerii. Te surowe i mroczne brzmienia - oparte na bębnach, przeszkadzajkach i tuareskich śpiewach - mieszają z ostrymi gitarowymi akordami i elektroniką. Ta fuzja brzmi bardzo orginalnie. Aczkolwiek nie na "pierwszy rzut ucha". Dlatego też zalecam trochę "przegryźć się" z Ifriqiyya Électrique przed koncertem. Tylko wzmaga to ciekawość widowiska.

Program festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2018

16 września (niedziela)
godz. 10:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 11:00 - Małe Skrzyżowanie Kultur: koncert dla dzieci „Rozśpiewany las”, Whistleberries (Irlandia, Polska)
godz. 17:00 - Południk Zero prezentuje: O tym, jak nie zmieniać świata w Afryce. Prowadzenie: Weronika Mliczewska, VEROetNIKA
godz. 19:00 – Koncert inauguracyjny: Waldemar Bastos (Angola), Rokia Traoré (Mali)

17 września (poniedziałek)
godz. 18:00-21:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 18:30 - National Geographic prezentuje: Himalaizm, sport czy sztuka? Paneliści: Krzysztof Wielicki, Maciej Wesołowski, Piotr Trybalski

18 września (wtorek)
godz. 18:00-21:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 18:30 - „Polityka” prezentuje: Afryka wydaje się w Polsce. Paneliści: Piotr Cichocki, Mikołaj Kierski, prowadzenie: Bartek Chaciński

19 września (środa)
godz. 17:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 17:30 - TVP Kultura prezentuje: Szlakiem Kolberga – Natalia Grosiak & Bronisława Chmielowska, wprowadzenie: Grzegorz Jankowski
godz. 19:00 – Sounds Like Poland: WoWaKin Trio, Bester Quartet, When masters meet: Maria Pomianowska i Hossein Alizadeh World Ensemble (Iran)

20 września (czwartek)
godz. 18:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 19:00 - Kolektyw Europa: Agata Siemaszko i Lačhe Lavutara (Polska, Słowacja, Węgry);
Orchestra Baobab (Senegal)

21 września (piątek)
godz. 18:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 19:00 – Dancing Cocktail: King Ayisoba (Ghana), Nneka (Nigeria), Ifriqiyya Électrique (Tunezja, Francja)
godz. 22:00 – klubowy DJ set w Kulturalnej – DJ Krzaku i DJ Ensor

22 września (sobota)
godz. 12:00-23:00 – Kuchnia Konfliktu
godz. 14:00-18:00 – Żywa Biblioteka na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur
godz. 19:00: Tiganá Santana (Brazylia), Mulatu Astatke (Etiopia)

WIĘCEJ O FESTIWALU TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl