Skrobiesz szyby na włączonym silniku? Grożą tobie aż dwa mandaty!

  • Gazeta Pomorska

mm, AIP

Chyba niemal każdy kierowca ma za sobą poranne skrobanie szyb w zimowe poranki. Wielu czyni to po uruchomieniu silnika. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że grożą za to dwa mandaty?
Za skrobanie szyb na włączonym silniku grożą mandaty.
 Pawel Miecznik

Wielu kierowców zanim wybierze się w podróż w zimowy poranek najpierw uruchamia silnik samochodu, a następnie przystępuje do skrobania szyb ze śniegu i lodu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że grożą za to mandaty.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Po pierwsze kierowca powinien mieć całkowitą kontrolę nad pojazdem. Opuszczając auto przy włączonym silniku na zaciągniętym hamulcu ręcznym kierowca łamie jeden z przepisów, za który grozi mandat w wysokości ok. 100 złotych.

Po drugie przepisy zabraniają postoju z włączonym silnikiem dłużej niż jedną minutę. Powodem według prawa jest nadmierny hałas oraz zbyt duża emisja spalin. Za takie przewinienie można narazić się nawet na 300 złotych kary.

Flesz - takie są obecnie ceny pali w naszym kraju.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

21.01.2019, 15:01

A mój sąsiad potrafi stać na włączanym silniku po kilkadziesiąt minut. Na starym dieslu. Bierze laptopa, wsiada do auta i odpala silnik. 3 metry od okna. na zwrócona uwagę odpowiada"p..., g... mi zrobicie".

21.01.2019, 15:01

A mój sąsiad potrafi stać na włączanym silniku po kilkadziesiąt minut. Na starym dieslu. Bierze laptopa, wsiada do auta i odpala silnik. 3 metry od okna. na zwrócona uwagę odpowiada"p..., g... mi zrobicie".

13.01.2019, 12:00

W dniu 13.01.2019 o 10:53, jacgio napisał: Stojąc w korku z włączonym silnikiem też zapłacimy mandat?!
Teraz prawie każdy samochód ma coś takiego jak system start-stop, więc w korku sam wył. sobie silnik. Za parę lat zakażą używania samochodów bez tego systemu, ale to dopiero jak te wszystkie stare graty Niemcy sprzedadzą do Polski to wtedy będzie można zakazać używania takich samochodów, naturalnie zakaz będzie obowiązywał w całej EU. Wtedy za marne grosze będziemy sprzedawali te samochody na Białoruś albo do Rosji i tam ludzie będą sobie jeździć porządnymi samochodami (bardziej niezawodnymi) aż się rozsypią. Niemcy to cwany kraj, który potrafi zadbać o własne interesy.

13.01.2019, 11:53

Stojąc w korku z włączonym silnikiem też zapłacimy mandat?!

13.01.2019, 11:14

To PO wprowadziło ten zakaz.

12.01.2019, 21:45

Ludzie z PIS są całkowicie niewiarygodni. Ilość afer, oszustw, zatrzymań i zarzutów prokuratorskich dla członków PIS całkowicie dyskwalifikuje tych ludzi. Osobiście bedę głosował na PO lub PSL bo dotrzymują słowa, są wiarygodni i profesjonalni w tym co robią. Widac to po wynikach gospodarczych Polski za rządów PO/PSL i po tym jak wtedy lepiej żylo sie ludziom. Polska za rządów PO w 8 lat osiągnęła niemalze standardy europejskie w dobrobycie i rozwoju infrastruktury, podczas gdy PIS w zaledwie 3 lata zrobil z nas posmiewisko calej Europy i socjalno- katolicki skansen dla roszczeniowego ciemnogrodu. Jak PIS moze jeszcze cokolwiek obiecywac po tym jak przez 3 lata łamiac prawo i konstytucje confneli nas niemal do lat PRL. I jeszcze to ich kolaborowanie z pedofilskim klerem i sztuczne robudzanie wrogosci do Rosji przez oszczerstwa o rzekomym zamachu na ich nic nie wartego prymitywnego kartofla Lecha Kaczora. Nie, to zupełnie dyskwalifikuje tych ludzi z dalszego rządzenia krajem. Niebawem pojda oni przed Trybunal Stanu i do wiezienia za łamanie prawa i Konstytucji.

12.01.2019, 21:44

Ludzie z PIS są całkowicie niewiarygodni. Ilość afer, oszustw, zatrzymań i zarzutów prokuratorskich dla członków PIS całkowicie dyskwalifikuje tych ludzi. Osobiście bedę głosował na PO lub PSL bo dotrzymują słowa, są wiarygodni i profesjonalni w tym co robią. Widac to po wynikach gospodarczych Polski za rządów PO/PSL i po tym jak wtedy lepiej żylo sie ludziom. Polska za rządów PO w 8 lat osiągnęła niemalze standardy europejskie w dobrobycie i rozwoju infrastruktury, podczas gdy PIS w zaledwie 3 lata zrobil z nas posmiewisko calej Europy i socjalno- katolicki skansen dla roszczeniowego ciemnogrodu. Jak PIS moze jeszcze cokolwiek obiecywac po tym jak przez 3 lata łamiac prawo i konstytucje confneli nas niemal do lat PRL. I jeszcze to ich kolaborowanie z pedofilskim klerem i sztuczne robudzanie wrogosci do Rosji przez oszczerstwa o rzekomym zamachu na ich nic nie wartego prymitywnego kartofla Lecha Kaczora. Nie, to zupełnie dyskwalifikuje tych ludzi z dalszego rządzenia krajem. Niebawem pojda oni przed Trybunal Stanu i do wiezienia za łamanie prawa i Konstytucji.

10.01.2019, 13:25

W dniu 21.11.2018 o 08:38, Ed napisał: Co pierwsze przymrozki i GS odgrzewa kotlecika.Poza tym jak władza daje przykład i radiowozy stoją na włączonych silnikach podczas pomiarów prędkości żeby dupka nie zmarzła piśmiennemu to nie ma co się dziwić, że obywatele kładą na ten przepis. Przykład idzie z góry a hipokryzja to nasza cecha narodowa.
 
Co pierwsze przymrozki i GS odgrzewa kotlecika.Poza tym jak władza daje przykład i radiowozy stoją na włączonych silnikach podczas pomiarów prędkości żeby dupka nie zmarzła piśmiennemu to nie ma co się dziwić, że obywatele kładą na ten przepis. Przykład idzie z góry a hipokryzja to nasza cecha narodowa.
 
...jak piszesz o sobie i swojej rodzinie to nie używaj słowa "naród".

22.12.2018, 17:53

Do "Gość"
 
W dniu 01.12.2018 o 06:53, Gość napisał: Szkoda tylko że patrole które stoją żeby ,,suszyć,, same mają włączone auta i się dogrzewają.Po za tym pewnie uprzejmy sąsiad zadzwoni i pod.....li,a że zgłoszenie jest to trzeba jechać i ...
 
Jak byś miał pier***...tego sąsiada co odpala co rano 30 letniego diesla, że spalinami czuć w klatce schodowej i idzie do domu na 15 minut, sam byś zadzwonił na policję. Ścigać deb***i i wlepiać mandaty. A dla komentatorów zachowania policjantów w tym temacie, to ludzie miejcie trochę odwagi i zwracajcie im uwagę a nie piszcie w komentarzach, że przykład idzie z góry.  

13.12.2018, 23:40

Popieram Tomasza jak nam mają pisać mandat to Policja sobie też pisze ilekroć stoją na włączonym silniku z radarem w ręku. MARTWY PRZEPIS

13.12.2018, 17:11

Wacio klepnij się w głowę albo przenieś w odosobnienie tam Ci nikt nie będzie przeszkadzał

07.12.2018, 10:13

A ludzie wchodzą, klikają, komentują i interes się kręci. A czy ktoś kiedyś dostał za to mandat? Nic mi o tym nie wiadomo. Za to codziennię widzę teraz Januszy i Grażyny jadących z zaszronionymi szybami. Dziś widziałem nawet faceta, który jechał z głową wystawioną przez boczne okno - tak obserwował drogę...

01.12.2018, 11:04

Niech sobie sami mandaty powystawiaja, radiowozy aby uciągnąć cały elektroniczny sprzęt będący na wyposażeniu pojazdu cały czas pracują z włączonym silnikiem a poza tym gdy są interwencje to mimo uruchomionego silnika jeden z nich nie pilnuje radiowozu....

01.12.2018, 11:03

Niech sobie sami mandaty powystawiaja, radiowozy aby uciągnąć cały elektroniczny sprzęt będący na wyposażeniu pojazdu cały czas pracują z włączonym silnikiem a poza tym gdy są interwencje to mimo uruchomionego silnika jeden z nich nie pilnuje radiowozu....

01.12.2018, 09:21

Po pierwsze nie ma nigdzie w kodeksie drogowym zapisu dopuszczającego postój na włączonym silniku do 1 minuty, ekologia - może, ale tu na miejscu mandatu nie może wystawić, tylko musi wszcząć postępowanie. Po drugie - w jaki sposób policjanci odszraniają auto? Po trzecie, czy przy kontroli drogowej pojazd policji ma zgaszony silnik? A brak panowania nad pojazdem to kwestia mocno względna i w większości przypadków nie podziela jej sąd.

01.12.2018, 07:53

Szkoda tylko że patrole które stoją żeby ,,suszyć,, same mają włączone auta i się dogrzewają.Po za tym pewnie uprzejmy sąsiad zadzwoni i pod.....li,a że zgłoszenie jest to trzeba jechać i ...

28.11.2018, 07:43

niech mnie pocałują w dupę, widoczność to bezpieczeństwo

26.11.2018, 16:53

A co do kontroli nad pojazdem to czy zaciągnięty ręczny nie gwarantuje możliwie największej kontroli nad pojazdem w sytuacji parkingowej?

26.11.2018, 06:57

Więc Policjanci powinni wypisywać sobie codziennie mandaty za włączone silniki. Niech nie usprawiedliwia się ich bo są na służbie. Niech siedzą w zimnych radiowozach. One też trują. To jest fakt więc nie powinno się tego inaczej rozliczać. Dodatkowo marnują pieniądze podatników. Zamiast tego niech cieplej się ubierają.

25.11.2018, 19:19

Od 4;30, włączone silniki warczą, buczą i terkoczą.Ja w większości takich dni mam wolne.Zapewniam,że niskie tony są równie słyszalne i denerwujące,co wysokie.Za zakłócanie ciszy (nie tylko nocnej),wlepiłbym mandat każdemu mądra li z powyższych postów.

25.11.2018, 18:36

Już raz dostałem mandat za takie coś. Teraz jestem bardziej uważny.

25.11.2018, 17:56

No to zapraszam do mnie na prywatną posesję.Psy bardzo szybko im wytłumaczą, że to prywatny, ogrodzony teren, na którym nie życzę sobie nieproszonych gości.

25.11.2018, 14:32

Do "kompletu" brakuje jeszcze kary za włączenie silnika , ale obserwując lawinowy
proces "wdrażania" kolejnych kar i zakazów chyba i na to nie będziemy długo czekać.

25.11.2018, 10:51

Szanowna redakcjo, zanim coś napiszecie, to sprawdźcie przepisy.
Postój jest to unieruchomienie pojazdu niewynikające z z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę. Jeżeli mam oblodzoną szybę, to mam obowiązek ją oczyścić i w tym momencie nie ma mowy o postoju, a jak nie ma postoju, to nie ma podstawy prawnej do ukarania.
Podstawa prawna - ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, artykuł 2, punkt 30.

25.11.2018, 09:20

Powinni wiedzieć że w zimowy poranek w każdym silniku olej jest gęsty i należy odpalić silnik by popracował i się rozgrzał przyczym widoczność też jest lepsza .