SKOK-i podżyrowały TV Trwam. Promesa na 15 mln złotych

  SKOK-i podżyrowały TV Trwam. Promesa na 15 mln złotych

  Agaton Koziński

  Polska

  Polska

  Znane są szczegóły operacji, która zakończyła się przyznaniem koncesji telewizji Trwam na pierwszym multipleksie. Jak podaje "Rzeczpospolita", w październiku ubiegłego roku Fundacja "Lux Veritatis" (nadawca Trwam) przystąpiła do SKOK Stefczyka, największej kasy spółdzielczej w Polsce. W lutym tego roku SKOK-i przyznały fundacji promesę na 15 mln zł. Właśnie dzięki niej telewizja Trwam uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) miejsce na multipleksie.
  Fundacja "Lux Veritatis" o. Rydzyka jest członkiem SKOK-ów

  Fundacja "Lux Veritatis" o. Rydzyka jest członkiem SKOK-ów ©Karolina Misztal

  Ta informacja nałożyła się na inną, która ujrzała światło dzienne w ubiegłym tygodniu. Według informacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) SKOK-i znajdują się w fatalnej sytuacji finansowej. Tylko w pierwszym kwartale tego roku poniosły one straty w wysokości 113 mln zł. W ubiegłym roku SKOK-i zostały objętem nadzorem KNF.

  - Przez 20 lat SKOK-i rozwinęły się od zera i nikt w nich nie stracił złotówki. Mimo różnych wysiłków najróżniejszych ludzi do dramatycznych sytuacji nigdy nie doszło - broni się jednak na łamach "Rz" Grzegorz Bierecki, senator PiS, przewodniczący rady nadzorczej Krajowej SKOK.

  Kwestia miejsca na pierwszym multipleksie dla telewizji Trwam od dawna rozpalała krajową politykę.
  Początkowo KRRiT odmówiła przyznania telewizji ojca Tadeusza Rydzyka miejsca na nowej cyfrowej platformie, zarzucając jej brak gwarancji finansowych. W reakcji o. Rydzyk rozpoczął walkę o otrzymanie tego miejsca. "W wyniku kampanii medialnej do KRRiT wpłynęło 71 023 listy, w których domagano się przyznania koncesji temu wnioskodawcy. W wielu miastach pod hasłem obrony wolności słowa odbywały się marsze poparcia dla Telewizji TRWAM, odprawiane były msze święte oraz organizowane były inne formy udzielenia poparcia dla tego wnioskodawcy. W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli zorganizowana została konferencja na temat dyskryminacji Telewizji TRWAM przez KRRiT" - te dane przytacza sama krajowa rada na swojej stronie internetowej.

  Mimo to KRRiT zdecydowała 5 lipca, że TV Trwam będzie mogła nadawać "program o charakterze wyspecjalizowanym społeczno-
  religijnym". Jednym z pięciu powodów, które przesądziły o przyznaniu tej koncesji, było przedstawienie dokumentów na to, że telewizja będzie miała "możliwości dokonania przez Wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu" - jak głosi stanowisko KRRiT.

  - O ile w pierwszym konkursie Fundacja "Lux Veritatis" nie pokonała tej bariery, jaką były wymogi formalne, o tyle tym razem oferta Fundacji "Lux Veritatis" znacząco różniła się na korzyść od tej poprzedniej - tak Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, tłumaczył przyczyny zmiany stanowiska rady w sprawie obecności telewizji Trwam na multipleksie.

  Zgodnie z doniesieniami "Rz" promesa wystawiona przez SKOK-i pozwoliła Lux Veritatis wypełnić te wymogi formalne. - Fundacja pewnie miała taki cel, zapisując się do kasy. Po to ludzie zgłaszają się do instytucji finansowych, aby otrzymać pieniądze. Jeśli Kasa Stefczyka uznała, że może udzielić promesy, to znaczy, że fundacja jest wiarygodna - tłumaczył to Bierecki.

  Nie brakuje jednak komentarzy, że ta promesa była formą zacieśnienia współpracy między ojcem Rydzykiem a senatorem. O Biereckim coraz częściej mówi się jako o możliwym konkurencie Jarosława Kaczyńskiego w PiS. Trudno jednak sobie wyobrazić, by przejąć władzę w tej partii bez poparcia mediów związanym z ojcem Rydzykiem.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez obawy

  zdzich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  babcinki wraz z posłanką sobecką spłacą tatusia rydzyka a w razie czego to skok umorzy pożyczkę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TV TRWAM i Radio Maryja

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

  TV TRWAM i Radio Maryja oraz niektóre portale internetowe to jedyne wolne media elektroniczne. Nie ma radia lub telewizji do których przeciętny widz (słuchacz) mógłby zadzwonić i rozmawiać na różne...rozwiń całość

  TV TRWAM i Radio Maryja oraz niektóre portale internetowe to jedyne wolne media elektroniczne. Nie ma radia lub telewizji do których przeciętny widz (słuchacz) mógłby zadzwonić i rozmawiać na różne tematy, w tym polityczne na żywo. Do niektórych można dzwonić i co najwyżej zamówić piosenkę, oczywiście nie na żywo. Ta praktyka powoduje, że różne reżimowe media wiją się z nienawiści do RM i TV TRWAM, ale im nie wolno puścić słuchacza na żywo - cenzura i autocenzura! Jak opanowane przez reżim PO są media świadczy chociażby to, że Polskie Radio i TVP w ciągu ostatnich 6 lat przeszły gruntowną czystkę od dyrektorów po sprzątaczki. Podobnie KRRiT.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szczególy operacji :))))

  co za kretyn to napisał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 14

  Według eksperta rynku medialnego Jakuba Bierzyńskiego, Krajowa Rada powinna jasno przedstawić kryteria, na podstawie których przyznaje lub odmawia koncesji na multipleksie. To fundamentalna sprawa...rozwiń całość

  Według eksperta rynku medialnego Jakuba Bierzyńskiego, Krajowa Rada powinna jasno przedstawić kryteria, na podstawie których przyznaje lub odmawia koncesji na multipleksie. To fundamentalna sprawa dla przyszłości rynku telewizyjnego. Wiadomo, że dla wszystkich chętnych miejsca nie starczy, dlatego musimy wiedzieć jakimi kryteriami formalnymi i merytorycznymi posługuje się KRRiT. Krajowa Rada musi podejmować przejrzyste decyzje. O wyjaśnienie kryteriów przyznawania koncesji zwracała się do KRRiT również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

  KRRiT, nie czekając na odwołanie telewizji , rozdzieliła już wszystkie miejsca na platformie cyfrowej.

  Analiza opublikowanych w mediach dokumentów z postępowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji na nadawanie na platformie cyfrowej wskazuje, że KRRiT przyznała je niewiarygodnym finansowo firmom-wydmuszkom, których kapitały własne są ujemne, które generują straty, nie posiadają żadnego majątku trwałego ani też nie zdołały wykazać, że posiadają zaplecze finansowe niezbędne do realizacji koncesji. Co więcej, niektóre z firm nie zajmowały się dotąd działalnością nadawczą, nie dysponują własną bazą produkcyjną i emisyjną, nie zatrudniają dziennikarzy. Stało się tak za sprawą złamania przez Radę procedur, które sama ustanowiła, oraz ignorowania przez nią udokumentowanych faktów dotyczących kondycji finansowej wnioskodawców. KRRiT złamała przepis: trzy spośród czterech firm, którym przyznała koncesje, złożyły – jak wynika z dokumentacji – wnioski niekompletne. Mimo to Rada zgodziła się, aby te firmy uzupełniły wnioski po wyznaczonym terminie. ESKA TV SA złożyła dokument na temat swojej zdolności finansowej 40 dni po terminie, LEMON RECORDS Sp. z o.o. spóźniła się 37 dni, a STAVKA Sp. z o.o. przekroczyła termin o 27 dni.

  Choć dokumenty złożone po terminie, zgodnie z ustaloną procedurą, nie powinny być uwzględnione – dla KRRiT stały się podstawą do wydania koncesji

  http://www.rp.pl/artykul/118849,794384-TV-Trwam-finansowo-stoi-lepiej-niz-inni-nadawcy.html

  "KRRiT przyznała koncesje nadawcom, którzy generowali straty, mieli ujemne kapitały własne, nie posiadali bazy emisyjnej

  Finanse fundacji Lux Veritatis, właściciela TV Trwam, która z powodu „braku wiarygodności finansowej" nie otrzymała miejsca na multipleksie cyfrowym, są zdecydowanie lepsze od trzech innych nadawców posiadających koncesje. „Rz" dotarła do wniosków koncesyjnych złożonych w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

  Koncesję na multipleksie 1 otrzymała za darmo TVP, a poza nią prywatni nadawcy: Grupa ATM (z mocną pozycją finansową, właściciel kanału ATM Rozrywka TV), spółka Stavka (kanał publicystyczno-informacyjno-poradnikowy TTV) oraz Eska TV (kanał o tej samej nazwie) i spółka Lemon Records (kanał Polo TV). Dwaj ostatni nadawcy należą do spółki Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe.

  Lux Veritatis przebija innych nadawców (poza Grupą ATM) wysokością aktywów trwałych. Przekraczają one 86 mln zł (w 2010 r.), przy 23 tys. zł Eski, 246 tys. zł Lemon i 1 zł Stavki. Fundacja o. Rydzyka ma też większe aktywa obrotowe (ponad 90 mln zł, przy 2,3 mln zł Eski, niespełna 2 mln zł Lemon i prawie 100 tys. zł – Stavki). Większość z 90 mln zł to pożyczka uzyskana od polskiej prowincji zakonu redemptorystów.

  Lux Veritatis wpisała we wniosku 20,5 mln zł kapitału własnego, a Stavka 91 tys. zł. Eska i Lemon wykazały ujemny kapitał (odpowiednio 3,8 mln zł i 473 tys. zł).

  Z dokumentów złożonych w KRRiT wynika, że fundacja o. Rydzyka w 2010 r. miała też największy zysk – 3,5 mln zł netto. Straty wykazuje Eska (prawie 2,3 mln zł) oraz Stavka (4 tys. zł). Zysk Lemon to tylko 19 tys. zł.

  Stan finansów nadawców jest podstawą przyznania koncesji. KRRiT tłumaczy, że nadawcy muszą płacić rocznie około miliona złotych z tego tytułu.

  Muszą też wskazać we wniosku, czym zamierzają finansować koncesje. Eska wskazuje podniesienie kapitału spółki oraz pożyczkę z ZPR. Pożyczą one pieniądze na koncesję także Lemon Records. Równizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zes... rała sie bida i płacze

  zakichane żurnalisty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  ani Bierecki ani o.Rydzyk NIE MUSZA sie tłumaczyć z promesy.
  To przecież dworus Dworak odmówił przyznania koncesji TV TRWAM w pierwszym konkursie, bo rzekomo nie miała środków na działalność.
  Za...rozwiń całość

  ani Bierecki ani o.Rydzyk NIE MUSZA sie tłumaczyć z promesy.
  To przecież dworus Dworak odmówił przyznania koncesji TV TRWAM w pierwszym konkursie, bo rzekomo nie miała środków na działalność.
  Za to przyznał innym, którzy nie mieli nawet na opłatę za koncesję i rozłożył im na raty !!!!

  Kłamiecie z rana, kłamiecie z wieczora. Jak za komuny.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo