Sklepy otwarte, sklepy zamknięte w niedzielę 23 września. Niedziele handlowe we wrześniu [KIEDY, LISTA: 23.09.2018]

AIP
Jakub Kolodziej / Polska Press
Niedziele handlowe 2018. Uwaga, w niedzielę, 23 września 2018 obowiązuje zakaz handlu. Duże sklepy i galerie będą zamknięte. W niedzielę, 23 września zamknięte będą duże sklepy - w ten dzień obowiązuje bowiem zakaz handlu. W artykule znajdziecie godziny otwarcia sklepów w sobotę. Piszemy również o tym, gdzie będzie można zrobić zakupy w niedzielę (lista sklepów, których nie obwiązuje zakaz handlu w niedzielę).

Niedziele handlowe we wrześniu 2018. Czy niedziela 23 września 2018 roku to niedziela handlowa? Które sklepy są otwarte w niedzielę 23 września. W niedzielę 23 września centra handlowe i inne sklepy będą zamknięte, bo to nie jest niedziela handlowa. Ale nawet bardzo solidne zakupy zrobimy w wielu placówkach prowadzonych rodzinnie; takich nie brakuje na żadnym osiedlu. 23 września to niedziela bez handlu. Następna niedziela handlowa wypada dopiero 30 września. Zobacz wykaz niedziel handlowych 2018. Oczywiście w niedzielę 23 września będą otwarte mniejsze sklepy spożywcze. Natomiast sobota 22 września to normalny dzień w handlu i największe sklepy są czynne nawet do 22.00-23.00 lub, jak Tesco, do północy. Sprawdź niedziele handlowe we wrześniu 2018.

Niedziele handlowe we wrześniu 2018. Zakupy w niedzielę 23 września? Zapomnij o dużych zakupach tego dnia - zakaz handlu pod groźbą kary, kontrole Państwowej Inspekcji Handlowej. W dni z zakazem handlu nikt nie będzie ryzykował. Pozostają więc małe sklepiki prowadzone przez właścicieli, na stacjach benzynowych - i inne. Nim po kolejnych "zakazanych" niedzielach poznasz ich topografię w miejscy zamieszkania, najpierw sprawdź, gdzie szukać otwartych sklepów w niedzielę 9 września bo ustawa pozwala tam na handel także w "zakazane" niedziele.

Niedziele handlowe we wrześniu 2018. Kolejna niedziela handlowa we wrześniu przypada 23 września 2018. Poprzednie trzy niedziele: 2 września była handlowa, a 9 września i 16 września z zakazem handlu. W pierwszą niedzielę września sklepy były otwarte. Ale przypominamy, że we wrześniu sklepy zamknięte są w trzy kolejne niedziele. Pierwszą z nich była niedziela 9 września, drugą - 16 września, a trzecią - najbliższa, 23 września. Co do zasady sklepy 23 września są zamknięte.

Niedziele handlowe we wrześniu 2018. Trzy kolejne niedziele września: 9 i 16 oraz 23 września są objęte całkowitym zakazem handlu.
Od marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy są czynne tylko przez dwie niedziele - pierwszą i ostatnią, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Wyjątkiem od tej zasady są dni, które są bezpośrednio wskazane w ustawie.

Jedna decyzja rządu i znów obowiązkowe OC idzie w górę. Kliknij w ten tekst, poznasz szczegóły.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele zawiera 39 dni, w których sklepy będą zamknięte w 2018 roku z powodu zakazu handlu.
Na razie ograniczenie obowiązuje w wybrane niedziele w 2018 roku. Docelowo jednak handel ma zostać zakazany w każdą niedzielę. W 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu ma być handlowa.

Do której godziny będą otwarte sklepy w sobotę, 22 września 2018? Sprawdź godziny otwarcia sklepów w soboty: Biedronka, Lidl, Auchan, Tesco, Żabka.

Niedziele handlowe we wrześniu 2018. Do której godziny będą otwarte sklepy w sobotę, 22 września 2018

Lidl, godziny otwarcia - sobota 22 września
Sklepy sieci Lidl w soboty pracują od godziny 7.00 do godziny 22.00.

Biedronka, godziny otwarcia - sobota 22 września
Sklepy sieci Biedronka w niedzielę, 23 września będą zamknięte. Sklepy Biedronka w soboty są otwarte od godziny 07.00 do 22.00. Godziny otwarcia sklepów mają charakter orientacyjny. Informacja o bieżących godzinach otwarcia znajduje się w poszczególnych sklepach. W przypadku sklepów czynnych całą dobę, mogą wystąpić przerwy techniczne w godzinach nocnych lub porannych trwające około 30 minut.

Żabka, godziny otwarcia
Sklepy Żabka w sobotę 22 września są otwarte od godziny 6.00 do godziny 23.00. Żabki działają na zasadzie franczyzy. Decyzję o otwarciu w niedzielę podejmuje właściciel.

Auchan, godziny otwarcia - sobota 22 września
Auchan czynny jest w godzinach 7:00-22:00.

Niedziele handlowe we wrześniu 2018. Zakupy w niedzielę 23 września

Żabka i FreshMarket - jak otwarte 23 września 2018
Decyzja zależy od ajentów sklepów.

Biedronka jak otwarta 23 września 2018
W niedzielę 23 września i pozostałe dni z zakazem handlu Biedronka będzie zamknięta. Wyjątkiem są te Biedronki, które znajdują się na dworcach.

Lidl jak otwarty 23 września 2018
W niedzielę 23 września i pozostałe dni z zakazem handlu Lidl będzie zamknięty.

Tesco jak otwarte 23 września 2018
W niedzielę 23 września i pozostałe dni z zakazem handlu Tesco będzie zamknięte.

Auchan jak otwarty 23 września 2018
W niedzielę 23 września i pozostałe dni z zakazem handlu Auchan będzie zamknięty.

Carrefour jak otwarty 23 września 2018
W niedzielę 23 września i pozostałe dni z zakazem handlu Carrefour będzie zamknięty.

Netto jak otwarty 23 września 2018
W niedzielę 23 września podobnie jak w pozostałe dni z zakazem handlu NETTO będzie zamknięte.

Piotr i Paweł jak otwarty 23 września 2018
W niedzielę 23 września podobnie jak w pozostałe dni z zakazem handlu PIOTR I PAWEŁ będzie zamknięty.

Decyzję o otwarciu sklepów Żabka i Freshmarket podejmą osoby prowadzące poszczególne placówki. Sklepy, które zostaną otwarte, będą czynne krócej niż zwykle. W zależności od indywidualnej decyzji franczyzobiorców - od godz. 9 do 19 lub od godz. 11 do 21.

SKLEP LEWIATAN O otwarciu sklepu 23 września decyduje właściciel konkretnej placówki

SKLEPY OSIEDLOWE. 23 września i w inne dni ustawowo wolne od pracy warto szukać małych sklepów osiedlowych, gdzie decyzja o godzinach otwarcia zależy od właściciela lub ajenta sklepu.

SKLEPY CARREFOUR EXPRESS. O otwarciu sklepu 23 września decyduje właściciel konkretnej placówki. Ale 22 września będą normalnie pracować.

SKLEPY GLOBI.O otwarciu sklepu 23 września decyduje właściciel konkretnej placówki. 23 września będą normalnie pracować KIOSKI z ŻYWNOŚCIĄ I NAPOJAMI O otwarciu sklepu 23 września decyduje właściciel konkretnego kiosku, więc może się zdarzyć, że taka placówka koło Twojego domu akurat będzie czynna. W kioskach można obecnie kupić nie tylko prasę i magazyny, ale też wiele drobnych rzeczy przydatnych w domu.

SKLEP NETTO. W niedzielę 23 września 2018 r. będą czynne. W soboty (22 września i inne) sklepy sieci Netto są czynne w godz. 6-22 lub 6-21 w zależności od lokalizacji.

Inflacja nabiera tempa. Oto TOP-7 ważnych produktów z domowego koszyka, które drożeją najszybciej i podrożeją najbardziej. Wystarczy, że klikniesz w ten tekst, a poznasz szczegóły.

STACJE BENZYNOWE. Ostatnią deską ratunku, by zrobić zakupy zawsze są stacje benzynowe, które czynne są całą dobę. W dni ustawowo wolne od handlu na półkach w stacjach benzynowych często pojawia się więcej produktów spożywczych. Można kupić pieczywo, cukier, napoje itd. Warto sprawdzić.

Wiadomo już o ile wzrosną w 2019 roku emerytury i renty. Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego.

W myśl ustawy, powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele bez handlu i święta jest zakazane. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca. Dotyczy również prowadzenia handlu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Kto złamie zakaz podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Niedziele handlowe 2018. Niedziele z zakazem handlu wrzesień - grudzień 2018

WRZESIEŃ
9 września
16 września
23 września

PAŹDZIERNIK
14 października
21 października

LISTOPAD
11 listopada (Święto Niepodległości)
18 listopada

GRUDZIEŃ
9 grudnia

Niedziele handlowe 2018. W które niedziele w 2018 r. i w kolejnych latach nie będzie obowiązywać zakaz handlu?

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305) przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone.
1) do końca 2018 r. zakaz nie będzie obowiązywać w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
2) w 2019 r. – zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
3) od 2020 r. – zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
Ustawa przewiduje także przypadki, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone w każdą niedzielę, poczynając od marca 2018 r. Jeżeli zatem placówka handlowa znajdzie się w wykazie zamieszczonym w art. 6 ust. 1 ustawy – to oznacza to, że od dnia 1 marca 2018 r. może być otwarta we wszystkie niedziele i święta.

Niedziele handlowe 2018. Zakaz handlu na targowiskach i bazarach

Czy targowiska, bazary i różne giełdy staroci będą mogły działać w niedziele i święta, kiedy będzie funkcjonował zakaz handlu?
Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także zakaz powierzania pracownikom w takie dni wykonywania pracy oraz wykonywania czynności związanych z handlem w takich placówkach – nie obowiązuje w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
Zatem powyższe wyłączenie obejmuje także przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną prowadzącą handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek na bazarze czy targowisku.

Niedziele handlowe 2018. Jakie czynności należy traktować jako bezpośrednio związane z handlem (art. 3 pkt 3 ustawy)?

Za czynności bezpośrednio związane z handlem można by uznać czynności wykonywane w placówce handlowej, niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaży (w szczególności przyjmowanie i realizacja zamówień, ekspozycja towaru, brakowanie, usuwanie produktów wadliwych lub przeterminowanych, pakowanie)oraz jej realizacji (np. gdy faktyczne wydanie towaru następuje w terminie późniejszym niż transakcja), a także wszelkie czynności związane z przygotowaniem placówki handlowej do handlu (np. przygotowanie kas, rozdział gotówki, odprawy pracowników), jak również czynności związane z zakończeniem handlu w danym dniu i zamknięciem placówki (np. przeliczenie i rozliczenie utargu, sprawdzenie zabezpieczeń, włączenie alarmu).

Do czynności bezpośrednio związanych z handlem, nie można zaliczyć np:
- ochrony obiektu,
- sprzątania obiektu przez ekipę sprzątającą,
- prac konserwatorskich i serwisowych związanych z obsługą sprzętu,
Za obejście ustawy należałoby uznać powierzanie powyższych czynności w ramach dodatkowych obowiązków pracownikom lub zatrudnionym wykonującym w placówce handlowej od poniedziałku do soboty handel lub inne czynności związane z handlem.

USTAWA z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta
Art. 5. W niedziele i święta w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem
– są zakazane.

Niedziele handlowe 2018. Zakupy każdą niedzielę

Art. 6. 1. Zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje:
1) na stacjach paliw płynnych;
2) w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami;
3) w aptekach i punktach aptecznych;
4) w zakładach leczniczych dla zwierząt;
5) w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami;
6) w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
7) w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481);
8) w placówkach handlowych w obiektach infrastruktury krytycznej, o której mowa w ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 209 i 1566);
9) w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
10) w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
11) w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych;
12) w placówkach handlowych w zakładach leczniczych podmiotów leczniczych i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych;
13) w placówkach handlowych na dworcach w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2136 i 2371), w portach i przystaniach morskich w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 2017 r. poz. 1933) oraz w portach i przystaniach w rozumieniu ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2128) – w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych;
14) w centrach pierwszej sprzedaży ryb, w przypadku sprzedaży ryb z burty, w gospodarstwach rybackich, placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami;
15) w placówkach handlowych w portach lotniczych w rozumieniu ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2017 r. poz. 959 i 1089);
16) w strefach wolnocłowych;
17) w środkach transportu, na statkach, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych morskich budowlach hydrotechnicznych;
18) na terenie jednostek penitencjarnych;
19) w placówkach handlowych na terenie jednostek wojskowych;
20) w sklepach internetowych i na platformach internetowych;
21) w przypadku handlu towarami z automatów;
22) w przypadku rolniczego handlu detalicznego w rozumieniu ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2017 r. poz. 149 i 60);
23) w hurtowniach farmaceutycznych;
24) w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego – w placówkach handlowych prowadzących handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn;
25) w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach;
26) w zakładach pogrzebowych;
27) w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek;
28) w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
29) w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna;
30) na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych prowadzonych przez spółki prawa handlowego, których przeważająca działalność polega na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi;
31) w placówkach handlowych prowadzonych przez podmioty nabywające towary na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych, o których mowa w pkt 30, w zakresie czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania tych czynności;
32) w placówkach handlowych, w których jest prowadzony wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.
2. Przeważająca działalność, o której mowa w ust. 1 pkt 2, 5, 6, 28, 29 i 30, oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o którym mowa w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1068 oraz z 2017 r. poz. 60).

Przepisy karne

Art. 10. 1. Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.
2. Tej samej karze podlega, kto wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu.
Art. 11. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w art. 10, następuje w trybie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 1713, z późn. zm.).

Inflacja nabiera tempa. Oto TOP-7 ważnych produktów z domowego koszyka, które drożeją najszybciej i podrożeją najbardziej. Wystarczy, że klikniesz w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl