Skład mleka matki. Co powinnaś o nim wiedzieć?

Materiał informacyjny
Mleko mamy to jeden z większych darów, jaki można ofiarować swojemu maluszkowi. Co dokładnie sprawia, że jest ono tak cenne? Jakie ma właściwości? Czym różni się od mleka krowiego? Sprawdź to i jeszcze bardziej ciesz się z zalet karmienia piersią.

Witaminy, czyli to, co najcenniejsze

Czy wiesz, z jakich substancji zbudowany jest skład mleka kobiecego? W pokarmie, który podajesz swojemu dziecku, znajdują się między innymi witaminy. Co ważne, w ilościach odpowiednich dla wieku maluszka. Pamiętaj jednak, że witaminę D trzeba dodatkowo suplementować, wynika to z warunków klimatycznych, w jakich mieszkamy.

Mamy tu też odpowiednią proporcję jonów wapnia do fosforu, w efekcie dochodzi do odpowiedniej mineralizacji kości. W pokarmie obecna jest również miedź, która jest ważna podczas tworzenia elementów krwi oraz cynk wpływający na właściwy przyrost masy ciała.

Białko. Czy jest w mleku?

Bez względu na dietę, jaką stosuje mama karmiąca, w jej mleku obecne jest białko. W 100 ml znajduje się go średnio od 0,89 do 1,4 g. W tym większość, czyli około ⅔ zajmują białka serwatkowe. Między innymi cenna laktoferyna, która hamuje namnażanie się bakterii i pomaga przyswoić ważne żelazo. Pozostałą część mleka, czyli ⅓ stanowi kazeina. Odpowiadająca za wchłanianie miedzi, wapnia i cynku. Co ciekawe białka mleka kobiecego mogą być przyswojone nawet w całości przez dziecko.

Tłuszcze, które dodają energii

Maluszek rozwija się bardzo intensywnie, a do tego potrzebuje mnóstwa energii. Tę czerpie aż w 50 proc. z tłuszczy zawartych w mleku. Przyswajają się one niemal w całości. Są składową pokarmu, która jest zmienna, zależna od pory dnia, wieku malca i jego potrzeb. Znajdują się w nich wolne kwasy tłuszczowe, działające:

  • przeciwgrzybicznie,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwwirusowo,
  • przeciwbakteryjnie.

Obok nich można znaleźć długołańcuchowe kwasy tłuszczowe wpływające na:

  • rozwój układu oddechowego i nerwowego,
  • zdolności poznawcze,
  • ostrość widzenia.

Węglowodany, czyli laktoza w mleku matki

Stężenie laktozy w mleku matki wynosi 6,8 g na 100 ml. To cukier składający się z glukozy (dodaje energii) oraz galaktozy (wpływa na rozwój układu nerwowego). Składnik ten dodatkowo pomaga przy wchłanianiu żelaza, wapnia, magnezu.

Laktoza jest dodatkowo ważna dla bakterii jelitowych, które trawią węglowodany, a do tego hamują rozwój drobnoustrojów. W mleku znajdują się ponadto oligosacharydy z glikoproteidami wiążącymi kwas foliowy oraz witaminę B12, co wpływa na lepsze przyswajanie tych substancji przez organizm dziecka.

Skład mleka matki a zawartość mleka krowiego

Jeden i drugi płyn różni się od siebie. Przede wszystkim ilością białek – w mleku krowim jest ich więcej, bo 3,4 g. W pokarmie zwierzęcia mamy też mniej węglowodanów (4,8 g), mleko matki zawiera ich aż 7,2 g. Warto zdecydować się na długie karmienie piersią, to odpowiedź na wiele potrzeb małego człowieka. Najlepiej, aby okres ten trwał minimum 6 miesięcy.

Dodaj ogłoszenie