Skażone i wysiedlone miejscowości na Dolnym Śląsku. Został tylko kościół i groby. Mieszkańcy spotkali się tu po latach

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Mieszkańcy nieistniejących, skażonych wsi, spotykają się w środku lasu przy ruinach kościoła
Mieszkańcy nieistniejących, skażonych wsi, spotykają się w środku lasu przy ruinach kościoła Kacper Chudzik
Kiedyś w tych miejscowościach pod Głogowem tętniło życie, jak w wielu innych dolnośląskich wsiach. Niestety w latach 80 zdecydowano o wysiedleniu mieszkańców i zburzeniu zabudowań. Powodem było duże skażenie terenu, do którego przyczyniła się działalność huty miedzi. Do dziś po wsiach pozostały tylko ruiny kościoła św. Wawrzyńca i groby przy świątyni. Właśnie w takiej scenerii, w nieistniejącym już Rapocinie pod Głogowem, spotkali się teraz dawni mieszkańcy.

Miejscowości Rapocin i Bogomice pod Głogowem próżno dziś szukać na mapach. Prawie 40 lat temu zostały one wysiedlone i zburzone. Jedną z niewielu pozostałości po nich jest niszczejący kościół pw. św. Wawrzyńca. Świątynia i niewielki cmentarzyk przy niej leży w środku lasu. Po dawnych miejscowościach zostało jednak coś jeszcze. A raczej ktoś. Dawni mieszkańcy tych wsi.

Spotykają się przy ruinach kościoła w środku lasu

Od kilku lat regularnie spotykają się oni przy ruinach kościoła w środku lasu. To dla nich okazja do zobaczenia dawnych sąsiadów i przyjaciół. Powspominania. Rafał Zendran, proboszcz parafii kolegiackiej, która opiekuje się pozostałościami po kościele, odprawia polową mszę w intencji dawnych mieszkańców. Są też smutne momenty. Wymieniani są mieszkańcy, którzy w ostatnim roku zmarli. Z każdym rokiem osób, które pamiętają Bogomice i Rapocin z dawnych lat jest coraz mniej.

Wśród tych którzy regularnie biorą udział w spotkaniach są Teraz i Józef Iłowscy, którzy opuścili Bogomice w 1983 roku.

Szkoda, że to wszystko jest tak zdewastowane...

– To ogromny sentyment. Tutaj się wychowaliśmy. Pamiętamy jak świętej pamięci ksiądz Daniel Dąbrowski ten kościół stawiał z ruin. Bo tu były tylko gołe mury. Ten dach i cała reszta były zasługą księdza Dąbrowskiego. A w tamtej kaplicy mieliśmy religię. Szkoda, że to wszystko jest teraz tak zdewastowane. Tym bardziej, że jak chodziliśmy na religię to pomagaliśmy w jego budowie – wspominają wskazując na ruiny Józef i Teresa Iłowscy. – Tego się nie da opisać w słowach, bo człowiek wraca pamięcią z taką nostalgią do dawnych lat. No tak to los pokierował, że musieliśmy opuścić Bogomice i przeprowadzić się do Głogowa – dodają.

Na mszy przy ruinach kościoła pojawiło się kilkadziesiąt osób. Zarówno tych pamiętających dawne wsie, jak i ich młodszych krewnych.

Złote gody pary z nieistniejącej wsi
Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe również z innego powodu. W jego trakcie obchodzono złote gody pary, która 50 lat temu brała ślub w kościele w Rapocinie. Rodzina przywiozła do Rapocina Teresę i Tadeusza Niwińskich, którzy zostali zaskoczeni, gdy podczas mszy proboszcz Zendran zaprosił ich na przygotowane miejsca.

– Oni o tym, że będą tutaj dzisiaj tak świętować dowiedzieli się jako ostatni – mówił ze śmiechem Rafał Zendran, który przyprowadził parę w okolice ołtarza przy dźwiękach marszu weselnego.

Dla jubilatów było to ogromne wzruszenie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A jak jest teraz z tym skażeniem ?
Wróć na i.pl Portal i.pl