Skazano pięciu rabusiów za udział w „skoku stulecia” w Dreźnie. Wyroki zaskakująco... niskie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Większość cennej biżuterii wróciła na swoje miejsce i można ją podziwiać w Dreźnie.
Większość cennej biżuterii wróciła na swoje miejsce i można ją podziwiać w Dreźnie. Jens Meyer/Associated Press/East News
Skazano właśnie pięciu rabusiów, którzy w 2019 roku ukradli wiele cennych przedmiotów z Zielonej Krypty w Dreźnie. Wyroki, jakie zapadły, są rażąco niskie. Na szczęście odzyskano znaczną część skradzionych skarbów.

Pięciu mężczyzn zostało skazanych we wtorek za udział w „skoku stulecia” w Dreźnie w roku 2019. Wartość skradzionych przedmiotów szacowano wcześniej nawet na miliard euro. Ostatecznie wartość łupu była mniejsza, ale i tak skok uznano za "wyczyn wieku". Część skradzionych precjozów odzyskano.

Bardzo niskie wyroki

O skazaniu pięciu przestępców i uniewinnieniu szóstego poinformował publiczny nadawca MDR. Nie precyzował, ile lat otrzymał każdy z rabusiów. Mówi się, że były to wyroki po pięć i cztery lata więzienia, co szokuje z uwagi na wartość łupu.

Gang włamał się do zabytkowej Zielonej Krypty w Dreźnie 25 listopada 2019 r. Nagranie z kamery CCTV pokazało dwóch zamaskowanych złodziei rozbijających szkło i zabierających 21 wysadzanych diamentami artefaktów.

W krypcie znajdowała się wspaniała kolekcja historycznej biżuterii i cennych ozdób – od lśniących mis wyrzeźbionych z kryształu i agatu po wysadzane klejnotami figurki i kielichy wykonane ze złoconych strusich jaj.

Wspaniały zielony diament

Jeden z najsłynniejszych elementów kolekcji, 41-karatowy zielony diament znany jako Dresden Green, nie znajdował się wówczas w muzeum, bo wypożyczono go do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Nagranie opublikowane przez saksońską policję pokazało dwie osoby w ciemnych ubraniach, poruszające się po galerii z latarkami. Następnie jeden z nich rozbija szybę siekierą. W ciągu kilku minut zniknęły niektóre z najcenniejszych historycznych klejnotów świata. Od tego czasu odzyskano tylko część łupów.

Prawie wszystkie skradzione artefakty zostały wykonane za panowania Fryderyka Augusta III, ostatniego elektora Saksonii, znanego później jako Fryderyk August I, pierwszego króla Saksonii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl