Skazana za czary będzie miała w Poznaniu swój pomnik?

  Skazana za czary będzie miała w Poznaniu swój pomnik?

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Inscenizacja procesu i spalenia na stosie czarownicy z Chwaliszewa miała miejsce przy okazji zdjęć do programu dokumentalnego "Tajemnice Poznania",
  1/6
  przejdź do galerii

  Inscenizacja procesu i spalenia na stosie czarownicy z Chwaliszewa miała miejsce przy okazji zdjęć do programu dokumentalnego "Tajemnice Poznania", emitowanego przez telewizję WTK ©Bartłomiej Wutke

  Mamy już w Poznaniu takie symbole jak koziołki i Stary Marych. Może niedługo dołączy do nich także czarownica z Chwaliszewa.
  Śmierć za czary - taki wyrok usłyszała kobieta, która w 1511 roku, w okolicach świąt wielkanocnych, spłonęła na poznańskim Chwaliszewie. Był to pierwszy taki proces w Polsce. Niewykluczone, że ofiara tamtych wydarzeń doczeka się własnego pomnika. Pod petycją w tej sprawie podpisało się na razie ponad 100 osób, jednak zwolenników pomysłu cały czas przybywa.

  Skazana czarownica miała, przy pomocy nieczystych sił, zatruć piwo w sześciu warzelniach - narażając na straty lokalnych przedsiębiorców, a ich klientów...
  na rewolucje żołądkowe. Źródła historyczne nie podają personaliów kobiety ani szczegółów procesu. Wiadomo jednak, że "Staruszka z Chwaliszewa" spłonęła na stosie. Teraz jej historię mogą poznać lepiej zarówno turyści, jak i sami poznaniacy.

  - W naszym mieście możemy oglądać przede wszystkim pomniki mężczyzn. Poznań jest pod tym względem bardzo patriarchalny. Tymczasem ja równie chętnie oglądam w przestrzeni publicznej siłę męską, co żeńską - tłumaczy Ewa Łowżył, założycielka Kontener Art, pomysłodawczyni budowy pomnika.

  Jak wyjaśnia, dramatyczne wydarzenia z przeszłości, powinny być przestrogą dla następnych pokoleń. Warto więc o nich pamiętać. Poza tym, pomnik czarownicy z Chwaliszewa, może stać się atrakcją turystyczną.

  - To bardzo dobry pomysł pod warunkiem, że pomnik będzie ciekawy. Może jakaś inscenizacja świetlna - zastanawia się Oleksiy Artyshuk, wykładowca UAM i przewodnik miejski, który kilka lat temu starał się o organizację inscenizacji procesu pierwszej czarownicy. - Z Ostrowa Tumskiego na Stary Rynek turyści jadą zwykle autokarem. Pomnik może zachęcić ich, by pokonywali tę trasę pieszo, dowiadując się, przy okazji czegoś nowego i ciekawego.

  Dla wielu przewodników pomnik czarownicy byłby też punktem wyjścia, by opowiedzieć o dawnych wydarzeniach. Jego powstanie, podobnie jak w przypadku dyskusji o innych poznańskich pomnikach, może wywołać jednak pewne kontrowersje.

  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo