Skarbówka wchodzi na konta Polaków. Są pierwsze wyniki kontroli kont bankowych przez Urząd Skarbowy

tw
Urząd Skarbowy prześwietla konta Polaków. Nowe kompetencje urzędnicy otrzymali na początku lipca. Ułatwiają one urzędowi skarbowemu kontrolę kont bankowych. Choć wcześniej była taka opcja, dotyczyło to wyłącznie kont osób podejrzanych. Nowe przepisy mają jednak dotyczyć wszystkich, a urzędnik może sprawdzić konto bez żadnego trybu. Co dokładnie się zmieni? Oto szczegóły!WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW O KONTROLI SKARBÓWKI POZNASZ >> TUTAJ
Urząd Skarbowy prześwietla konta Polaków. Nowe kompetencje urzędnicy otrzymali na początku lipca. Ułatwiają one urzędowi skarbowemu kontrolę kont bankowych. Choć wcześniej była taka opcja, dotyczyło to wyłącznie kont osób podejrzanych. Nowe przepisy mają jednak dotyczyć wszystkich, a urzędnik może sprawdzić konto bez żadnego trybu. Co dokładnie się zmieni? Oto szczegóły!WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW O KONTROLI SKARBÓWKI POZNASZ >> TUTAJ Archiwum Polska Press
Urząd Skarbowy prześwietla konta Polaków. Nowe kompetencje urzędnicy otrzymali na początku lipca. Ułatwiają one urzędowi skarbowemu kontrolę kont bankowych. Choć wcześniej była taka opcja, dotyczyło to wyłącznie kont osób podejrzanych. Nowe przepisy mają jednak dotyczyć wszystkich, a urzędnik może sprawdzić konto bez żadnego trybu. Co dokładnie się zmieni? Zobacz szczegóły!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Tajemnica bankowa - dlaczego jest tak istotna?

Jedną z podstaw zachowania bezpieczeństwa obywateli w kwestii finansowej jest tajemnica bankowa. Zakłada ona, że zarówno bank, jak i osoby w nim zatrudnione oraz osoby pośredniczące z bankiem dochowują poufności wszelkich informacji związanych z tym, czego się dowiedzą w czasie negocjacji z klientem. Dotyczy to zarówno zawierania, jak i realizacji umów. Podstawą jest wykonywanie przez bank konkretnych czynności. Jednak przepisy zakładają, że w niektórych przypadkach bank jest zobowiązany do przekazania konkretnych informacji np. organom ścigania, a także urzędowi skarbowemu. Jednak to było obowiązane określonymi restrykcjami. Nowe przepisy mają jednak ułatwić pozyskiwanie informacji przez skarbówkę.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT KONTROLI SPRAWDZISZ >>> TUTAJ <<<<

Jakie przepisy funkcjonowały dotychczas?

Dotychczas funkcjonujące zasady również dawały poszczególnym podmiotom możliwość sprawdzania kont bankowych klientów. To jednak było powiązane ze wszczętym postępowaniem karnym skarbowym w sprawie (nie przeciwko osobie). To jednak było możliwe wyłącznie wtedy, gdy pojawi się już osoba podejrzana. Przed tym nie można było wymagać tego, aby bank uchylił tajemnicę bankową. Jeśli jednak skarbówka postanowiła wszcząć postępowanie podatkowe wobec konkretnej osoby, mogła występować o udostępnienie informacji związanych z jego kontem bankowym.

Polecamy

Istotna zmiana w przepisach od 1 lipca 2022

W przepisach wprowadzonych w Nowym Ładzie zmiany dotknęły również przepisów związanych z tym, kiedy skarbówka może domagać się udzielenia przez bank informacji o koncie konkretnej osoby. Od 1 lipca 2022 roku obowiązują przepisy, które pozornie nie nanoszą wielu zmian. W praktyce jednak zmiana jest diametralna. W zapisach zmienia się słowo "podejrzany" na "osoba fizyczna".

Polecamy

Dla kogo są przeznaczone nowe uprawnienia skarbówki?

W ramach nowych uprawnień do sprawdzenia poszczególnych rachunków bankowych osób fizycznych dostęp uzyskają:

  • szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS),
  • naczelnicy urzędów skarbowych właściwych dla danego podatnika;
  • naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

Czy bank będzie mógł odmówić udzielenia informacji?

Co do zasady informacje mogą być potrzebne już na etapie prowadzenia czynności sprawdzających, które są związane z samym tylko podejrzeniem popełnienia przestępstwa lub na etapie prowadzenia czynności wyjaśniających, lub postępowania przygotowawczego. W takim przypadku banki nie mogą odmówić udzielenia konkretnych informacji.

Polecamy

Czy klient może zaskarżyć bank za udzielenie informacji?

Nowe przepisy zakładają, że żądanie udzielenia informacji jest w pełni uzasadnione i zgodne z prawem. W takim przypadku klient nie ma prawa do formułowania roszczeń wobec banku o złamanie tajemnicy bankowej.

Skarbówka z uprawnieniami większymi niż prokurator?

Wprowadzona zmiana jest o tyle istotna, że nadaje wspomnianym wcześniej urzędnikom skarbowym uprawnienia przekraczające nawet te, które posiada prokurator. Ten bowiem nawet w toku postępowania karnego nie może uzyskać informacji objętych tajemnicą bankową, jeśli sprawa znajduje się w postępowaniu przygotowawczym.

Polecamy

W jakim zakresie urząd może żądać przekazania informacji?

Okazuje się, że urzędy mogą żądać bardzo dużej ilości informacji. Dotyczy to nie tylko posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych, ale i informacji o pełnomocnictwach do dysponowania rachunkami bankowymi. Urząd może pozyskać również informacje dotyczące:

  • obrotów i sald rachunków,
  • zawartych umów kredytowych,
  • celów kredytów,
  • tego, jak kredyty są zabezpieczone,
  • odbiorców i nadawców przelewów,
  • umów udostępnienia skrytek sejfowych,
  • historii skrytek sejfowych,
  • nabytych obligacji i akcji Skarbu państwa.

Urząd Skarbowy skontrolował już pierwsze konta

Z rozmów, które przeprowadził Business Insider wynika, że na razie nie widać wzmożonej aktywności skarbówki w tej kwestii. Mimo to w resorcie finansów, urzędnicy zaczęli już korzystać z rozszerzonych uprawnień. Choć robią to jeszcze stosunkowo "nieśmiało".

"W lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali łącznie 33 wystąpienia do banków na podstawie art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej" — czytamy w lakonicznej odpowiedzi.

Oznacza to, że przez dwa miesiące fiskus prześwietlił 33 osoby lub podmioty w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym. Na razie więc trudno mówić o zmasowanym procederze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Skarbówka wchodzi na konta Polaków. Są pierwsze wyniki kontroli kont bankowych przez Urząd Skarbowy - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rzesza
Tak tak to dopiero początek bo już niedługo będą sprawdzać też w którą noc chłop babie bolca wsadza. Tw Bolek jaki był taki był ale dobrze mówił zeby na Kaczynskiego nie głosować!!
B
Bobbudowniczy
Handel Działkami niejakiego M. M też opodatkowane? ?
S
Stasia Zołza
Trzeba zaraz po wpływie gotówki na konto trzeba konto zerować. Wszędzie trzeba będzie płacić gotówką. Znikną karty płatnicze.

I o to chyba w tym prawym i sprawiedliwym państwie z kartonu chodzi.

Przecież ci co kombinują to nie trzymają kasy na kontach w Polsce, chyba że na przysłowiowe waciki lub fajki.
A
Adam
"Świetna sprawa, krok w stronę sprawiedliwszego państwa, uczciwi nie mają się czego bać, a nieuczciwi owszem."

Parę lat temu Grecy też byli uczciwi i się nie bali. I co ? Tym uczciwym rząd zajął wszystkie pieniądze z kont. Teraz partia "uczciwych" sprawdzi co kto ma, a potem zabierze.
J
Janusz Jotgie
8 października, 23:16, Marcin Kowalczyk:

Jeżeli ma to pomóc w wychwyceniu i skazaniu osób, które dokonują różnego rodzaju malwersacji, które są zwyczajnie nieuczciwe - to ja, jako obywatel praworządny, który nie na nic na sumieniu, w ogóle nie przejmuje się tym, czy ktoś z Urzędu Skarbowego analizuje sobie moje przychody itp.

Być może nawet w tym momencie, jak pisze ten komentarz, ktoś z uprawnionych właśnie zgodnie z prawem wykonuje to zadanie.

I co? A no zupełnie nic. Jeżeli jestem uczciwy i nie mam 36 kont bankowych (ś.p. Adamowicz), nie prowadzę interesów na styku polityki i biznesu (ś.p. ?? Kulczyk), nie sprzedawałem i nie nabywaniem warszawskich kamienic za bezcen od HGW, nie nazywam się Neumann, Gawłowski, Giertych, czy ostatnio poseł Sowa, (Sutryk też po dobrych cenach mieszkania kupuje), to naprawdę nie mam się czego bać.

Problemy z tym mogą mieć tylko ludzie nieuczciwi, mający wiele do ukrycia. Zdaje się, że ostatnio "gwiazdka" TVNu, niejako "uciemiężony" Kraśko musiał zapłacić skarbówce ponad 800 tys. zaległego podatku, nie płaconego przez okres 5 lat!!

Nowe narzędzie urzędu skarbowego, to bat na nieuczciwych ludzi. Ja się niczego nie obawiam i nie egzaltuję się tym nadmiernie. Generalnie ludziom uczciwym proponuję to samo.

Jak jesteś uczciwy - to Ci US znajdzie!

Przekażesz synowi czy córce kwotę pow. 8 tys. zł o już cię mają, wypłacisz z konta pow. 8 tys zł na samochód (operacje gotówkowe można wykonywać tylko do tej kwoty - powyżej tylko przelewy) - i też Ciebie mają...

Wróć na i.pl Portal i.pl