Skandal w Niemczech. Chorwacki piłkarz Wolfsburga przeciwko LGBT

Dominik Owczarek
eastnews
VFL Wolfsburg postanowił przystąpić do akcji mającej na celu zwalczanie homofobii. Mimo że nakładanie tęczowej opaski miało dotyczyć kapitanów drużyn, inicjatywa kojarzy się z protestem 20-letniego Josipa Brekalo.

- Zostałem wychowany w katolickiej rodzinie. Jeśli ktoś ma inne poglądy, nic mi do tego, to indywidualna sprawa każdego człowieka. Jednak nikt nie zmusi mnie do wzięcia udziału w akcji, która jest sprzeczna z moimi chrześcijańskimi poglądami - stwierdził młody Chorwat.

To wszystko wystarczyło, by rozpętać burzę w niemieckich mediach. Wymienione oświadczenie opublikował po pierwszych dyskusjach na temat prawdziwego obrazu tolerancji w wykonaniu klubu. Kapitan pierwszego zespołu męskiej sekcji piłkarskiej Josuha Guilavogui nie miał nic przeciwko założeniu tęczowej opaski.

- Jesteśmy wzorem do naśladowania dla wielu, dlatego chcemy przyczynić się w słusznej sprawie. Kolor skóry jest nieważny, tak jak twoja płeć bądź to, kogo kochasz. Każdy z nas może fascynować się futbolem - powiedział Francuz przed tym, jak wyprowadził zespół na sobotni mecz ligowy z Schalke.

Tolerancyjne społeczeństwo

Brekalo zareagował najpierw w social mediach, wyśmiewając inicjatywę. Zyskał szacunek głównie wśród środowisk prawicowych. Mimo tematu tabu, jakim nadal jest homoseksualizm wśród piłkarzy, poklasku wobec jego słów nieoficjalnie nie zabrakło również w szatni. Inaczej do sprawy podchodzi Joerg Schmadtke, dyrektor generalny Wolfsburga. - Jako klub stawiamy na tolerancyjne społeczeństwo - wyjaśnił.

Komentarze ze strony piłkarza mogą przynieść straty wizerunkowe. Brekalo, który dopiero zaczyna budować (albo rujnować) pozycję w drużynie, zaczyna zdawać sobie sprawę z kontrowersji i powoli wycofuje się ze swoich słów.

- Nigdy nie powiedziałbym tego typu rzeczy. Coś musiało być nie tak z moim telefonem - tłumaczy wcześniejsze prześmiewcze komentarze. Cały czas może liczyć na poparcie wielu kibiców.

- Na szczęście publiczne wyrażanie własnego zdania nie jest jeszcze zabronione w tym kraju - można przeczytać na jednym z forów fanów Wilków. Niejedni z nich negatywnie odnoszą się do pomysłu wprowadzenia specjalnej opaski kapitańskiej dla wszystkich sekcji, począwszy od seniorów, na sekcji dziesięciolatków skończywszy.

Nie brakuje też manipulacji przy kontrowersyjnym temacie. Niejedni próbowali nadać rangę wydarzeniu, podając fake newsa. Polegał on na tym, że Chorwat miał być kapitanem sekcji młodzieżowej. Ostatecznie jest jednym z wielu piłkarzy pretendujących do miejsca w wyjściowym składzie.

Nie pierwszy protest

Głosy są podzielone. W tak powszechnie tolerancyjnym społeczeństwie, jak niemieckie, przekonania Brekalo zostały uznane za przejaw homofobii, mimo że nie krytykował homoseksualistów, lecz inicjatywę. Stara się walczyć z atakami wymierzonymi w jego stronę, ale na obecnym etapie przypomina to walkę z wiatrakami.

Klub z Volkswagen Arena stara się odcinać od słów młodego piłkarza, ale włodarze zdają sobie sprawę, że już teraz oprócz strat wizerunkowych ponieśli straty marketingowe. Chorwaccy piłkarze po udanym tegorocznym rosyjskim mundialu w ich wykonaniu są na fali, dalej promuje się młode talenty, jednak klubowa stabilizacja napastnika może stanąć pod znakiem zapytania.

W chorwackich mediach pojawiały się nawet słowa o promocji mniejszości LGBT. Cały czas trwa jednak ostrzał wymierzony w stronę młodego piłkarza, mimo oświadczenia o szacunku wobec przedstawicieli odmiennych orientacji seksualnych. Niektóre tytuły przy okazji przypomniały o innych kontrowersyjnych zachowaniach chorwackich piłkarzy, od pozdrowienia „Sława Ukrainie!” w wykonaniu Domagoja Vidy po akceptowanie pozdrowienia ustaszy.

Brak wsparcia wobec inicjatyw pozaboiskowych nie jest pierwszym przykładem w profesjonalnym futbolu. Do tej pory piłkarzom zdarzało się protestować przeciwko polityce danego kraju lub oddaniu hołdu poprzez minutę ciszy w wypadku tragedii. Sytuacja Brekalo pokazuje, że kolejny protest w sprawie mniejszości seksualnych może wybrzmieć jeszcze głośniejszym echem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skandal w Niemczech. Chorwacki piłkarz Wolfsburga przeciwko LGBT - Portal i.pl

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bzdury
31 sierpnia 2018, 10:58, LW1916:

Skandal? Skandalem jest nazwanie skandalem przez autora decyzji piłkarza. Jak patriotyczne oprawy pojawiają się na trybunach to "nie mieszać polityki i sportu". A teraz już można mieszać? Nie przeszkadza?

Ale zdajesz sobie sprawę, że kwestia osób LGBT nie jest motywowana polityką, prawda?

Są osoby które są gejami, bi, trans itd., kochają piłkę nożną, a nie oglądają się na politykę. Są takie osoby.

Przez wiele lat te osoby były dyskryminowane z powodu jakichś szkodliwych pomówień i plotek na ich temat jakoby piłka nożna ich w ogóle nie dotyczyła. Guzik prawda. Nie ma bardziej gejowskiego sportu niż piłka nożna i środowiska prawicowe.

C
Czyżby imaginacje?
2 września 2018, 8:18, 31 węzłowy Burke:

Popieram pilkarza za zdrowe podejscie do heterofobii w wykonaniu ewidentnie chorych homoseksualistów.31

Gdzie tu masz cokolwiek wspomniane o heterofobii? Skąd te bzdury?!

B
Bezpieczeństwo
2 września 2018, 10:20, Rufin:

Skandal to jest promowanie homoseksualizmu ,choroby tak groźnej jak Ebola ,szacunek dla chłopaka

Na czym opierasz swą ,,opinię"?

Na ,,intuicji"? Czy może piszesz tak, by zabłysnąć, bo nie masz nic do napisania?

I
I kto to pisze?
6 września 2018, 13:40, Berlinka:

Wolność sumienia Niemiecka Gazeta Wrocławska określa skandalem. Poziom pustogłowia szwabskiego.

Niemoralna jest nienawiść do innych osób przez wzgląd na ich orientację. A skoro piłkarz nie chciał założyć opaski, to nikt nie kazał mu równie grać w drużynie. Wiedział jakie są zasady, wiedział, że w Niemczech takie akcje są nie na miejscu, a zatem mógł nie przyjeżdżać i głosić swoje irracjonalne fobie w Chorwacji. To jest naprawdę proste.

S
Seki
10 sierpnia 2019, 12:58, Anika:

Jestem za tym piłkarzem. Bardzo dobre posunięcie. A dlaczego ci co pluja na kościół nie nisza opasek z krzyżem?

Bardzo dobre posunięcie, ponieważ facet powołuje się na religię? Co ma jedno do drugiego?! Nie ma to religijnych gejów, czy jak?? On się po prostu ośmiesza.

S
Seki
10 sierpnia 2019, 13:01, Adamex:

Chore jest to ze zmuszaja ludzi do publicznego wystepowania z barwami tęczy. Ja nikogo nie zmuszam żeby na sile nosil krzyż. Co sie dzieje z tym światem

Kto tu kogo zmusza?

Mnie jako geja martwi to, że jest to bardziej inspirowane polityką niż faktyczną chęcią pomocy.

Z drugiej strony, tylko tak można trafić do mas. Bez poruszenia i jednomyślnego zdania jako zespół niewiele się zdziała.

S
Seki
Też zostałem wychowany w chrześcijańskiej rodzinie, a jestem gejem. Znam sporo gejów którzy są religijni i głosują na przykład na PiS, bo mają konserwatywne poglądy. Jedno drugiego nie wyklucza, choć oni raczej nie trzymają ze środowiskiem innych gejów.

Także niech ten sportowiec się nie ośmiesza, bo to po prostu komedia co on wygaduje. Jeżeli ktoś tu przeczy chrześcijańskim wartościom, to tylko on sam. Obowiązkiem chrześcijanina jest pomoc i równość wobec pokrzywdzonych, a cnotą nieocenianie po pozorach.
A
Adamex
Chore jest to ze zmuszaja ludzi do publicznego wystepowania z barwami tęczy. Ja nikogo nie zmuszam żeby na sile nosil krzyż. Co sie dzieje z tym światem
A
Anika
Jestem za tym piłkarzem. Bardzo dobre posunięcie. A dlaczego ci co pluja na kościół nie nisza opasek z krzyżem?
J
Jasiu
A spalona tecza juz symbolem homofobi.
B
Berlinka
Wolność sumienia Niemiecka Gazeta Wrocławska określa skandalem. Poziom pustogłowia szwabskiego.
S
SuperFipa
Buractwo wynika z religii. Ci wierzacy przestrzegaja tylko to co chca z bibli. Probuja wyciagnac slomke z oka blizniego a Sami Nie widza belki we wlasnym oku
n
new world order
W ktorym nie tolerujemy myslacych inaczej.
31 węzłowy Burke
Popieram pilkarza za zdrowe podejscie do heterofobii w wykonaniu ewidentnie chorych homoseksualistów.31
L
LW1916
Skandal? Skandalem jest nazwanie skandalem przez autora decyzji piłkarza. Jak patriotyczne oprawy pojawiają się na trybunach to "nie mieszać polityki i sportu". A teraz już można mieszać? Nie przeszkadza?
Wróć na i.pl Portal i.pl