Skąd się wzięły swastyki na szkole w Nowym Targu?

Piotr Subik
Piotr Subik
Gimnazjum nr 1 odegrało rolę niemieckiego posterunku
Gimnazjum nr 1 odegrało rolę niemieckiego posterunku fot. facebook/miro demucha
Kontrowersje. Faszystowskie flagi zawisły na budynku gimnazjum w Nowym Targu w ramach obchodów powstańczej rocznicy.

Nawet znana aktorka Krystyna Janda udostępniła na swoim profilu na Facebooku zdjęcie obwieszonego symbolami Trzeciej Rzeszy budynku Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu. Tę wątpliwą dekorację szkoła zyskała podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odgrywając podczas rekonstrukcji historycznej rolę posterunku obsadzonego przez Niemców.

To oburzyło część lokalnych działaczy środowisk związanych z Armią Krajową. - Posunięto się za daleko - twierdzi Marek Zapała z nowotarskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Także inni mieszkańcy Nowego Targu podkreślają, że w takim dniu jak 1 sierpnia spodziewaliby się na ulicach miasta raczej symboli powstańczej Warszawy...

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podkreśla, że to nie samorząd był organizatorem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Nie doszło do propagowania faszyzmu, a całe zamieszanie pokazuje, jak silne oddziaływanie na ludzi mają celebryci - mówi Grzegorz Watycha.

Na fotografii, która od 1 sierpnia krąży po Facebooku, widać, jak z budynku Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu zwisają kilkumetrowej długości flagi ze swastykami. Symbol Trzeciej Rzeszy zobaczyć można też na trzeciej fladze, powieszonej na ścianie, a także na budce stylizowanej na takie, jakie podczas wojny wykorzystywali Niemcy.

„Straszne”, „To jest chore”, „Wstyd” - takie m.in. komentarze pojawiają się pod zdjęciem, które wrzucił do sieci były uczeń szkoły. Na Facebooku udostępniła je nawet znana aktorka Krystyna Janda. I dlatego fala oburzenia przetoczyła się przez Polskę. Czy słusznie?

- To oczywiste, że tak nie powinno być! Wolałbym, żeby w takim dniu w Nowym Targu zamiast swastyki widoczny był symbol Polski Walczącej. Posunięto się za daleko - nie ukrywa oburzenia Marek Zapała, krewny mjr. Juliana Zapały, oficera 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Nie przyjmuje tłumaczenia, że flagi były elementem scenografii rekonstrukcji historycznej przygotowanej z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kontrowersje budzi także fakt, że faszystowskie symbole zawisły na budynku publicznej szkoły. Wczoraj jej dyrektorka Jolanta Kowalska przebywała na urlopie. W sekretariacie usłyszeliśmy tylko, że to nie pierwszy raz, kiedy budynek wykorzystywany jest przez rekonstruktorów.

Udekorowanie szkoły faszystowskimi symbolami nie razi jednak burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy. - Myślę, że wszystko rzeczywiście odbyło się za zgodą dyrekcji. I jestem przekonany, że nie doszło do żadnego propagowania faszyzmu. Flagi nie wisiały tam długo i z tego, co wiem, podczas rekonstrukcji zostały zerwane i podeptane - mówi Grzegorz Watycha.

Dr Dawid Golik, historyk z IPN, członek Komisji Historii Wojskowości Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, przyznaje, że rekonstrukcje i inscenizacje historyczne od dłuższego czasu towarzyszą kolejnym rocznicom wybuchu Powstania Warszawskiego. I niemal zawsze elementem scenariusza jest zdobywanie przez powstańców budynku bronionego przez Niemców. Z tego właśnie powodu wieszane są na nich flagi ze swastykami, które następnie są zrywane, a na ich miejsce wywiesza się flagę biało-czerwoną.

- To symboliczna i jednoznaczna scena rozprawy z okupantem - i wydaje się, że właśnie taką miała być w zamyśle organizatorów inscenizacji w Nowym Targu. Jestem przekonany, że sami widzowie nie mieli wątpliwości, czemu ta scena ma służyć, ale jak widać część mieszkańców wolałaby, żeby 1 sierpnia był raczej dniem zadumy, refleksji i hołdu oddawanego powstańcom oraz ofiarom walk w Warszawie - bez jakiegokolwiek eksponowania symboli totalitarnych - mówi dr Dawid Golik. I dodaje, że takie podejście należy uszanować i wziąć pod uwagę przy organizacji kolejnych rocznic - także tych związanych z walkami wrześniowymi z 1939 r., AK czy też działalnością Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorami obchodów rocznicy wybuchu powstania była Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”, a inscenizację przygotowała Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.

„Wyrwane z kontekstu zdjęcie nie daje podstaw do wydawania błędnych i krzywdzących opinii o uroczystościach organizowanych w mieście upamiętniających 73 rocznicę Powstania Warszawskiego” - napisali przedstawiciele Nowotarskiej Grupy Mieszkańców Pamięć w oświadczeniu na Facebooku.

To niejedyna w ostatnich miesiącach, wzbudzająca wielkie emocje rekonstrukcja historyczna w Małopolsce. Egzekucję przez strzał w tył głowy odtwarzali w kwietniu br. szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie. Działo się to podczas spektaklu o Żołnierzach Wyklętych.

- W przedstawieniu grała najstarsza grupa uczniów. Ich dobór był przemyślany, reżyser dopasował role do dojrzałości emocjonalnej uczniów - tłumaczyła wówczas dyrektorka szkoły Halina Buchowska.

- Rekonstruowanie scen egzekucji czy dobijania rannych przez partyzantów według mnie zupełnie mija się z celem. Coś, co nie razi nas tak bardzo w filmach lub na kartach książek, odegrane na żywo, zaledwie kilka metrów od nas, może budzić przerażenie. A przecież głównymi adresatami rekonstrukcji i inscenizacji są młodzi ludzie, czasem też przyprowadzane przez rodziców dzieci, czyli osoby szczególnie wrażliwe na tego typu bodźce - mówi dr Golik.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 15. Co to jest andrus?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skąd się wzięły swastyki na szkole w Nowym Targu? - Dziennik Polski

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pragnę zauważyć, że budynek był tak, a nie inaczej udekorowany w tym dniu ponieważ budynek ten był czymś na styl posterunkiem Hitlerowskim. Proste ukazanie jak wtedy wyglądał. Ogarnijcie się, bo to nie jest żadne propagowanie...
N
Nowy Sącz
Zdaje ci się , siedzisz w jednym miejscu i nie wiesz jacy są niemcy a ja tam jestem co tydzień i widze jaki mają stosunek do Polaków , uważają nas za podludzi , traktują nas z góry , myślą że są mądrzejsi a nowymi samochodami jeżdżą za nasze i żydowskie złote zęby , odszkodowania nie chcą Polsce wypłacić bo nasze władze które były pod wpływem sowieckiego zaborcy zrzekły się tego . Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy pod pręgieżem sowieckich oprawców i chcemy to co nam się należy , jak psu buda !!!
J
Julis
Po co w ogóle te obchody są organizowane z taka egzaltacja nienawiści do innego narodu. Przecież obecni Niemcy nie maja nic wspólnego z nazistami. A nazistami byli nie tylko Niemcy. Znowu wstyd na cała Europę. A wystarczyło by zrobić jakaś akademie, położyć wieńce na jakiś pomnikach i starczy.
J
Julia
Po co w ogóle te obchody są organizowane z taka egzaltacja nienawiści do innego narodu. Przecież obecni Niemcy nie maja nic wspólnego z nazistami. A nazistami byli nie tylko Niemcy. Znowu wstyd na cała Europę. A wystarczyło by zrobić jakaś akademie, położyć wieńce na jakiś pomnikach i starczy.
D
Dziadek
Ten kto to wymyślił i powiesił, powinien zostać ukarany zgodnie z prawem!!!!
Jakiekolwiek tłumaczenia tylko pogrążają tych przestępców a ci co ich usprawiedliwiają są takimi
samymi przestępcami!!! Sprawa jasna i jestem pewny, że te osoby już siedzą w areszcie!!!
K
Kr@k
To jawna promocja hitlerowskich Niemiec! Ostatnio głupota w katolickiej Polsce osiągnęła szczyt głupoty! Niemcy m.in., to nasi historyczni wrogowie! Cytat: "Lis zmienia sierść, ale nie obyczaje". Swetoniusz. Ku przestrodze!
d
ded
przygarnij w takim razie niemca-mehmeta
G
Gość
Niemiec, Polak dwa bratanki. Jeden dyma, drugi się wypina !
E
Ech
W ogóle to wstyd na cała Europę. Rozumiem by uczcić Powstańców ale po co przy tym budzić nienawiść do Niemców. Oni tyle już przeszli. Minęło 73 lata wiec po co to wszystko !
Wróć na i.pl Portal i.pl