Skąd się wzięły chomiki w Małopolsce? Zawsze tu były [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
16.07.2017 jaworznoprogram reintroduckji chomik europejskimarzena bugala- azarko /dziennik zachodni/ polska press
16.07.2017 jaworznoprogram reintroduckji chomik europejskimarzena bugala- azarko /dziennik zachodni/ polska press Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Mało kto wie, że chomik to zwierzę, które żyje w naszym kraju na wolności. Co więcej, np. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” prowadzi działania mające na celu wzmocnienie jego populacji. Akcję wypuszczania na wolność chomików prowadziło rok temu w okolicach Jaworzna.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

„Chomik to chyba najbarwniejszy ssak występujący w Polsce. Nie jest specjalnie trudny do odnalezienia, a mimo to większość Polaków nawet nie wie, że takie zwierzę żyje na naszych polach. Jeśli nie podejmie się szybko energicznych działań ratunkowych, wkrótce nieobecność chomika w powszechnej świadomości będzie odpowiadała jego liczebności w naszej faunie – po prostu wyginie” - czytamy na stronie PTOP „Salamandra”.

Dlatego w lipcu ub. roku na polach między Byczyną a Cezarówką koło Jaworzna, a więc blisko granicy z powiatem chrzanowskim przyrodnicy wypuścili łącznie 12 chomików. Wszystkie trafiły do rozstawionych tam specjalnych klatek aklimatyzacyjnych. Kiedy oswoiły się z nowym miejscem, naukowcy zabrali klatki i gryzonie zaczęły mieć pełną swobodę.

– To kolejny etap pilotażowego projektu. Wcześniej nikt tego w Polsce nie robił. Wzorujemy się na podobnych programach prowadzonych w Europie Zachodniej oraz na naszych doświadczeniach z przywracaniem polskiej przyrodzie innego gryzonia, susła moręgowanego – tłumaczył nam wtedy dr Andrzej Kepel, prezes PTOP „Salamandra” w Poznaniu.

Populacja chomików żyjących na pograniczu Małopolski i Śląska jest od kilku lat pod szczególną opieką władz gminy Jaworzno. Jednak mimo utworzenia dla nich wielkiego użytku ekologicznego, mieszka w nim zaledwie kilkadziesiąt osobników. Co najgorsze, są one bardzo mało zróżnicowane genetycznie, przez co w każdej chwili grozi im wyginięcie.

Dlatego rok wcześniej do Jaworzna przywieziono kilkanaście chomików z Górnego Śląska. Eksperyment się powiódł. Gryzonie osiedliły się w nowym miejscu, a co najmniej część z nich przetrwała zimę. W tym roku, w maju, po kolejne zwierzęta wybrano się aż w okolice Ołomuńca, miasta we wschodniej części Czech. Tam chomiki są mocno zróżnicowane genetycznie.

Ciąża u chomika trwa od 20 dni do nawet ponad miesiąca (druga w roku jest zawsze dłuższa, bo samica potrzebuje energii także do wykarmienia potomstwa). W jednym miocie na świat przychodzi od jednego do kilkunastu małych (zwykle od czterech do ośmiu). W miarę samodzielnie mogą funkcjonować po 2 miesiącach.

Jak mówi dr Andrzej Kepel, największym wrogiem chomików są bezpańskie psy i koty, a wśród naturalnych przeciwników wymienia m.in. lisy i ptaki, w tym niektóre gatunki sów.

Niegdyś zasięgem geograficznym populacja chomika obejmowała całą środkową i południową Polskę, z wyjątkiem wyższych pasm górskich i zwartych kompleksów leśnych. Izolowana populacja, nawiązująca do wschodnioniemieckiej części zasięgu, znana była także z okolic Szczecina. Obecnie wycofał się z większości wysuniętych na północ stanowisk, a jego zasięg kurczy się nadal w szybkim tempie. W Polsce występują niemal wyłącznie na południowym wschodzie kraju.

Przypomnijmy, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot twierdzi, że nie uwzględniono występowania licznej popuacji chomików w miejscu, gdzie powstaje droga ekspresowa S7 na odcinku Szczepanowice - Widoma. Chce wstrzymania prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Skąd się wzięły chomiki w Małopolsce? Zawsze tu były [ZOBACZ ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
OP

Jeszcze tego brakuje - kolejna idiotka: ci z lewa to zawsze bez dzieci, partnerstwo, weganie, pro LGBT i jeszcze opieka nad niby zagrozonym gryzoniem do tego szczujnia i donosy na Polske do UE... Typowa baba ktorej wali na dekiel. Paniusiu za dzuo antykoncepcji hormonalnej, mozg ci sie popsul. Dorga S7 powinna zostac zbudowana juz dawno temu, to przez takich jak ty wiele osob juz na obecnej E7 zginelo. no ale chomik, motylek, pies zaba krowa sa wazniejsze. To sa wartosci parti lewicowych Biedronia i innych diabelskich wynalazkow.

L
Lucia

Na pewno droga S7 im nie przeszkodzi. One się bardzo szybko przemieszczają i szybko się klimatyzują w nowym miejscu. Rolnicy uprawiają ziemię i też im niszczą norki to za 2 dni już jest w nowym miejscu. Nie przesadzajcie.

l
lokk

To dobrze , że próbuje się przywrócić chomika naturze w Małopolsce .

o
ość

jeden z największych szkodników . w swoich tunelach potrafią nakraść nawet 80 kg zboża - jeden chomik

A
Autentyczny Pan Abnegat
18 września, 09:43, Gość:

Żyją od zawsze. ....nigdy nie spotkałam chomika na wolności. Ani nikt kogo znam. Dziwne. ...

Bo jesteś debilem, [wulgaryzm]!!!

(twój autentyczny Głos Rozsądku)

G
Gość
Żyją od zawsze. ....nigdy nie spotkałam chomika na wolności. Ani nikt kogo znam. Dziwne. ...
Wróć na i.pl Portal i.pl