Skąd pieniądze na naukę

Dorota Domienik
Jak zarobić na studiowanie? Najlepiej pilnie się uczyć i zasłużyć na comiesięczną nagrodę od uczelni - stypendium. Może to być także jakaś zapomoga. Kto nie boi się inwestować w swoją przyszłość, może też skorzystać z niskooprocentowanego kredytu studenckiego - radzi.

Zchwilą rozpoczęcia studiów każdy student ma prawo do ubiegania się o pomoc materialną z uczelni. Wyjątek stanowią stypendia za wyniki w nauce lub sporcie oraz stypendia ministra, o które można się ubiegać dopiero od drugiego roku studiów (chyba że jest to pierwszy rok uzupełniających studiów magisterskich).

- Przyznawanie studentom pomocy materialnej odbywa się na zasadach określonych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. - mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Natomiast wysokość takiego stypendium, regulamin przyznawania oraz wypłacania świadczeń pomocy materialnej ustala rektor danej uczelni w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego na podstawie ustawowego upoważnienia.

Jest kilka rodzajów pomocy materialnej, o jaką mogą ubiegać się studenci: stypendium socjalne, za wyniki w nauce lub sporcie, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, ministra za osiągnięcia w nauce lub wybitne osiągnięcia sportowe, na wyżywienie, mieszkaniowe lub tzw. zapomoga.

Dla kogo stypendium
- O pomoc materialną może się ubiegać każdy student niezależnie od wieku i formy studiów, czyli zarówno uczący się w trybie dziennym, wieczorowym, jak i zaocznym - wyjaśnia Bartosz Loba. - Jest ona przyznawana na semestr lub rok akademicki, wyjątek stanowi stypendium ministra za osiągnięcia w nauce i za wybitne osiągnięcia sportowe - zawsze jest wypłacane przez rok. Wszystkie - oprócz zapomogi, która jest świadczeniem jednorazowym i może zostać przyznana studentowi dwa razy w roku akademickim - są wpłacane raz w miesiącu na konto studenta.
Rezygnacja ze studiów lub skreślenie z listy studentów jest równoznaczne z utratą prawa do otrzymywania pomocy materialnej. Tylko w przypadku stypendiów ministra cała kwota musi zostać jednorazowo wypłacona w ciągu 30 dni od daty ukończenia studiów.

Stypendium socjalne, specjalne dla osób niepełnosprawnych, za wyniki w nauce i sporcie, na wyżywienie, mieszkaniowe oraz zapomoga przyznawane są przez dziekana, rektora albo na wniosek uczelnianego organu samorządu studenckiego - przez studenckie komisje stypendialne. W przypadku odmowy przyznania stypendium lub zapomogi albo budzących wątpliwości decyzji w sprawie stypendium student ma 14 dni na złożenie odwołania do rektora lub odwoławczej komisji stypendialnej. Gdy nadal nie czuje się usatysfakcjonowany, decyzję odwoławczą może zaskarżyć w wojewódzkim sądzie administracyjnym (art. 207 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym).

Niezależnie od liczby studiowanych jednocześnie kierunków o stypendia można się ubiegać tylko na jednym z nich - do studenta należy wybór kierunku/uczelni, z której będzie otrzymywał pomoc materialną. Bardzo istotną formą wsparcia finansowego w okresie studiów jest też kredyt studencki.

- O kredyt taki można ubiegać się w jednym z pięciu banków komercyjnych, które podpisały z BGK umowę o współpracy - mówi Piotr Salęga, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). - Są to Bank Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA oraz PKO BP SA. Bank Gospodarstwa Krajowego wykorzystuje środki Funduszu na dopłaty do oprocentowania kredytów studenckich oraz na pokrywanie skutków finansowych umorzeń ich spłaty.

Dla kogo kredyt
O kredyty z dopłatami do oprocentowania mogą ubiegać się: studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiujący w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25. roku życia; słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi, słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi, uczestnicy studiów doktoranckich.
Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu mają studenci o niskich dochodach na osobę w rodzinie. Termin składania wniosków o udzielenie pożyczki mija 15 listopada każdego roku, przy czym student ma prawo do złożenia tylko jednego podania. Bank, w którym będzie starał się o kredyt, zdecyduje o jego przyznaniu, a wypłata rat nastąpi po podpisaniu umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl