Skąd pieniądze na naukę

  Skąd pieniądze na naukę

  Dorota Domienik

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak zarobić na studiowanie? Najlepiej pilnie się uczyć i zasłużyć na comiesięczną nagrodę od uczelni - stypendium. Może to być także jakaś zapomoga. Kto nie boi się inwestować w swoją przyszłość, może też skorzystać z niskooprocentowanego kredytu studenckiego - radzi.
  Skarbonka.

  Skarbonka. ©Fot. Maciej Jeziorek/Polskapresse

  Zchwilą rozpoczęcia studiów każdy student ma prawo do ubiegania się o pomoc materialną z uczelni. Wyjątek stanowią stypendia za wyniki w nauce lub sporcie oraz stypendia ministra, o które można się ubiegać dopiero od drugiego roku studiów (chyba że jest to pierwszy rok uzupełniających studiów magisterskich).

  - Przyznawanie studentom pomocy materialnej odbywa się na zasadach określonych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. - mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Natomiast wysokość takiego stypendium, regulamin przyznawania oraz wypłacania świadczeń pomocy materialnej ustala rektor danej uczelni w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego na podstawie ustawowego upoważnienia.

  Jest kilka rodzajów pomocy materialnej, o jaką mogą ubiegać się studenci: stypendium socjalne, za wyniki w nauce lub sporcie, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, ministra za osiągnięcia w nauce lub wybitne osiągnięcia sportowe, na wyżywienie, mieszkaniowe lub tzw. zapomoga.

  Dla kogo stypendium
  - O pomoc materialną może się ubiegać każdy student niezależnie od wieku i formy studiów, czyli zarówno uczący się w trybie dziennym, wieczorowym, jak i zaocznym - wyjaśnia Bartosz Loba. - Jest ona przyznawana na semestr lub rok akademicki, wyjątek stanowi stypendium ministra za osiągnięcia w nauce i za wybitne osiągnięcia sportowe - zawsze jest wypłacane przez rok. Wszystkie - oprócz zapomogi, która jest świadczeniem jednorazowym i może zostać przyznana studentowi dwa razy w roku akademickim - są wpłacane raz w miesiącu na konto studenta.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo