Siłownie, kluby fitness i baseny już otwarte: Nowe zasady bezpieczeństwa. Są wytyczne. Co z karnetami Zdrofit, CityFit, Calypso, S4?

Monika Juś
Monika Juś

Wideo

Źródło: TVN 24

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Siłownie, kluby fitness i baseny otwarte od 6 czerwca - ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na temat kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Jak będą funkcjonowały obiekty sportowe po złagodzeniu obostrzeń? Sprawdźcie wytyczne i nowe zasady bezpieczeństwa.

Koronawirus, paraliżując kolejne gałęzie gospodarki, nie ominął też branży fitness. Zamknięcie siłowni, klubów fitness, basenów i innych obiektów sportowych było ciosem nie tylko dla miłośników sportu, ale także ok. 80 tysięcy zatrudnionych tam pracowników, którzy z dnia na dzień zostali bez dochodu.

Siłownie, kluby fitness i baseny zostaną otwarte. Od kiedy będzie można wrócić do treningów?

27 maja rząd zezwolił na ponowne otwarcie siłowni, klubów fitness i basenów w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Obiekty sportowe będą otwarte od soboty 6 czerwca.

Siłownie i kluby fitness - wytyczne

Od 6 czerwca na siłowniach i w klubach fitness będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie kontaktu, tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, zarówno dla klientów, jak i pracowników obiektu.

Oto najważniejsze wytyczne dla klientów siłowni i klubów fitness:

Jak podaje Ministerstwo sportu, podczas aktywności sportowej nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust.

Obowiązku noszenia maseczki nie stosuje się do osób uprawiających sport, dotyczy to wszystkich form aktywności.

Klienci przed wejściem do obiektu powinni zostać poinformowani, że nie mogą skorzystać z usługi jeśli:

 1. obserwują u siebie objawy choroby zakaźnej (powinni udać się do domu i skorzystać z teleporady medycznej),
 2. są objęci kwarantanną lub izolacją,
 3. mieli w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobą podejrzana o zakażenie, zakażoną lub chorą na COVID-19.

Jeśli pracownicy siłowni zauważą u klienta niepokojące objawy, są zobowiązani odsunąć tę osobę od zajęć i poprosić o jak najszybsze udanie się transportem indywidualnym do domu lub oddziału zakaźnego. Muszą też przerwać zajęcia, zdezynfekować pomieszczenie i powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla miejsca lokalizacji obiektu. Zaleca się też ustalenie listy pracowników i klientów, którzy w tym samym czasie przebywali na siłowni i zastosowanie się do do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zasady bezpieczeństwa dla klientów siłowni i klubów fitness:

 • Ograniczona liczba osób w pomieszczeniu: 1 osoba na 10 mkw.
 • Pomiędzy klientem a pracownikiem siłowni powinna być zachowana odległość przynajmniej 2 m
 • Sprzęty do ćwiczeń powinny być rozstawione w odległości co najmniej 1,5 m od siebie (sprzęt, który jest przymocowany na stałe i nie spełnia wymienionych norm, powinien być wyłączony z użytkowania)
 • Dopuszczone jest używanie co drugiej maszyny do ćwiczeń w tym samym momencie (nadzór sprawuje personel klubu)
 • Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w obszarze wejścia/ recepcji, przy wyjściu z toalet i w każdej sali do ćwiczeń
 • Preparaty do dezynfekcji przy każdej strefie treningowej (w zasięgu wzroku osób trenujących)
 • Klienci powinni dezynfekować sprzęt po każdym użyciu, a w miarę możliwości korzystać z własnych przyborów do ćwiczeń (np. maty)
 • Przy recepcji może przebywać tylko jedna osoba, po każdym kliencie blat musi być dezynfekowany
 • Częsta dezynfekcja przestrzeni samoobsługowych
 • Szafki na ubrania powinny być dezynfekowane przed i po użyciu przez klienta
 • Ograniczenie dopuszczalnej liczby osób w toaletach - 1 osoba na dwie kabiny
 • Dezynfekcja toalet nie rzadziej niż co 2 h w godzinach szczytu
 • Wyłączenie z użytku suszarek nadmuchowych do rąk
 • Funkcjonowanie saun, solarium, stref relaksu, jacuzzi, kabin prysznicowych, stref mokrych będzie zależne od obowiązującego prawa
 • Funkcjonowanie stref gastronomicznych jest dopuszczone pod warunkiem, że będą działać zgodnie z zasadami opisanymi w wytycznych dla obiektów gastronomicznych
 • Klienci, którzy w sposób rażący naruszają zasady bezpieczeństwa, podlegają upomnieniu przez personel i w ostateczności mogą zostać poproszeni o opuszczenie obiektu ze skutkiem natychmiastowym.

Dodatkowo zaleca się stałe wietrzenie wszystkich pomieszczeń klubu fitness i organizowanie przerwy technicznej w ciągu dnia na potrzeby dezynfekcji i wentylacji.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Otwarcie basenów - nowe zasady korzystania z obiektów

6 czerwca ponownie otwarte zostaną też baseny. Podobnie jak na siłowniach, będą obowiązywały limity osób. Jak podaje Ministerstwo Sportu, z basenów może korzystać do 4 osób na tor, nie więcej niż połowa obłożenia obiektu, nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności.

Baseny otwarte od 6 czerwca. Jak będzie wyglądało pływanie? ...

Zajęcia i zawody sportowe

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Sportu, możliwe jest też już prowadzenie zajęć sportowych na terenie otwartym - w parkach, lasach, na łąkach, drogach publicznych itp. W takich zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób (nie licząc obsługi wydarzenia).

Dopuszczone zostało też już prowadzenie zajęć tanecznych i zajęć sportowych na ściance wspinaczkowej.

Można też organizować już wydarzenia i zawody sportowe, zarówno na terenie otwartym, jak i w obiektach sportowych. Od 30 maja można też organizować imprezy biegowe i kolarskie. Zawody w halach sportowych mogą odbywać się bez udziału publiczności, a maksymalna dopuszczalna liczba uczestników to 150 osób.

Otwarte siłownie plenerowe i orliki

Można już korzystać z siłowni plenerowych i orlików. W przypadku zajęć prowadzonych na orliku uczestniczyć może nie więcej niż 150 uczestników. Limit ten określa maksymalną liczbę uczestników zajęć i nie odnosi się do osób obsługujących obiekt.

Co z wykupionymi karnetami na siłownie?

W związku z zamknięciem klubów fitness wielu klientów zawiesiło swoje karnety i karty MultiSport. Co w przypadku, kiedy nie mamy takiej możliwości? Na stronach sieci klubów Zdrofit i S4 czytamy:

Zapewniamy, że Wasze karnety i umowy członkowskie zostaną automatycznie przedłużone o okres braku dostępu do obiektów. Nasze kluby są zamknięte do odwołania. Zapewniamy również, że w tym czasie nie zostaną naliczone żadne opłaty, a te, które zostały już pobrane będą automatycznie przeniesione na kolejny okres rozliczeniowy.

Karnety zostają zawieszone i nie będziemy pobierać opłat w maju - informuje Total Fitness

City Fit daje klientom dwie możliwości:

Aktywny karnet: płacisz teraz, korzystasz potem. Dzięki temu wspierasz swój klub! lub Zawieszenie: nie płacisz w okresie braku dostępu do klubu

Calypso umożliwia zamrożenie karnetu na miesiąc.

Ci, którzy zdecydowali się zachować karty benefit mogą korzystać m.in. z treningów online, konsultacji z trenerami, planów żywieniowych, brać udział w webinarach i warsztatach kulinarnych. Z aktywną kartą MultiSport można też codziennie przez 60 minut korzystać z bezpłatnej jazdy na rowerze miejskim.

Największe sieci klubów fitness również przygotowały pakiety zajęć online dla posiadaczy karnetów. Ćwiczyć z profesjonalnymi instruktorami - również na żywo - można za pośrednictwem specjalnych treningowych platform online. Niektóre kluby zamieszczają swoje treningi na YouTubie.

Jaka przyszłość czeka kluby fitness?

W Polsce działa obecnie 2,7 tys. klubów fitness, z których przed pandemią korzystało niemal 3 mln Polaków. Kluby, które wytrzymają zastój w branży, będą musiały przygotować się duże zmiany w funkcjonowaniu. Właściciele siłowni muszą liczyć się również z tym, że po ich ponownym otwarciu, m.in. z powodu kryzysu, nie wszyscy wrócą na sale treningowe.

Press Association/x-news

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie