9/12
Jeśli spojrzymy w końcu uważniej na nasze rośliny i zajmiemy...

Uwaga na szkodniki

Jeśli spojrzymy w końcu uważniej na nasze rośliny i zajmiemy się ich pielęgnacją możemy zauważyć także mniej oczekiwane symptomy rozwoju. Pajęczynki, jakby kłaczki waty, drobne zgrubienia na liściach, czy wręcz jakieś „robaczki”. Będzie to oznaczać, że mamy szkodniki. Do najbardziej pospolitych należą: tarczniki, miseczniki, wełnowce, przędziorki oraz żyjące w ziemi skoczogonki i ziemiórki. Ale możemy sobie z nimi poradzić bez specjalistycznej chemii, domowymi sposobami.

W przypadku szkodników żyjących w ziemi, rośliny trzeba przesadzić, usuwając jak najwięcej ziemi, także spomiędzy korzeni. Jeśli nie mamy ziemi do przesadzenia, podlewajmy rośliny wywarem z czosnku (10 g czosnku zalewamy 0,5 l wody i gotujemy na małym ogniu przez ok. 20 min.)

W przypadku szkodników żerujących na pędach i liściach powinniśmy zacząć od mechanicznego ich usunięcia, np. wacikiem albo patyczkiem do uszu, zanurzonym w wodzie z… płynem do naczyń lub szarym mydłem. Możemy też wykonać oprysk z wywaru z czosnku lub wody z dodatkiem szarego mydła (najlepiej prawdziwego, potasowego).

10/12
Rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę – jedne muszą...

Przygotuj wodę do podlewania

Rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę – jedne muszą mieć stale wilgotną ziemię, inne – muszą nieco przeschnąć. To, ile wody potrzebują, jest jedną z podstawowych rzeczy, jakie powinniśmy wiedzieć o naszej roślinie.

Ale warto też zadbać o to, żeby podlewać rośliny odpowiednią wodą. Czyli – przede wszystkim odstaną, a jeszcze lepiej – przegotowaną. Dlaczego? Podczas gotowania z wody wytrąci się wapień, którego większość roślin doniczkowych nie lubi. W dodatku dość często odkłada się on na powierzchni ziemi, tworząc biało-żółte nieestetyczne wykwity. Używając przegotowanej i oczywiście ostudzonej wody, nie będziemy mieli z tym problemu.

Również do zraszania kwiatów używajmy wody przegotowanej, bo inaczej na ich liściach pojawią się białe plamy (tak, to też wapień). Pamiętajmy, że nie wszystkie kwiaty lubią zraszanie (nie róbmy tego roślinom, które na liściach mają włoski, kaktusom, gruboszom i innym sukulentom).

11/12
Zdarza się, że nie mamy pewności, jak nazywa się kwiat,...
fot. Anavarnieri (Pixabay.com)

Poznaj swoje kwiaty

Zdarza się, że nie mamy pewności, jak nazywa się kwiat, który mamy w domu od lat. Najczęściej „jakoś rośnie” i to nam wystarcza. Ale możemy też wykorzystać czas na… poznanie naszych roślin. Jest sporo grup, fanpejdży i forów, gdzie można poprosić o identyfikację rośliny.

Może czas dowiedzieć się, że np. „kuchenny bluszczyk” to cissus rombolistny, w salonie wije się epipremnum, a spomiędzy liści skrzydłokwiatu wyjrzą kwiaty, bo znając nazwę, będziemy mogli o roślinę odpowiednio zadbać.

12/12
Rośliny doniczkowe mają mnóstwo zalet, ale wśród nich jest...
fot. Falco (Pixabay.com)

Zachowaj pewną ostrożność

Rośliny doniczkowe mają mnóstwo zalet, ale wśród nich jest sporo takich, których sok może podrażniać albo powodować zatrucia przy bezpośrednim kontakcie ze skórą, błonami śluzowymi lub po zjedzeniu.

Dlatego trzeba zachować podstawowe zasady ostrożności. Do przesadzania i rozmnażania roślin warto założyć rękawiczki, uważajmy, żeby sok nie dostał się do oczu lub ust, no i nie jedzmy roślin, co do których nie mamy pewności, że są jadalne. A większość ozdobnych roślin doniczkowych nie jest. W szczególności uważajmy na dzieci, choć oczywiście warto je zaangażować do pielęgnacji kwiatów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Polecamy

Tragiczny wypadek w Krakowie. Zginęła jedna osoba

Tragiczny wypadek w Krakowie. Zginęła jedna osoba

Kibice hokejowej reprezentacji Polski i nie tylko na MŚ w Czechach. [GALERIA]

Kibice hokejowej reprezentacji Polski i nie tylko na MŚ w Czechach. [GALERIA]

Paweł Kowal: Świat, który dziś znamy, przechodzi do historii

Paweł Kowal: Świat, który dziś znamy, przechodzi do historii

Zobacz również

Tych piłkarzy nie zobaczysz w Legii. Odchodzą z klubu

Tych piłkarzy nie zobaczysz w Legii. Odchodzą z klubu

Gwiazdy na czerwonym dywanie. Ruszył festiwal w Cannes

Gwiazdy na czerwonym dywanie. Ruszył festiwal w Cannes