Siedem tygodni poznańscy lekarze walczyli o życie zakażonego koronawirusem. Problemy z oddychaniem, depresja - skutków Covid-19 jest wiele

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Prof. Iwona Mozer Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.
Prof. Iwona Mozer Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Waldemar Wylegalski
„Rekordzista” zakażony koronawirusem spędził w poznańskim szpitalu zakaźnym siedem tygodni. Tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi lekarzy jest dziś zdrowy. Jak przebiega i jak leczy się chorobę Covid-19? O jej skutkach - problemach z oddychaniem, depresji, a także o próbach leczenia opowiada prof. Iwona Mozer Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

- Przebieg choroby Covid-19 jest zupełnie nieporównywalny do przebiegu grypy – mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu (dziś to jednoimienny szpital zakaźny).

Czytaj: 400 zakażonych z Wielkopolski nie wie skąd, od kogo i gdzie zakaziło się koronawirusem. Czy sytuacja wymyka się spod kontroli?

Jak podkreśla, na początku pandemii można było jeszcze myśleć w ten sposób. Dziś, po tygodniach opieki i leczenia chorych ordynator oddziału zakaźnego wie, że chorobę Covid-19 nie jest tak łatwo pokonać.

- Przebieg pełnoobjawowy jest ciężki. Przede wszystkim dominują objawy zapalenia płuc, którym towarzyszą w różnym stopniu objawy niewydolności oddechowej, począwszy od dyskretnych zaburzeń oddychania, a skończywszy na ostrej niewydolności, która w niekorzystnej ewolucji kończy się pobytem na oddziale intensywnej terapii

– mówi.

"Rekordzista" zmagał się z Covid-19 siedem tygodni

Jak pokazuje doświadczenie poznańskich lekarzy, wśród hospitalizowanych zakażonych był pacjent, który zmagał się z chorobą Covid-19 aż siedem tygodni.

Polecamy: Koronawirus: Wojewoda nakazał zbadanie wszystkich podopiecznych i pracowników wielkopolskich DPS. Żołnierze WOT pobierają wymazy

- Został przyjęty na oddział 6 marca, a wypisany zaledwie tydzień temu. W ciągu tak długiego pobytu w naszym szpitalu, aż przez trzy tygodnie był podłączony do respiratora. Tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi naszych anestezjologów i zakaźników udało się go uratować. Co więcej, nie obserwuje się u niego poważnych powikłań po przebytej chorobie, szczególnie tych w obrębie układu oddechowego. Trzeba bowiem podkreślić, że chorzy na Covid-19 mają często objawy śródmiąższowego zapalenia płuc, manifestujące się radiologicznie tzw. obrazem matowej szyby – mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska.

Problemy z oddychaniem, depresja, burza cytokinowa - skutków Covid-19 jest wiele

Problem z niewydolnością oddechową to jedno. Lekarze zauważają także u chorych częste zaburzenia nastroju z tendencją do depresji. Związane może to być nie tylko z izolacją chorych, ale także z samym wpływem wirusa na ośrodkowy układ nerwowy.

- Chorzy na Covid-19 mają też różnego rodzaju zaburzenia biochemiczne, takie jak podwyższone odczyny zapalne i immunologiczne

– mówi prof. Mozer-Lisewska.

W efekcie wielu chorych zmaga się z tzw. burzą cytokinową czyli gwałtowną reakcją systemu immunologicznego na infekcję wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Procesy zapalne uszkadzają komórki w wielu miejscach organizmu, a jeżeli sytuacja nie zostanie opanowana, może dojść do niewydolności wielonarządowej i zgonu.

Właśnie w przypadku występowania burzy cytokinowej, leczenie Covid-19 jest jeszcze trudniejsze. - Posiłkujemy się wówczas leczeniem biologicznym – mówi ordynator oddziału zakaźnego.

Leczenie Covid-19. Pozna czeka na lek ze Stanów

- Aktualnie przymierzamy się też do leczenia osoczem ozdrowieńców, czekamy na decyzję komisji bioetycznej w tej sprawie. Mamy nadzieję, że coraz więcej będzie dawców. Niestety, nie każdy może nim być – dodaje.

Zobacz: Pierwszy ozdrowiały z Wielkopolski oddał osocze. Łowczy z Krotoszyna opowiada o przebiegu choroby COVID-19: - Mi się udało, mojemu ojcu nie

Lada dzień do szpitala zakaźnego w Poznaniu ma też trafić przesyłka leku przeciwwirusowego - remdesivir ze Stanów.

- W ramach czasowej dostępności jest on przeznaczony do leczenia tych chorych w zaawansowanym stanie choroby – czyli głównie osób podłączonych do respiratora – mówi prof. Mozer-Lisewska.

Czytaj: Szpital im. Strusia w Poznaniu będzie leczył zakażonych koronawirusem lekiem ze Stanów Zjednoczonych. "Terapia dla źle rokujących"

Badania kliniczne przeprowadzone w USA są obiecujące. - Lek nie jest zarejestrowany w Polsce, ale został dopuszczony przez Europejską Komisję ds. Leków do leczenia chorych na Covid-19. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli go podawać także tym pacjentom, którzy nie mają jeszcze tak zaawansowanej choroby Covid-19 – dodaje.

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl