Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć szpitali 2017. Radziwiłł w Łodzi: Skończy się dzielenie pacjentów na lepszych i gorszych

Redakcja
Konstanty Radziwiłł w Łodzi o sieci szpitali: Skończy się dzielenie pacjentów na lepszych i gorszych
Konstanty Radziwiłł w Łodzi o sieci szpitali: Skończy się dzielenie pacjentów na lepszych i gorszych Grzegorz Gałasiński
Dyrektorzy szpitali z Łódzkiego spotkali się w piątek (30 czerwca) z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, który przyjechał do Łodzi, by opowiedzieć o sieci szpitali.

Szpitale niezakwalifikowane do sieci liczą starty, które mogą wyniknąć z przegranych konkursów NFZ na leczenie, a straty te szacowane są nie w tysiącach, a w milionach złotych. Minister zdrowia przekonywał jednak w Łodzi, że szpitale na sieci nie stracą, co więcej, nawet zyskają.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sieć szpitali 2017 w Łódzkiem. Które szpitale są w sieci, a które nie? [LISTA SZPITALI]

- Sytuacja w służbie zdrowia jest zła. Te rozwiązania porządkują system, dają większą stabilność szpitali o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa obywateli - mówił Konstanty Radziwiłł. - Modelem dla Polski jest Zachodnia Europa, gdzie systemy służby zdrowia są wyraźnie "wyjęte" spod bardzo wielu wpływów i praw rynku. Dlatego przywrócenie odpowiedzialności państwa i realizacji konstytucyjnych zasad mówiących o równym dostępie do ochrony zdrowia, jest na tyle fundamentalne, że konieczne było rozpoczęcie tej drogi do uporządkowania systemu.

Sieć szpitali 2017 w Łódzkiem

W województwie łódzkim do sieci weszło 36 szpitali, ponad 20 nie zakwalifikowało się i o pieniądze na leczenie będzie walczyć w konkursach. Szpitale w sieci będą co kwartał dostawały ryczałt.

CZYTAJ TEŻ: Szpital w Skierniewicach na pierwszym poziomie w sieci. Będzie protest

- Obecnie pacjenci szpitalni są przedmiotem kalkulacji, ponieważ ich leczenie przeliczane jest na procedury, jedne są kosztowniejsze, inne mniej. Wstydliwą stroną polskiej służby zdrowia jest unikanie drogich procedur, niosących ryzyko dla szpitala i tym samym unikanie pacjentów, którym trzeba je zrobić. To tworzy patologie. Ryczałt pozwala przypomnieć szpitalom o ich misji zaopiekowania się pacjentem w sposób kompleksowy, wykonania u nich nie jednej, a kilku procedur, jeśli tego potrzebują - dodaje minister zdrowia.

Ryczałt nie będzie stałą kwotą, którą szpital w sieci będzie miał zapewnioną co kwartał. Minister tłumaczy, że będzie on uzależniony od sprawozdania poprzedniego okresu rozliczeniowego.

- Mówiąc krótko, jeśli szpital wykona mniej świadczeń, dostanie mniej pieniędzy w następnym okresie. Premiowane będzie m.in. posiadanie przez szpital certyfikatu jakości, czy pewne aspekty udzielania świadczeń w ambulatorium, a nie tylko w szpitalu. Ale część świadczeń będzie wynagradzana na dotychczasowych zasadach, czyli za wykonane świadczenie, np. poród i opieka nad noworodkiem, opieka nad pacjentami onkologicznymi z kartą DILO, tomografia czy rezonans. I tutaj jeśli szpital wykona ich więcej, dostanie więcej pieniędzy - tłumaczy Konstanty Radziwiłł.

Jak mówi też, ustawa „rozładuje” szpitalne oddziały ratunkowe, bo przy każdym sieciowym szpitalu od października musi być nocna pomoc medyczna, gdzie kierowani będą pacjenci, którzy nie potrzebują pilnego leczenia.

- Na SOR-ach konkurują ze sobą dwie grupy pacjentów: bardzo chorzy, którzy powinni być przyjęci do szpitala oraz pacjenci, którzy nie zdążyli do lekarza rodzinnego z przeziębieniem, po receptę itp. Efektem tego są bardzo długie kolejki i złe warunki przyjmowania ciężko chorych do szpitala. Obok SOR-u i izby przyjęć będzie musiała istnieć poradnia nocnej i świątecznej opieki przyjmująca tych "lżej" chorych - dodaje minister zdrowia.

Ostatnią kwestią, o której minister wspominał w Łodzi, a na której mają skorzystać pacjenci, jest opieka po wyjściu ze szpitala.

- Szpitale dziś nastawione są na ratowanie zdrowia i życia, a nie leczenie. Pacjent bardzo często wypisywany jest do domu po krótkim pobycie w szpitalu z zaleceniami kontynuowania gdzieś leczenia. Zalecenie sprowadza się do zgłoszenia się do jakiejś poradni lub na rehabilitację. Pacjenci często są niedoleczeni, trafiają w długie kolejki, albo do prywatnych poradni, za które muszą płacić. Mechanizm, który wprowadzamy ustawą sieciową polega na tym, że pacjent po szpitalu będzie kontynuował leczenie w poradni przyszpitalnej. To proste rozwiązanie moim zdaniem zasadniczo rozwiąże problem niedostępności leczenia poszpitalnego pacjentów najciężej chorych - mówi Radziwiłł.

Sieć szpitali będzie funkcjonować od października, ale do tego czasu nic się nie zmienia i placówki działają tak, jak do tej pory.

ZOBACZ TUTAJ, KTÓRE SZPITALE Z ŁÓDZKIEGO SĄ W SIECI SZPITALI 2017!

Sieć szpitali 2017 w Łódzkiem. Lista szpitali. Które szpitale w Łódzkiem w sieci szpitali?

Sieć szpitali 2017 w Łódzkiem. Które szpitale są w sieci, a ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki