Sieć 5G pomoże służbie zdrowia. E-wizyty to dopiero początek

Materiał informacyjny T-Mobile

Służba zdrowia może być jednym z największych beneficjentów wprowadzanej do naszego kraju sieci 5G. Stabilne i bezpieczne połączenie bezprzewodowe pomoże pacjentom w codziennej diagnostyce, a także w bieżącym kontakcie z lekarzem. E-medycyna rozwinęła się w Polsce podczas pandemii koronawirusa. Wielu pacjentów przekonało się, że mogą uzyskać porady bez konieczności wychodzenia do przychodni. To jednak dopiero początek.

Kilkanaście lat temu w Strasburgu przeprowadzono operację na odległość. Lekarz zdalnie sterował robotem chirurgicznym będąc fizycznie tysiące kilometrów od szpitala, a konkretniej w Nowym Jorku, po drugiej stronie Atlantyku. Korzystając z sieci 5G, o wysokim transferze danych i niskiemu opóźnieniu (low latency), tego typu operacje mogą być jeszcze skuteczniejsze, szczególnie w momencie, gdy bezpośredni kontakt lekarza i pacjenta nie jest w danej chwili możliwy. W listopadzie zeszłego roku w Warszawie za pomocą drona przetransportowano krew między szpitalami. Wkrótce podobne kursy, dzięki wykorzystaniu sieci 5G, będą zupełnie autonomiczne. Wydaje się, że to jedynie kwestia czasu, gdy tego typu praktyki, wspomagające człowieka w pewnych czynnościach, nie będą nikogo dziwiły.

T-Mobile już w 2018 roku zaprezentował w Warszawie #5G_LAB i rozpoczął testy sieci 5G mówiąc o obszarach, które na rozwoju tej technologii mogą skorzystać najbardziej. Wśród nich – poza rolnictwem i gospodarką 4.0 – wymieniano także służbę zdrowia. Ponad półtora roku temu Deutsche Telekom, właściciel T-Mobile Polska, podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie pokazywał robota, który odwzorowuje ludzkie ruchy w czasie rzeczywistym. Operator wykonywał wówczas ruchy dłonią obleczoną w rękawicę ze specjalnymi czujnikami, a maszyna natychmiast je powtarzała. Tego typu urządzenia, dzięki sieci 5G, mogą w niedalekiej przyszłości wesprzeć w pracy lekarzy, ale być równie wykorzystywane przez służby ratownicze.

Naukowcy podkreślają, że za dwa lata w naszych domach znajdować się będzie nawet około 500 urządzeń podłączonych do internetu. Sieć 5G pozwoli na zarządzenie inteligentnym domem. Wśród wspomnianych urządzeń z pewnością znajdą się takie, które będą „dbać” o nasze zdrowie. Wymienić tu można chociażby oczyszczacze czy nawilżacze powietrza.

Producenci smartwatchy zdążyli już opracować technologię dzięki której inteligentny zegarek na bieżąco mierzy wszystkie parametry osób chorych na cukrzycę i wysyła je bezpośrednio lekarzowi prowadzącemu. W ten sposób można na bieżąco monitorować stan zdrowa, a smartwatch zastępuje badanie.

W przyszłości e-medycyna z pewnością odciąży lekarzy i tradycyjne ośrodki zdrowia. Zamiast badań skorzystamy z domowych urządzeń, e-receptę dostaniemy online, a leki może dostarczyć nam dron. Wszystkie urządzenia potrzebne do tej cyfrowej rewolucji w medycynie są już na rynku. Potrzeba jednak odpowiedniej technologii, która zapewni wymaganą jakość i bezpieczeństwo realizacji takich usług.

Powstanie sieci 5G przyspieszy tworzenie nowych rozwiązania do monitorowania i diagnostyki zdrowia. Z technologii tej korzystają już najbardziej rozwinięte gospodarki świata, m.in. Stany Zjednoczone, Korea Południowa czy Szwajcaria. T-Mobile przygotowania do uruchomienia 5G w Polsce zapowiedział już w lutym tego roku. Obecnie na terenie naszego kraju gotowych jest 1460 stacji bazowych T-Mobile mogących obsługiwać technologię piątej generacji.

Dodaj ogłoszenie