Siatkówka. Szymon Romać o treningach z kadrą i celach na...

  Siatkówka. Szymon Romać o treningach z kadrą i celach na nowy sezon

  Magdalena Gurban

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Siatkówka. Szymon Romać o treningach z kadrą i celach na nowy sezon
  1/2
  przejdź do galerii
  Szymon Romać za sobą ma bardzo udany sezon Plus Ligi. Siedem tytułów MVP, powołanie do kadry Andrzeja Kowala oraz występy w Lidze Europejskiej
  Był Pan na Igrzyskach Europejskich w Baku. Ta impreza jest potrzebna?
  - Tak. Myślę, że jest potrzebna, i to nie tylko siatkarzom. Sama idea takich zawodów jest bardzo fajna. Są one naprawdę ciekawe. W miarę upływu czasu i z każdą kolejną edycją będą się one stawać coraz bardziej prestiżowe i ich renoma będzie rosnąć. To z pewnością przyczyni się do tego, że będą w niej startować coraz bardziej znani sportowcy.

  Niektórzy sportowcy porównywali atmosferę do Igrzysk Olimpijskich.
  - Baku zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Wioska dla zawodników była bardzo dobrze zorganizowana. Tak samo było z transportem. Azerowie spisali się pod tym względem znakomicie. Ciężko mi jednak porównać z Igrzyskami Olimpijskimi, ponieważ nigdy w nich nie uczestniczyłem.

  Myśli Pan, że uda się wystąpić w Rio?
  - Oczywiście chciałbym pojechać do Rio, ale jak na ten moment temat jest dość odległy. Będę się starał zyskać uznanie w oczach trenera. Powołanie do kadry dało mi motywację do jeszcze cięższej pracy i takiego pozytywnego kopa.

  Trenował Pan pod okiem Stephane'a Antigi. Jak było?
  - Z pierwszą reprezentacją trenowałem niezbyt długo, bo trzy tygodnie. Z tego, co zaobserwowałem, to dla niego liczy się przede wszystkim zespół. Oni są prawdziwą drużyną. Nie ma podziałów. Nie tworzą się żadne grupki. Jeśli chodzi o samą grę, to Antiga i Blain kładą duży nacisk na obronę i walkę o każdą piłkę. Nie ma piłek bezpańskich. Takie podejście procentuje w postaci wyników, np. zwycięstwa na MŚ, czy udziału w finale LŚ. Jestem przekonany, że podczas Pucharu Świata również zaprezentują się bardzo dobrze.

  A jak układa się współpraca z trenerem Kowalem?
  - To powołanie jest dla mnie, jako młodego zawodnika, wielkim wyróżnieniem. Mogę reprezentować Polskę i zdobywać cenne doświadczenie. Współpraca z trenerem Kowalem układa się naprawdę bardzo dobrze. Ogólnie w drużynie panuje świetna atmosfera. Poza tym przebywanie z kadrą to świetna okazja do zachowania ciągłości treningu. Trenując z reprezentacją nie mam tak długiej przerwy po zakończeniu sezonu ligowego. To sprawia, że nie muszę sam organizować sobie treningów.

  Sezon długi. Miał Pan w ogóle czas na odpoczynek?
  - Jeszcze nie miałem okazji pojechać na wakacje. Zgrupowanie kadry po Lidze Europejskiej kończy się 14 sierpnia. Potem będę miał około 2 tygodni wolnego, więc wtedy będzie moment na odpoczynek i regenerację sił.

  W tym roku wakacje spędzi pan w kraju, czy wybiera się Pan w bardziej egzotyczne klimaty?
  - Tym razem zdecydowaliśmy się z żoną na zagranicę. Wybieramy się do Egiptu.

  A co potem? Kiedy wraca Pan do klubowych kolegów?
  -Drużyna rozpoczyna przygotowania 10 sierpnia. Jednak większość zawodników dołączy nieco później ze względu na rozgrywki reprezentacyjne. Mamy w zespole kilku siatkarzy występujących w kadrach narodowych, np. estońskich zawodników, czy też Marcusa Boehme. Ja do kolegów dołączę z końcem sierpnia.

  Ubiegły sezon był w waszym wykonaniu naprawdę dobry. Jakie cele na następny?
  - Tak to prawda. Byliśmy beniaminkiem Plus Ligi, jednak w naszych szeregach znaleźli się siatkarze z dużym doświadczeniem i ograniem na tym poziomie. Zespół był mieszanką młodości i właśnie tego doświadczenia. Jak widać, sprawdziło się. Stworzyliśmy drużynę, która potrafiła walczyć z każdym przeciwnikiem. Teraz, po udanym sezonie, oczekiwania nieco wzrosły. Chcielibyśmy poprawić swoją pozycję na koniec rozgrywek. Zwłaszcza, że poczyniliśmy kilka wzmocnień.

  Niedawno przedłużył Pan kontrakt z Cuprum na kolejne dwa lata. Myślał Pan już co dalej?
  - Nie. Na razie nie myślę o tym, co będzie później. Chcę się skupić na grze dla mojego obecnego zespołu. Jestem wciąż młodym zawodnikiem i mam jeszcze sporo doświadczenia do zebrania. W ubiegłym sezonie pokazałem się z dobrej strony. Będę chciał potwierdzić, że to nie był przypadek i warto na mnie stawiać, zarówno w klubie, jak i reprezentacji. Muszę udowodnić swoją przydatność. Nadchodzący sezon będzie więc dla mnie trudniejszy niż poprzedni.

  Chyba dobrze Panu w Lubnie. W końcu gra Pan w swoim rodzinnym mieście. Ma to jakieś znaczenie?
  - Gra w moim rodzinnym mieście, w dodatku w zespole, który rywalizuje na najwyższym krajowym poziomie, jest dla mnie zaszczytem i wyróżnieniem. Cieszę się, że mogę reprezentować swoje miasto w Plus Lidze. Jestem jedynym lubinianinem w drużynie. Mam jednak nadzieję, że znajdzie się w Lubinie jakiś młody, zdolny siatkarz, który dołączy do Cuprum.

  Kontrakt przedłużył też trener Cretu. Zawodnicy, na przykład Marcel Gromadowski, bardzo chwalą szkoleniowca. Jak Panu układa się współpraca?
  - Mogę tylko potwierdzić pozytywną opinię Marcela. Trener Cretu jest znakomitym fachowcem. Ma świetne podejście do zawodników. Przede wszystkim cenię w nim jego indywidualny stosunek do każdego siatkarza. Jako młody zawodnik wiele się od niego nauczyłem. Do tej pory współpraca układała się znakomicie i cieszę się, że będziemy mogli ją kontynuować.

  Zmieniając nieco temat.Siatkarze są w Polsce rozpoznawalni. Jak to jest z tą popularnością w Pana przypadku? Ktoś zaczepia Pana na ulicy, prosi o autograf, czy wspólną fotografię?
  -Nie zdarzyła mi się taka sytuacja, żeby ktoś na ulicy prosił o autograf, czy zdjęcie. Aż tak popularny nie jestem. Z jednej strony to mnie cieszy, bo cenię sobie prywatność.

  Czyli Pańska żona nie musi odpędzać nachalnych fanek?
  -Na szczęście pod tym względem mamy spokój i żona nie musi się takimi sprawami zajmować.

  >

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo