Siatkówka. Kolejne zmiany w Lidze Światowej

  Siatkówka. Kolejne zmiany w Lidze Światowej

  Magdalena Gurban

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W LŚ 2015 Polacy ulegli Francuzom. W przyszłym roku będą mieli szansę na rewanż
  1/2
  przejdź do galerii

  W LŚ 2015 Polacy ulegli Francuzom. W przyszłym roku będą mieli szansę na rewanż ©Krzysztof Szymczak

  Polacy poznali swoich rywali w przyszłorocznej Lidze Światowej. W zmienionej formule imprezy zmierzą się między innymi z obrońcą trofeum - Francją
  Nie od dziś wiadomo, że szefostwo światowej siatkówki uwielbia zmiany i innowacje. Ta pomysłowość FIVB wychodzi dyscyplinie na dobre, jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie wprowadzania nowinek technicznych. Dobrym ruchem było np. zastosowanie systemu challenge. W niektórych przypadkach nie działa on jeszcze tak sprawnie, ale z biegiem czasu arbitrzy nauczą się z niego w pełni korzystać. Inną kwestią są zmiany regulaminowe i eksperymenty w systemach rozgrywek siatkarskich imprez.


  Przed igrzyskami olimpijskimi w Rio ktoś w światowej federacji wpadł na pomysł, że w perspektywie zbliżającej się najważniejszej imprezy w czteroleciu trzeba zmodyfikować Ligę Światową.

  W przyszłym roku formuła rozgrywek przypominać będzie tę, w której odbywają się mecze w ramach kobiecego World Grand Prix. Zachowany zostanie podział na trzy dywizje. W pierwszej, gdzie znajdzie się m.in. reprezentacja Polski, łącznie zagra 12 drużyn. Będzie wśród nich 8 najlepszych ekip Ligi Światowej 2015 (Francja, Serbia, USA, Włochy, Iran, Australia oraz Brazylia). Dodatkowo trafią tam Bułgaria, Rosja - która po kompromitujących występach miała pożegnać się z elitą - Argentyna, a także Belgia.

  W ramach fazy grupowej zespoły rywalizować będą przez trzy tygodnie. Podczas każdego weekendu zmagań odbędą się trzy turnieje z udziałem czterech ekip. Reprezentanci Polski zmierzą się z Bułgarami, Serbami, Rosjanami, Argentyńczykami, Belgami, Brazylijczykami i obrońcami trofeum - Francuzami. Podopiecznych Stephane'a Antigi najpierw czeka podróż do Rosji. Następnie biało-czerwoni będą gościć rywali u siebie. Ostatnim etapem fazy grupowej będzie dla Polaków wyjazd do Francji.

  Dzięki tym zmianom siatkarze mają mieć więcej czasu na odpoczynek. Tego czasu jednak za wiele nie widać. Różnicą jest jedynie to, że mecze zamiast pod koniec maja, zaczną się w połowie czerwca. I to, że zamiast 12 każda drużyna zagra ich 9. Final Six odbędzie się w dniach 13-17 lipca, czyli niemalże dokładnie w takim samym terminie, jak turniej w 2015 roku.

  Rywalki w World Grand Prix 2016 poznały również polskie siatkarki. Podopieczne Jacka Nawrockiego, które występować będą, tak samo jak w tym roku, w II dywizji rozgrywek, zmierzą się z drużynami Portoryko, Argentyny, Bułgarii, Kenii oraz Kanady. Turniej finałowy odbędzie się w dniach 17-19 czerwca w Argentynie.

  >

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo