SG: Grupa 60 migrantów próbowała siłowo dostać się do Polski

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Konferencja Straży Granicznej ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Konferencja Straży Granicznej ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej fot. adam jankowski / polska press
Rzeczniczka Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska przekazała, że w nocy z niedzieli na poniedziałek grupa 60 migrantów próbowała przedrzeć się na terytorium Polski w okolicach Połowców.

Straż Graniczna powstrzymała grupę 60 osób szukający przejścia na terenie podlegającym placówce SG w Czeremsze.

Rzeczniczka Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska przekazała, że migranci byli agresywni. W kierunku funkcjonariuszy SG miały polecieć kamienie.

Ppor. Anna Michalska poinformowała, że z informacji SG wynika, iż od początku roku odnotowano ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. - W sierpniu było ich ponad 3,5 tys., we wrześniu blisko 7,7 tys., w październiku już około 17,3 tys., a w listopadzie, jak dotąd, prawie 5,1 tys. prób – wyliczała.

Dodała, że obecnie na nieczynnym przejściu granicznym w Kuźnicy gromadzi się grupa kilkuset cudzoziemców. - Spodziewamy się, że będzie próba siłowego forsowania granicy. W tej chwili są tam skierowane wszystkie nasze siły, jakie mogliśmy skierować. Wspomagają nas żołnierze i policjanci. Przejście jest patrolowane przez policyjny śmigłowiec - przekazała rzeczniczka.

Tłumaczyła, że jeżeli będzie się zwiększała grupa migrantów, to strona polska będzie „dokładać tam kolejnych funkcjonariuszy”. - Wszystko dzieje się pod okiem białoruskich służb, które nie reagują. Pomagają, tak jak cały czas ma to miejsce – stwierdziła.

Mniej prób forsowania granicy

Rzeczniczka Straży Granicznej przekazała także, że imigranci „coraz rzadziej podejmują próby naruszenia granicy”. - Taktyka na pewno się zmieniła, jest mniej indywidualnych prób forsowania granicy, są głównie próby siłowe – mówiła. - My nie zejdziemy z posterunków, możemy państwa zapewnić, czekamy na rozwój sytuacji, będziemy reagować - dodała.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcji.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Graniczna, policja i wojsko.

Na początku października Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Prezydent wyraził zgodę na takie rozwiązanie.

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl