Sfilmowano rybę ponad 8 km pod powierzchnią wody. To absolutny rekord

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Na opublikowanym przez Uniwersytet Australii Zachodniej nagraniu widzimy młodego osobnika z gatunku Pseudoliparis należącego do rodziny dennikowatych (rodzaj ryby-ślimaka).
Na opublikowanym przez Uniwersytet Australii Zachodniej nagraniu widzimy młodego osobnika z gatunku Pseudoliparis należącego do rodziny dennikowatych (rodzaj ryby-ślimaka). YouTube/ The University of Western Australia
Naukowcy sfilmowali rybę pływającą na rekordowej głębokości ponad 8,3 kilometrów. To dokonanie rekordowe.

Naukowcy zarejestrowali na wideo rybę ponad 8 km pod powierzchnią wody

Naukowcom z Japonii i Uniwersytetu Australii Zachodniej udało się dokonać rzeczy, która dotąd wydawała się niemożliwa. W Rowie Izu-Ogasawara na Oceanie Spokojnym zarejestrowali na wideo rybę 8336 metrów pod powierzchnią wody. To niewątpliwy rekord jeśli chodzi o głębokość, na jakiej kiedykolwiek udało się zaobserwować ryby. Poprzedni rekord wynosił 8 178 metrów. Obserwacji dokonano w Rowie Mariańskim.

Na opublikowanym przez australijską uczelnię nagraniu widzimy młodego osobnika z gatunku Pseudoliparis należącego do rodziny dennikowatych (rodzaj ryby-ślimaka).

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Według profesora Alana Jamiesona z Uniwersytetu Australii Zachodniej, obecny rekord może zostać jeszcze pobity o zaledwie kilka metrów. Jak wyjaśnił naukowiec w rozmowie z BBC, głębokość ta jest bliska lub równa maksymalnej głębokości, na której ryby mogą przeżyć.

Rów Izu-Ogasawara a Rów Mariański. Gdzie jest większa szansa na niezwykłe obserwacje?

Jak zauważa serwis DziennikNaukowy.pl, rów w którym udało się zarejestrować rybę, nie jest tak słynny i głęboki, jak Rów Mariański, jednak ma on pewną przewagę w kontekście poszukiwania interesujących form życia.

Na korzyść Rowu Izu-Ogasawara przeważać ma temperatura. "Otóż rów ten jest zdecydowanie najcieplejszy ze wszystkich rekordowo głębokich rowów oceanicznych, a zatem szanse na to, że istniejące w nim życie biologiczne będzie bogatsze są wyższe" − czytamy.

Odmienne warunki panują w Rowie Mariańskim, w którym choć znajdują się w znacznej mierze wody tropikalne, to dociera do niego zimna woda z okolic Antarktydy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rybak
Co to za durnoty? Kto to pisal?

Ryby byly filmowane na dnie rowu marianskiego (11 km)
Wróć na i.pl Portal i.pl