Sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę [MAPA + LISTA...

  Sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę [MAPA + LISTA PIELGRZYMEK]

  Katarzyna Domagała-Szymonek, Reporterzy DZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pielgrzymka na Jasną Górę
  1/4
  przejdź do galerii

  Pielgrzymka na Jasną Górę ©Krzysztof Kapica

  Pielgrzymka na Jasną Górę 2015: Wygodne buty, butelka wody mineralnej, czapka lub kapelusz na głowę. To zestaw, który pielgrzymi mają zawsze przy sobie. Z końcem lipca rozpoczyna się sezon pieszych pielgrzymek. W Śląskiem już we środę wyruszała jedna z nich. Na przełomie lipca i sierpnia cel pątników zawsze jest ten sam - Jasna Góra.

  PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ 2015

  :

  Setki tysięcy wiernych z całej Polski właśnie ruszyło lub niebawem ruszy w drogę na Jasną Górę. Do pokonania mają nieraz setki kilometrów. Także w Śląskiem nie brakuje chętnych do zmierzenia się ze swoimi słabościami i podziękowaniu Bogu osobiście na jasnej Górze. Sezon pielgrzymek właśnie wystartował. Także u nas.

  We środę, 22 lipca, z Kościoła Św.
  Jadwigi wyruszyła XXXIII Tyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Na miejsce dotrze w sobotę. W drogę ruszyło ponad 250 osób (od 10 do 79 lat), ale - jak zapewniają organizatorzy -po drodze będą jeszcze dołączać ci, którym nie udało się dostać urlopu. Trasa pątników przebiega przez następujące miasta: Tychy, Katowice Podlesie, Starganiec, Chorzów Batory, Chorzów, Piekary Śląskie, Świerklaniec, Żyglin, Miotek, Piasek, Kamienica Śląska, Kamieńskie Młyny, Rudnik Mały, Starcza, Nierada, Brzeziny, Częstochowa - Stradom.

  Pielgrzymka na Jasną Górę 2015


  W najbliższy poniedziałek, 28 lipca, w drogę na Jasną Górę rusza Pielgrzymka Jastrzębska. Pielgrzymi spotkają się pod kościołem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, który mieści się przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1A w Jastrzębiu-Zdroju. Pielgrzymka Jastrzębska funkcjonuje od 30 lat. Osoby chętne do udziału w niej powinny zgłosić się do kancelarii parafii. Wpisowe wynosi 35 złotych. Zapisać się można nawet w dniu wyprawy, czyli do 28 lipca włącznie. Pielgrzymka będzie trwała 5 dni, od wtorku do soboty – do 1 sierpnia. Z roku na rok raczej uczestników przybywa, choć zazwyczaj w drogę rusza ok. 200 pątników. Pielgrzymi z Jastrzębia dzień później, czyli 29 lipca dołączają do 70. Pieszej Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę.

  70. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę co roku jest wyjątkowym wydarzeniem nie tylko w mieście, ale i w całym regionie. W tym roku z racji jubileuszowego wyjścia jej charakter jest jeszcze bardziej podniosły. Pielgrzymka Rybnicka jest największą na Śląsku, 5 w Polsce gdy chodzi o ilość pielgrzymów. Wierni do pokonania w ciągu czterech dni, mają ponad 110 km. Pątnicy wyruszą 29 lipca. Na Jasną Górę dotrą 1 sierpnia. Wierni wyjdą w drogę tradycyjnie z Bazyliki św. Antoniego. Zapisy uczestników są przyjmowane w poszczególnych parafiach, w centrum pielgrzymkowym Parafia MB Częstochowskiej na Nowinach (kancelaria czynna codziennie od godz. 8 do 10 oraz wtorki i czwartki od godz. 16 do 18) i w Biurze San Antonio w Rybniku, ul. Chrobrego 6 (w domu handlowym Hermes, tel. 4221723). Wpisowe to koszt 35 złotych. Opłata za bagaż wynosi 15 złotych. Płatne przy zapisach. Trasa pielgrzymki jest następująca: Rybnik, Książenice, Wilcza, Gliwice, Czekanów, Górniki, Miasteczko Śl, Miotek, Babienica, Lubsza, Kamienica Śl, Hutniki, Częstochowa.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo