Warszawa: Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Sezon grzewczy 2021/22: Ogrzewanie mieszkań to decyzja spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Kiedy zaczną grzać kaloryfery w Warszawie? Na zewnątrz coraz zimniej, a w wielu blokach grzejniki wciąż są wyłączone. Sprawdziliśmy, od czego zależy termin rozpoczęcia sezonu grzewczego. Zobacz, kiedy możesz spodziewać się włączenia kaloryferów w twoim mieszkaniu.

Kiedy włączą ogrzewanie w Warszawie?

Grzejniki w mieszkaniach włączane są zazwyczaj na przełomie września i października, kiedy temperatura przez kilka dni z rzędu spada poniżej 10°C. Nie ma jednak konkretnych przepisów dot. czasu rozpoczęcia sezonu grzewczego dla całego miasta czy kraju. Rozporządzenie ministra gospodarki z 2007 r. definiuje jedynie, że "sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Bardziej szczegółowo tę kwestię reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury, które wskazuje, że minimalna temperatura w pomieszczeniach budynków mieszkalnych powinna wynosić:

  • 20°C w pokojach, kuchni, biurze;
  • 24°C w łazience.

Sezon grzewczy 2021/2022

Termin włączenia kaloryferów zależy jednak od ustaleń wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Niektóre sezon grzewczy rozpoczynają, gdy przez trzy dni z rzędu temperatura na zewnątrz nie przekroczy 10°C, inne ustalają konkretną datę włączenia kaloryferów bez względu na warunki atmosferyczne. Część włącza grzejniki na prośbę mieszkańców. Jeśli temperatura w mieszkaniu jest za niska, warto skontaktować się z zarządem wspólnoty czy spółdzielni.

Podobnie jest z zakończeniem sezonu grzewczego. Nie ma konkretnej daty, kiedy spółdzielnie i wspólnoty wyłączają centralne ogrzewanie. Decyzja podejmowana jest na podstawie warunków pogodowych. Jeśli przez kilka dni z rzędu temperatura będzie wystarczająco wysoka, by pomieszczeń nie trzeba było dogrzewać, grzejniki zostaną wyłączone. Zwykle sezon grzewczy nie trwa dłużej niż do końca kwietnia.

Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na listopad 2021 r. – styczeń 2022.Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych. wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Szczegóły na kolejnych slajdach --->

Jaka będzie zima 2021/2022? Eksperymentalna prognoza długote...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl