Seryjny uwodziciel, "elegancki karzeł" i Holokaust. Goebbels...

  Seryjny uwodziciel, "elegancki karzeł" i Holokaust. Goebbels we wspomnieniach Brunhilde Pomsel

  David Charter

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska  Była sekretarka i osobista stenografka Josepha Goebbelsa 105-letnia dziś Brunhilde Pomsel twierdzi, że jej szef był „wygłaszającym grzmiące tyrady karłem”. Starsza pani dodaje jednak, że zarówno ona, jak o zwykli Niemcy pracujący w nazistowskiej machinie administracyjno-rządowej nic nie wiedzieli o Holokauście i nie mieli możliwości jego powstrzymania.
  Pomsel mówi też, że w stosunku do swojego [kobiecego] personelu Goebbels zachowywał się nienagannie. Była stenografka nazisty twierdzi, iż ma czyste sumienie. I to mimo że brała udział w fałszowaniu statystyk, które minister propagandy III Rzeszy wykorzystywał później do podsycania społecznej nienawiści do Żydów.

  Pomsel pracowała w kierowanym przez Goebbelsa ministerstwie do czasu upadku Berlina, kiedy zatrzymali ją Rosjanie. Pięć lat spędziła w radzieckim obozie jenieckim. Dziś jest drobną i słabowitą starszą panią. Ma znakomitą pamięć i interesuje się aktualnymi sprawami. Nawiązując do historii Pomsel ostrzega dzisiejszych polityków i wyborców.

  - Europa upada i wszystko znowu ulega podziałom - mówi starsza pani w rozmowie z „The Times”. Wywiad przeprowadzono w ubiegłym tygodniu w czasie festiwalu filmowego w Monachium przed premierą dokumentu „Ein deutsches Leben” (Niemieckie życie). Czterech reżyserów tego filmu przeprowadza wywiady z Brunhilde Pomsel. Widz ma okazję wysłuchać jej wspomnień. Całość utrzymana jest w oszczędnej, czarno-białej tonacji.

  CZYTAJ TAKŻE: Nieobliczany Joseph i poirytowana Magda. Hitler w trójkącie małżeńskim z Goebbelsami

  Według Pomsel wojna w Syrii, która doprowadziła do kryzysu migracyjnego w Niemczech, to „przerażające wydarzenie”. - Moglibyśmy zamknąć oczy i powiedzieć im, aby sami posprzątali swój bałagan. Że nie chcemy mieć z nimi nic wspólnego. Jednak gdy chodzi o współczesny świat taka strategia już nie przynosi efektów. Proszę spojrzeć na trudną sytuację, w jakiej po referendum, na własne życzenie znaleźli się Brytyjczycy. Sądziłam, że przedtem wszystko szło tam całkiem dobrze. Ale co chcą oni osiągnąć w chwili gdy wszystko się rozpada i znowu mamy do czynienia z granicami? - pyta Pomsel.

  Była sekretarka Goebbelsa urodziła się w styczniu 1911. Pamięta, jak na początku I wojny światowej jej ojciec dostał powołanie do wojska. Jest jedną z ostatnich żyjących osób, które w końcowych latach II wojny pracowały w centrum nazistowskiej władzy. - To był zupełnie inny świat. Tego właśnie nie potrafią pojąć współcześni ludzie. Mieliśmy do czynienia z tak odmiennym od dzisiejszego życiem. Życiem o wąskich i ograniczonych horyzontach. Wszystko zaczynało się wychowywania dzieci. Nabroiłeś, dostawałeś lanie. Miłością i rozumieniem nie zachodziło się zbyt daleko - wspomina w filmie Pomsel.

  Dodaje, że podziwia dzisiejszą aktywną postawę młodych ludzi. Za jej czasów kobiety takie jak ona nie miały absolutnie nic do powiedzenia, gdy chodzi o politykę. W okresie rządów nazistów, każdy kto wychylał się z szeregu ryzykował własnym życiem. Wstąpiła do NSDAP, by ułatwić sobie otrzymanie pracy maszynistki w berlińskim radiu. Później przeniesiono ją do ministerstwa propagandy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRafDa POftarzana TYsionC RAZY

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  TO POlackiego LIBER gangu POlssena KALIGO ELYTY KLamSStwo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba być idiotą by brać poważnie słowa 105-letniej kobiety. W tym wieku

  fikcja myli się z rzeczywistością. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Została sekretarką, bo była młodą obiecującą i gorliwą nazistką.
  I zapewne taką pozostała.

  Jak ten skomunizowany hakenkrojc Hans piszący niżej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może tej pani, stengrafce bandyty, który zachowywał się nienaganie, uwierzą...

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  .. w Niemczech, Europie Zachodniej, w USA, itd. , ale nie w Polsce. Tutaj niemieckich bandytów mieliśmy na pęczki, nienagannych w zachowaniu wobec swoich rodzin i znajomych, może nawet sekretarek....rozwiń całość

  .. w Niemczech, Europie Zachodniej, w USA, itd. , ale nie w Polsce. Tutaj niemieckich bandytów mieliśmy na pęczki, nienagannych w zachowaniu wobec swoich rodzin i znajomych, może nawet sekretarek. Bandytów, którzy zabijali Polaków jak pluskwy, a zginąć można było z dowolnego powodu, który właśnie urodził się w ich bandyckim mózgu. Nienaganność bandytów i nienaganność sekretarki od sfałszowanych statystyk. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I poza tematyczne news, jednak aktualne i istotne

  Skróty z sieci: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  (...) Prezydent Duda: Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego szczytu. Zabiegali o to prezydent Bronisław Komorowski i minister Tomasz Siemoniak. Natomiast druga część, to co...rozwiń całość

  (...) Prezydent Duda: Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego szczytu. Zabiegali o to prezydent Bronisław Komorowski i minister Tomasz Siemoniak. Natomiast druga część, to co się udało wynegocjować to zasługa moich współpracowników i mojego zespołu., ale nie można mi absolutnie pominąć zasług ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego oraz ich współpracowników. Wszyscy wynegocjowaliśmy te warunki – każdy na swoim szczeblu ... Ten szczyt został fenomenalnie oceniany przez głowy państw i szefów rządów – padały określenia „brilliant” i „excellent”... Dziękuję wszystkim, którzy zabezpieczali ten szczyt, a także warszawiakom, że to wytrzymali ... To była wspaniała praca, z której Polska jest ogromnie dumna, a my jesteśmy dumni z Polski, bo nasz kraj wypadł świetnie ... Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji - chciałbym podziękować (...)

  (...) Jarosław Kaczyński: Ja z wypowiedzi prezydenta Obamy zapamiętałem to, że byliśmy i jesteśmy dla świata wzorem demokracji, że tak będzie. No i że ważne są instytucje; ja podzielam zdanie, że ważne są instytucje i że w związku z tym potrzebna jest naprawa TK i my tej naprawy dokonujemy ... Sukces jest wielki. Mamy zmianę zasadniczą i bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszego kraju. Mamy nowy etap w funkcjonowaniu Sojuszu, jego ożywienie. Można powiedzieć, w jakiejś mierze nawet reanimację ... Szczyt NATO jest sukcesem prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Beaty Szydło, a w szczególności szefów MSZ, MSWiA i MON. To są ludzie, którzy dziś powinni być chwaleni i zapamiętani, bo naprawdę zrobili bardzo dużo. Antoni Macierewicz, który wielokrotnie pięknie wpisał się w polską historię, wpisał się w tę historię po raz kolejny ... Dobra organizacja szczytu to kwestia „takiej, a nie innej elity władzy. (...)

  (...) Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg kończąc warszawski szczyt NATO podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za „wyśmienitą organizację” tego wydarzenia, a uczestnikom za dyskusję i prace. (...)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odrażające typy

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Wciąż będzie dla mnie zagadką, jak ludzie o takiej urodzie jak Hitler czy Goebbels mogli kogokolwiek kiedykolwiek uwieść. Przecież wystarczyło patrzeć na te gęby, by wiedzieć, że to kanalie.

  Zdjęcie autora komentarza
  kiedyś jakaś sekretarka

  Hans bleib do

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  napisze wspomnienia o zaplutym karle z Nowogrodzkiej


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zostaw Nowogrodzką!!

  Yondra Mahore (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

  Nowogrodzką zostaw w spokoju! Ten karzeł jest z pewnej willi ukradzionej na Żoliborzu!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo