Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serwatka, czyli co? Baza do koktajli albo jako dodatek do warzywnych kiszonek

Dominika Wójciak
123RF
W moim domu rodzinnym mleko „prosto od krowy” było codziennym elementem menu. Jedliśmy je na śniadanie w postaci zupy mlecznej, z lanymi kluchami i cynamonem albo w wersji ekspresowej z popularnymi płatkami kukurydzianymi. Najbardziej ze wszystkich mlecznych przetworów brakuje mi dziś serwatki, bo to bodajże najtrudniejszy do zdobycia produkt mlecznego przetwórstwa.

Serwatka to prawie przezroczysty płyn powstały po produkcji sera. Może być słodka, kiedy pozostaje po produkcji świeżych serków podpuszczkowych (takich jak np. oscypek czy mozarella) albo kwaśna, pełna dobrych bakterii, będąca produktem ubocznym produkcji serków z mleka ukwaszonego (takich jak jogurtowy labneh albo poczciwy twaróg).

Kwaśna serwatka jest cudownym produktem! Jest niemal całkiem pozbawiona białek mleka, dzięki czemu jest lekkostrawna i nie powoduje uczuleń i nietolerancji pokarmowych. Zawiera dobre bakterie kwasu mlekowego (takie same jak w kefirze, jogurtach lub kiszonkach) i jest bardzo wszechstronna.

W moich rodzinnych stronach serwatka wykorzystywana była głównie do zup. Moja ulubiona była zwykła sałacianka, cudnie kwaśna od świeżutkiej serwatki albo biały barszczyk zakwaszany serwatką, łagodny i kwaśny zarazem, świetnie zbalansowany. Dziś serwatkę najchętniej wykorzystuję jako bazę do koktajli albo jako dodatek do warzywnych kiszonek.

JOGURT, SERWATKA I LABNEH

DOMOWY JOGURT

Składniki: 2 l świeżego pełnotłustego mleka, 4-6 łyżek jogurtu naturalnego z wyróżnionymi szczepami bakterii jogurtowych

Mleko podgrzej powoli do temperatury 60°C. Ostudź do temperatury 42°C, wymieszaj ciepłe mleko z jogurtem, przelej do czystego słoja i zakręć. Słój wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 45°C na 5 godzin albo przykryj kocem i połóż w ciepłym miejscu, np. obok kaloryfera. Kiedy jogurt będzie gotowy, przełóż go do lodówki i przechowuj w niej do tygodnia.

LABNEH I SERWATKA

Składniki: 2 l jogurtu naturalnego

Jogurt wymieszaj z solą i przelej na sito wyłożone czterokrotnie złożoną gazą, płótnem lub tetrową pieluszką. Sito ustaw nad głębokim garnkiem, a rogi tkaniny zwiąż. Odciekający jogurt trzymaj w chłodnym miejscu. Kremowy serek jest gotowy po około 24 godz. Jeśli chcesz uzyskać ser o bardziej zbitej strukturze przełóż go na czystą tkaninę i zostaw na sicie kolejną dobę. Serwatkę, która odciekła z jogurtu przelej do szklanej butelki i trzymaj w lodówce. Używaj do zup, kiszonek albo jako bazy do koktajli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski