Sensacyjne odkrycie w kościele oo. Bernardynów w Rzeszowie. Archeolodzy otworzyli nieznaną kryptę. Są też pozostałości po dawnym cmentarzu

kum / Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego
Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego
W kościele Bernardynów w Rzeszowie, w trakcie prowadzenia prac konserwatorskich, odkryte zostały pozostałości dawnego cmentarza (sprzed budowy obecnej bazyliki) oraz wejścia do nieotwieranych od co najmniej 100 lat krypt.

W lutym tego roku, w związku z pracami remontowo-konserwatorskimi prowadzonymi w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie, rozpoczęte zostały badania archeologiczne. Prowadzi je Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Jak informują archeolodzy, pod usuniętą posadzką odkryte zostały pozostałości jam grobowych, które najprawdopodobniej wiązać należy z dawnym cmentarzem, funkcjonującym w tym miejscu przed budową obecnego kościoła, czyli przed początkiem XVII wieku. Ich eksploracja dostarczyła interesujących zabytków, między innymi fragmentów ceramiki, gwoździ, monet oraz kości.

Podczas prac archeolodzy odsłonili dwie krypty, w tym jedną do tej pory nieznaną. Większa - ulokowana po południowej stronie transeptu - składa się z kilku pomieszczeń. Pochowanych zostało w niej co najmniej pięć osób. Szczątki złożone były w trumnach w pozycji wyprostowanej z rękami złożonymi do modlitwy. Do naszych czasów zachowały się prócz fragmentów trumien, także między innymi elementy strojów oraz różańca. Druga - mniejsza - położona po przeciwnej stronie, zawiera pozostałości kilku trumien, wypełnionych zapewne kośćmi. Znajdujące się w kryptach szczątki ludzkie, a także pozostałości trumien i wyposażenia zmarłych, zostaną poddane dalszym analizom, które pozwolą określić między innymi wiek, płeć oraz kondycję fizyczną pochowanych osób.

Badania archeologiczne prowadzone w kościele bernardynów w Rzeszowie pozwoliły m.in. uprawdopodobnić informację o istnieniu poprzedzającego bazylikę drewnianego kościółka. Co więcej, jak uważają archeolodzy, badania krypt być może pozwolą na powiązanie pochowanych osób z postaciami historycznymi.

Przypomnijmy, że z kościołem oo. Bernardynów w Rzeszowie wiąże się tajemnica pochówku Mikołaja Spytka Ligęzy - właściciela Rzeszowa. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Tajemnica bazyliki oo. Bernardynów w Rzeszowie. Gdzie pochowano Mikołaja Spytka Ligęzę?

POLECAMY:

Studniówka przemyskich maturzystów w Łańcucie

Znani na balu w G2A Arena [FOTO]

Quiz wiedzy o zdrowiu. Czy wiesz co oznaczają te symptomy?

TOP 10 najlepszych komedii romantycznych na Walentynki 2018

Najpiękniejsze sportsmenki Pjongczang 2018. Zobacz te ZDJĘCIA!

Odkrycia archeologiczne na ulicy Kościuszki w Rzeszowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sensacyjne odkrycie w kościele oo. Bernardynów w Rzeszowie. Archeolodzy otworzyli nieznaną kryptę. Są też pozostałości po dawnym cmentarzu - Nowiny

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ż
Żarliwy komunista
Generalnie jestem Za!
Niech odkryją nawet zbawiciela świata .
Ciemnota za tym pójdzie i będzie pielgrzymować. I bedą płacić. Bernardyni oprócz zakupów luksusowych fur bedą mieć kasę na utrzymanie pomnika i odciąża miasto od tego obowiązku.
Będzie potrzebne podprowadzenie wody do tzw źródełka uzdrowień . Wierzący to kupią . I jeszcze lekarza , najlepiej z klauzula sumienia, żeby udowodnił cuda w tym miejscu świętym...
E
Ediii

nie 100 lat, tylko 50... . mam nadzieję, że znaleziska (monety) trafią do Muzeum, a nie do kieszeni archeologów

G
Gość

Niech szukają dalej. Może odnajdą się szczątki drzewa na którym objawiła się Dziewica Maryja Zawsze Rzeszowska.

Dawniej był zwyczaj grzebania pod kościołami lub w piwnicznych kryptach osób szczególnie zasłużonych w parafii. Kto jest pochowany w krypcie kościoła Bernardynów powinno być opisane w dokumentacji parafialnej.

G
Gość
W dniu 12.02.2018 o 14:48, ksiądz Jan napisał:

od dawna było już wiadome że pod kościołem bernardynów w Rzeszowie pochowany jest Mikołaj spytek Ligęza wraz z rodziną a być może i sam Jakub Ado !!!! To nie żadna nowość tylko do tej pory żadni poprzedni proboszczowie się tym nie zajmowali !!! Zawsze uważali że ciał zmarłych nie należy ruszać !!!!!!

 

To prawda ale też nigdy proboszczowie nie mieli kasy na ten cel tyle co dzisiaj.

Państwo wydusi ostatni grosz z podatnika tylko żeby zaspokoić zachcianki kleru.

L
Leszek

wprawdzie MS Ligęza zmarł w Dąbrowie koło Tarnowa to jednak jego szczątki zostały sprowadzone do Rzeszowa i pochowane pod kościołem (dawne przesłania) wraz z jego rodziną - jako fundatorów kościoła !!!! TA SPRAWA JEST PROSTA !!!!

k
ksiądz Jan

od dawna było już wiadome że pod kościołem bernardynów w Rzeszowie pochowany jest Mikołaj spytek Ligęza wraz z rodziną a być może i sam Jakub Ado !!!! To nie żadna nowość tylko do tej pory żadni poprzedni proboszczowie się tym nie zajmowali !!! Zawsze uważali że ciał zmarłych nie należy ruszać !!!!!!

d
dr

polsce Kraka, Stwosza, Ligezy!

Wróć na i.pl Portal i.pl