Sensacyjne odkrycie historyczne. W Niwiskach koło Kolbuszowej odnaleziono fragmenty legendarnej rakiety niemieckiej V2 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Niwiskach koło Kolbuszowej udało się wydobyć głowicę i inne fragmenty legendarnej rakiety niemieckiej V2, z okresu II wojny światowej.
W Niwiskach koło Kolbuszowej udało się wydobyć głowicę i inne fragmenty legendarnej rakiety niemieckiej V2, z okresu II wojny światowej. Marcin Wachol/Dawid Wrona/Ralic Hunter
Działaczom Stowarzyszenia Historycznego Perkun w Trześni oraz Relic Hunter z Przemyśla udało się odnaleźć głowicę i inne fragmenty rakiety V2. To tajna broń hitlerowców, która miała odmienić losy przegrywanej przez Niemców II wojny światowej. Była testowana na poligonie Blizna.

- Tak wygląda Wunderwaffe wydarte ziemi po 80 latach — komentują na Facebooku członkowie Relic Hunter.

Akcję wydobywczą w sobotę przeprowadzili członkowie Relic Hunter oraz Stowarzyszenia Historycznego Perkun w Trześni. Prace prowadzone były cały dzień, w trudnym, podmokłym terenie. Konieczne było użycie koparki.

- Największe podziękowania należą się jak najbardziej Perkunowi z Trześni, ponieważ to był ich strzał. Gratulacje panowie za tak piękny kawałek naszej podkarpackiej historii

— piszą członkowie Relic Hunter.

Jak podaje Wikipedia V2 (niem. Vergeltungswaffe-2 – broń odwetowa nr 2) to pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany przez zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna w czasie II wojny światowej.

Inna używana nazwa to A4. Pocisk V2 po raz pierwszy w historii ludzkości przekroczył linię Kármána (wysokość 100 kilometrów), wchodząc w przestrzeń kosmiczną. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Vergeltung oznaczającego odwet. Więcej informacji o rakiecie V2 na Wikipedii.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:10

Fragmenty wydobytej V2 trafią do Parku Historycznego „Blizna”.

Rakieta, której fragmenty znaleziono w sobotę, została wystrzelona w czasie II wojny światowej z pobliskiego poligonu Blizna.

Znalezienie szczątków V2, w tym tak dużych fragmentów jak głowica, to rewelacja na skalę światową. Projekt budowy rakiety był utrzymywany w ścisłej tajemnicy. Niemcy bardzo dbali o to, aby po próbach poligonowych, wszystkie pozostałości sprzątać. W Niwiskach jednak nie poradzili sobie.

- Udało się nam to, co nie wyszło Niemcom. Wydobyliśmy sporo fragmentów V2. Radość jest wprost nie do opisania. Wynagrodziło to cały dzień kopania, w trudnym, podmokłym terenie — mówi portalowi nowiny24.pl Jacek Dzik, szef Relic Hunter.

Ekipa Relic Hunter dokumentowała wykopaliska. Z materiału filmowego, w tym ujęć z drona, powstanie kilkudziesięciominutowe nagranie, które za ok. dwa, trzy tygodnie będzie dostępne na kanale Relic Hunter w serwisie YouTube.


ZOBACZ TEŻ: Wrak niszczyciela z II wojny światowej znaleziony na dnie Morza Filipińskiego

Źródło:
RUPTLY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sensacyjne odkrycie historyczne. W Niwiskach koło Kolbuszowej odnaleziono fragmenty legendarnej rakiety niemieckiej V2 [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Stowarzyszenie Schondorf ma o wiele więcej części v2.

N
Ner
17 listopada, 14:40, Gość:

Nie w żadnej Trześni tylko w Niwiskach i to prawie w środku miejscowości. Chłopaki z Trześni to miejsce zlokalizowali i postarali się o pozwolenia. Proszę nie manipulować.

18 listopada, 12:16, A.:

Dokładnie to miejsce upadku rakiety znali mieszkający w sąsiedztwie ludzie. Oni wskazali, gdzie kopać, ale pozostaną w cieniu Stowarzyszenia.

100% racji

A
A.
17 listopada, 14:40, Gość:

Nie w żadnej Trześni tylko w Niwiskach i to prawie w środku miejscowości. Chłopaki z Trześni to miejsce zlokalizowali i postarali się o pozwolenia. Proszę nie manipulować.

Dokładnie to miejsce upadku rakiety znali mieszkający w sąsiedztwie ludzie. Oni wskazali, gdzie kopać, ale pozostaną w cieniu Stowarzyszenia.

A
Antek
18 listopada, 9:58, Gość:

niektórzy na rekolekcje przychodzą aby posłuchać o Bogu, a nie o nienawiści do komunistów

co ma piernik do wiatraka. Hejt nie na miejscu i nie na temat

M
Monia
17 listopada, 21:40, Gość:

Co to za dziwny dół opalowany?

Dół opalowany przez Niemców w czasie wojny. Próbowali wydostać z resztek rakiety to co było dla nich najważniejsze i żeby się nie dostało w nieodpowiednie ręce.

N
Nowinek
17 listopada, 21:49, Smerf Maruda Ustka:

Kto i po co wykopał ta "studnię" i oszalował palami i deskami, drewnem ?

Oddziały niemieckie zawsze jechały w miejsce upadku rakiety testowej aby zabrać najważniejsze jej części bo w innym wypadku Armia Krajowa by je przechwyciła i wysłała do Aliantów aby mogli tą broń rozszyfrować. W tym przypadku Niemcy sobie oszolowali miejsce upadku głowicy aby się im ziemia nie obsypywała przy wykręcaniu najważniejszych przyrządów.

G
Gość

niektórzy na rekolekcje przychodzą aby posłuchać o Bogu, a nie o nienawiści do komunistów

G
Gość
17 listopada, 11:37, Gość:

w Trześni k. Mielca żył proboszcz,który nawet na rekolekcjach ział nienawiścia do komunistów. Żyje jeszcze ?

Czyli wykazywał wiedzę i rozsądek w przeciwieństwie do kogoś kto w prostacki sposób usiłuje mu ubliżać.

S
Smerf Maruda Ustka

Kto i po co wykopał ta "studnię" i oszalował palami i deskami, drewnem ?

G
Gość

Co to za dziwny dół opalowany?

K
Kolb.Muzeum Tech.Milit

Nie jest to głowica bojowa ,bo nie zawierała 900 kg materiału wybuchowego , tylko testowa z piaskiem lub żwirkiem , rakieta była testowa -sprawdzenie działania silnika i pracy żyroskopu.Pozostałe fragmenty tej rakiety spadły na kierunku Przyłęka i Huciny.

G
Gość

Super! Gratulacje

T
Tomek W.
17 listopada, 11:07, Gość:

Odkrycie wydobyto w Trześni koło Kolbuszowej, nie koło Mielca

Nie. Chłopaki z Trześni wydobyli część rakiety w Niwiskach koło Kolbuszowej.

P
Poszukiwacz historii

Jeżeli chodzi o pozostałości po II Wojnie Światowej w Niwiskach to dopiero początek niezwykłych odkryć. Trzeba uzbroić się w cierpliwość jeszcze parę miesięcy. Bo może się okazać że odkrycia w tej miejscowości będą, że tak powiem "spektakularne" jeżeli wszystko się potwierdzi i uda się te "rzeczy" wydobyć.

9998

Wszystkie inne gazety wiedzą gdzie wykopano tylko nie nowiny ? https://hej.mielec.pl/pl/11_wiadomosci/54101_rakieta_v2_odnaleziona_pod_mielcem_niemcy_j_stracili.html

Wróć na i.pl Portal i.pl