Senegal wybiera prezydenta. Jeden z kandydatów za swoją drugą ojczyznę uważa... Polskę

OPRAC.:
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Są to dwunaste wybory prezydenckie od uzyskania niepodległości w 1960 roku.
Są to dwunaste wybory prezydenckie od uzyskania niepodległości w 1960 roku. PAP/EPA/JEROME FAVRE
18 kandydatów ubiega się o fotel głowy państwa w niedzielnych wyborach prezydenckich w Senegalu. Wśród kandydatów jest Malik Gakou, absolwent handlu zagranicznego warszawskiej SGPiS (obecnie SGH).

62-letni obecnie Gakou, nim został politykiem, po zdanej maturze, za namową brata wybrał studia w Polsce, choć miał też stypendium na uczelnie włoskie i chińskie.

"Podczas pobytu w tym kraju, młody senegalski student był pod głębokim wpływem historii króla Kazimierza Wielkiego i wstrząsów lat okupacji hitlerowskiej, co dało mu głębokie poczucie >>polskości<<" - przedstawia jego sylwetkę senegalska agencja prasowa.

On sam w wielu wywiadach zapewniał, że jeśli zostanie prezydentem Senegalu, w pierwszą zagraniczną podróż wybierze się do Polski, bo to jego druga ojczyzna.

W Polsce Gakou został magistrem handlu zagranicznego, a później obronił doktorat z ekonomii i zrobił specjalizację w polityce rozwojowej.

W Senegalu powoli rozwijał swoją karierę polityczną. Po wyborach lokalnych w 2009 r. został przewodniczącym Rady Regionalnej stołecznego Dakaru, trzy lata później ministrem sportu, a następnie ministrem handlu i przemysłu.

W niedzielnych wyborach startuje z ramienia założonej przez siebie Grand partii (GP).

Jednak głównych faworytów jest dwóch. To Amadou Ba, rówieśnik Gakou, były premier wspierany przez rządzący Sojusz na rzecz Republiki (APR), i uważany za jego najgroźniejszego konkurenta, zwolniony właśnie z więzienia 42-letni były inspektor podatkowy Bassirou Diomaye Faye.

Błogosławieństwa temu drugiemu udzielił charyzmatyczny lider senegalskiej opozycji Ousmane Sonko, który więzienie opuścił tego samego dnia, co Faye. Sam nie może kandydować, bo jest oskarżony o gwałt przez pracownicę salonu masażu.

O ile Ba zapewnia, że będzie kontynuował dotychczasową politykę gospodarczą Senegalu, Faye i Sonko w krótkiej kampanii wyborczej obiecywali wprowadzenie nowej waluty krajowej i renegocjację kontraktów górniczych i energetycznych, czym wzbudzili niepokój u zagranicznych inwestorów.

Wśród pozostałych kandydatów są byli burmistrzowie, ministrowie, premierzy. I jedna kobieta, Anta Babacar Ngom. To pierwsza od ponad dekady kobieta ubiegająca się o urząd głowy państwa w Senegalu.

Przedstawiona komisji wyborczej lista kandydatów liczyła 20 nazwisk, ale niecały tydzień przed wyborami dwie osoby zrezygnowały i pozostało ich 18.

Uprawnionych do wyłonienia piątego prezydenta republiki jest 7,3 miliona Senegalczyków, spośród 17 milionów mieszkańców, z których ponad 60 proc. nie ukończyło 25 lat.

Są to dwunaste wybory prezydenckie od uzyskania niepodległości w 1960 roku.

Aby wygrać w pierwszej turze, kandydat musi uzyskać bezwzględną większość, czyli ponad 50 proc. głosów. Jeśli nikomu się to nie uda, w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyników organizowana jest druga tura, w której zmierzy się dwóch kandydatów z największym poparciem uzyskanym w turze pierwszej.

Niedzielne wybory powinny zgodnie z konstytucją odbyć się 25 lutego, ale ustępujący prezydent Macky Sall zdecydował się je przełożyć na grudzień, wywołując demonstracje, pacyfikowane przez policję.

Po niespokojnym miesiącu data wyborów prezydenckich została ostatecznie ustalona na niedzielę 24 marca - przed wygaśnięciem kadencji Salla, przypadającej na 2 kwietnia.

Senegal jest powszechnie uważany za stabilną, szybko rozwijającą się gospodarkę w niespokojnej Afryce Zachodniej, gdzie od 2020 r. przeprowadzono zamachy stanu w Mali, Burkina Faso i Nigrze.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl