1/11
Prawidłowa higiena snu jest niezbędna do regeneracji...
fot. 123rf.com

Sen i jego zaburzenia – lunatykowanie, katatrenia i narkolepsja…

Prawidłowa higiena snu jest niezbędna do regeneracji organizmu i funkcjonowania układu hormonalnego. Niestety w dobie wszechobecnego pędu często zapominamy o tym, jak ważny jest regularny i wystarczająco długi sen. Może to skutkować rozwojem zaburzeń snu, które w większości przypadków negatywnie wpływają na jakość naszego życia. Wyróżnia się dwa podstawowe typy zaburzeń snu: dyssomnie oraz parasomnie. Pierwsze z nich charakteryzują się nieprawidłową ilością i jakością snu, natomiast drugie – występowaniem niepożądanych objawów podczas snu.

2/11
Bezsenność, nazywana również agrypiną lub z języka...
fot. unsplash.com

Bezsenność

Bezsenność, nazywana również agrypiną lub z języka łacińskiego – insomnią, jest jednym z najpopularniejszych zaburzeń snu. Charakteryzuje się ona zbyt krótkim czasem trwania snu lub bardzo słabą jego jakością. Konsekwencją bezsenności jest poczucie nieustannego zmęczenia, nadmierna drażliwość, a także problemy z pamięcią i koncentracją. Według szacunków z bezsennością zmaga się ok. 30 proc. ludzi na całym świecie. Wyróżnia się dwa podstawowe typy tego zaburzenia:
Bezsenność pierwotną (samoistną), która nie jest powiązana z żadnymi jednostkami chorobowymi. Zazwyczaj wynika ona z nadmiaru stresu i niezdrowych nawyków – np. ze spożywania tuż przed snem ciężkostrawnych posiłków, z częstych drzemek czy też z pracy zmianowej.
Bezsenność wtórną, która towarzyszy innym chorobom w tym m.in. depresji, zaburzeniom lękowym, zaburzeniom jedzenia, schizofrenii, zespołowi abstynencyjnemu czy też toksykomanii.

3/11
Narkolepsja jest stosunkowo rzadko diagnozowanym zaburzeniem...
fot. unsplash.com

Narkolepsja

Narkolepsja jest stosunkowo rzadko diagnozowanym zaburzeniem snu, polegającym na występowaniu niekontrolowanych napadów snu w ciągu dnia. Przypadłość ta znacznie obniża jakość życia pacjentów, ponieważ mogą oni zasypiać kilka razy na dobę wbrew swojej woli, w różnych sytuacjach – np. w czasie rozmowy, gotowania czy też wykonywania pracy biurowej. Zgodnie z obecną wiedzą badaczy narkolepsja ma podłoże dziedziczne i z tego powodu nie istnieje jej skuteczne leczenie przyczynowe.

4/11
Sennowłóctwo, nazywane również somnambulizmem lub potocznie...
fot. unsplash.com

Sennowłóctwo (lunatykowanie)

Sennowłóctwo, nazywane również somnambulizmem lub potocznie – lunatyzmem, jest zaburzeniem snu pojawiającym się zazwyczaj ok. godziny po zaśnięciu. Charakteryzuje się ono wykonywaniem złożonych czynności ruchowych bez odzyskania pełnej świadomości. Podczas aktu lunatykowania pacjent może mieć otwarte oczy, a nawet nawiązywać powierzchowny kontakt. W większości przypadków sennowłóctwo ogranicza się do siadania na łóżku lub do kilkuminutowych spacerów. W trakcie napadu tego zaburzenia snu pacjent może zacząć przygotować posiłki, a niekiedy nawet – prowadzić samochód czy też zachowywać się agresywnie w stosunku do innych osób. Co ważne, somnambulizm stosunkowo często diagnozowany jest u dzieci pomiędzy 4. a 12. rokiem życia. Leczenie tej przypadłości polega przede wszystkim na ograniczeniu sytuacji stresogennych, a także stosowaniu środków nasennych z grupy benzodiazepin.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Nowa Kia Sorento. SUV w wersji 6- lub 7-miejscowej. Także z mocnym Dieslem!

Nowa Kia Sorento. SUV w wersji 6- lub 7-miejscowej. Także z mocnym Dieslem!

Auto osobowe zderzyło się z ciężarówką. Zginęły dwie osoby

AKTUALIZACJA
Auto osobowe zderzyło się z ciężarówką. Zginęły dwie osoby

Hołownia spotkał się z szefem Rady Najwyższej Ukrainy. Padły ważne słowa

Hołownia spotkał się z szefem Rady Najwyższej Ukrainy. Padły ważne słowa

Zobacz również

Rafał Z. ukrywał się pod stertą ubrań. Mężczyzna trafił do szpitala

Rafał Z. ukrywał się pod stertą ubrań. Mężczyzna trafił do szpitala

Największe wyjazdy kibiców. Poznaj niewiarygodny ranking sezonu

Największe wyjazdy kibiców. Poznaj niewiarygodny ranking sezonu