Sekrety japońskiej pielęgnacji twarzy

Materiał partnera zewnętrznego
Nasza skóra stanowi barierę ochroną całego organizmu. Chroni przez nadmiernym zimnem i ciepłem, przed wnikaniem drobnoustrojów i szkodliwych dla organizmu związków chemicznych. O tym jak ważna jest ta bariera przekonujemy się dopiero wtedy, kiedy naturalne funkcje skóry zostają zaburzone, a jej fizjologiczne właściwości – zachwiane.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że problemy dermatologiczne nastręczają nie tylko problemów estetycznych, ale i są często bardzo oporne w leczeniu. Ba, niektóre choroby lub zaburzenia funkcjonowania skóry mają charakter przewlekły (np. atopia, łuszczyca) i można jedynie wprowadzać je w stan czasowej remisji i łagodzić stosownymi kosmetykami. Już „zwykłe” dermatologiczne dylematy jak skóra (nad)wrażliwa, skóra sucha albo naczynkowa potrafią znacznie utrudnić życie, a co dopiero problemy bardziej skomplikowane.

Prawidłowa pielęgnacja skóry całego ciała to nawyk, który warto wyrobić sobie jak najszybciej. Zwykle już nastolatki umiejętnie dbają o swoją skórę i mają świadomość, że piękna cera to zdrowa cera. Że nie wystarczy woda i mydło, żeby utrzymać skórę w idealnej kondycji. Co jeszcze jest nam potrzebne?

Czego potrzebuje nasza skóra?

Ludzka skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżania. Niemal 20% wody, z której składa się organizm człowieka, znajduje się właśnie w skórze, z czego około 60% w jej głębszych warstwach, zaś około 13% w warstwie rogowej naskórka. Prawidłowe nawilżenie skóry to nie tylko gwarancja jej elastyczności, sprężystości i widocznej gołym okiem atrakcyjności, ale także szansa na zapewnienie organom wewnętrznym ciała właściwego nawodnienia.

Dlaczego skóra się odwadnia?

Bezpośrednią przyczyną odwodnienia skóry jest zwiększenie TEWL (ang. Trans Epidermal Water Loss), czyli przeznaskórkowej utraty wody. Zdrowa skóra posiada naturalną barierę chroniącą przed tym zjawiskiem, czyli płaszcz hydrolipidowy. Płaszcz ten łatwo ulega uszkodzeniu. Przyczyniają się do tego m.in.:

 • ekspozycja na nadmierne promieniowanie słoneczne,
 • zbyt częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • wystawienie skóry na oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych bez zastosowania preparatów ochronnych,
 • smog,
 • mycie skóry zbyt agresywnymi kosmetykami,
 • picie zbyt małej ilości wody – przy nadmiernym spożywaniu kawy, czarnej herbaty, alkoholu,

Zauważmy, że szczególnie narażona na 3 pierwsze wymienione czynniki jest zawsze skóra twarzy. O ile bowiem dłonie schować możemy w rękawiczkach, stopy w skarpetach i butach, a resztę ciała zapakować w komfortową odzież z wysokiej jakości naturalnych oddychających materiałów, o tyle twarz zawsze pozostaje odsłonięta – nie uratuje jej ani cień największego choćby ronda kapelusza, ani przeciwsłoneczne okulary.

O tym, że idealna cera wymaga unikania słońca i wszelkich agresywnych warunków atmosferycznych wiedziały doskonale nasze praprababki, dla których nie do pomyślenia było, że twarz można opalać. Chroniąc swoje alabastrowe cery pod czym się dało – kapelusze, parasolki, woalki – pomagały skórze zachować idealne nawilżenie. Jasna delikatna i sprężysta skóra twarzy to także punkt honoru Japonek. Japońska pielęgnacja twarzy zawsze zaczyna się od jej nawilżenia. To bezdyskusyjny rytuał starszych i młodszych mieszkanek Kraju Kwitnącej Wiśni. Od dawien dawna podstawą każdego japońskiego makijażu pozostaje nieskazitelna cera – jednolita kolorystycznie, bez przebarwień, znamion czy pieprzyków. One wiedzą, że żaden makijaż nie będzie wyglądał dobrze na przesuszonej, ziemistej, nierównej i poszarzałej cerze.

Przesuszona czy odwodniona?

W domowych warunkach nie zawsze uda nam się ustalić czy nasza skóra jest jeszcze tylko przesuszona, czy już z odwodniona. Najlepiej udać się do gabinetu kosmetycznego lub odwiedzić dermatologa, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu (np. korneometru lub ewaporymetru) może określić faktyczny stan skóry. Poziom nawilżenia skóry jest zmienny i warto go monitorować, kiedy tylko pojawią się problemy. Jesteśmy wtedy w stanie dobrać adekwatne do naszych potrzeb preparaty kosmetyczne. Nie zawsze wystarczy po prostu kupić nawilżający krem do twarzy. Najprostszy tani krem może nie być w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry albo stworzyć bariery ochronnej ułatwiającej zatrzymywanie wody w tychże głębszych warstwach. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie całych linii kosmetyków, które działają synergicznie, czyli wzajemnie uzupełniają i wzmacniają swoje działanie. Tak funkcjonują kosmetyki Hada Labo Tokyo – intensywnie nawilżające produkty dla każdego typu skóry, bez ograniczeń wieku.

Jeśli nie możemy skorzystać z porady dermatologa lub kosmetologa, zróbmy następujący eksperyment: uszczypnijmy niewielki fałd skóry (np. wzdłuż kości policzkowej), a następnie odciągnijmy go i puśćmy. Jeśli skóra ma problem z powrotem do pierwotnego kształtu, oznacza to, że równowaga wodnolipidowa naszej skóry może być zaburzona i cera wymaga bliższej obserwacji, bo może być odwodniona.

Warto mieć świadomość, że przesuszony lub odwodniony może być każdy typ cery – także cera tłusta. Można nawet powiedzieć, że to właśnie cera tłusta narażona jest na przesuszenie i/lub odwodnienie w sposób szczególny. Dlaczego? Bo kiedy pojawia się trądzik, zaczynamy używać bardzo agresywnych kosmetyków i/lub leków stosowanych także miejscowo, co w znacznym stopniu zaburza funkcjonowanie wspomnianego wyżej płaszcza hydrolipidowego.

A może sucha?

Warto mieć świadomość, że przesuszenie lub odwodnienie jest stanem przejściowym – odpowiednia pielęgnacja jest w stanie całkowicie zwalczyć jego objawy. Natomiast sucha skóra to cecha stała i zazwyczaj dana na całe życie. Skóra sucha wymaga dobrania kosmetyków, które będą towarzyszyły jej stale. Najlepiej, żeby były to preparaty o lekkiej lub żelowej konsystencji. Przeczytaj więcej o pielęgnacji cery suchej w artykule Jak nawilżyć bardzo suchą skórę twarzy?

Zarówno w przypadku skóry suchej, przesuszonej, jak i odwodnionej ważne jest picie dużej ilości wody, czyli tzw. nawilżanie od środka.

Objawy towarzyszące zburzeniom nawodnienia skóry

Nie sposób nie zauważyć objawów związanych z zaburzeniami nawodnienia skóry. Należą do nich:

 • swędzenie i pieczenie,
 • podrażnienie (aż po pokrzywkę idiopatyczną),
 • brak elastyczności,
 • szarość albo zaczerwienienia,
 • łuszczenie się,
 • rozszerzone pory.

Objawy te mogą pojawiać się stopniowo albo wystąpić równocześnie w różnej konfiguracji i nasileniu.

Jak nawilżyć skórę skutecznie

Z walki o prawidłowe nawilżenie skóry warto wyjść z twarzą. Twarzą, która może pochwalić się zdrową skórą o idealnym poziomie nawilżenia. Japonki, mistrzynie dbania o skórę, podpowiadają, żeby wyrobić sobie codzienne pielęgnacyjne rytuały. 4 kroki japońskiej pielęgnacji nawilżającej to:

 1. Oczyszczanie – sięgamy po Gentle Hydrating Cleanser, czyli kosmetyk rozpoczynający rytuał pielęgnacji skóry twarzy.

 2. Całodzienne**nawilżanie** – proces ten ułatwia Hada Labo Lotion: japoński super nawilżający lotion do częstego stosowania (także na makijaż!). Zapobiega on wyparowywaniu wilgoci, zamykając wodę wewnątrz skóry dzięki formule LOCK-in-MOIST oraz przeciwdziała pojawianiu się zmarszczek. Mogą go stosować także osoby mające cerę wrażliwą.

 3. Zatrzymywanie wody w skórze – warto sięgnąć po Concentrated Water Serum LOCK-in-MOIST.

 4. Pielęgnacja kompleksowa – pamiętamy o synergicznym korzystaniu z całej linii kosmetyków Hada Labo w zalecany sposób.


Pamiętajmy, że nie tylko picie wody oraz używanie dobrych kosmetyków decydują o stanie naszej skóry. Równie ważna jest zbilansowana dieta bogata w owoce i warzywa. Za stan nawilżenia skóry odpowiadają m.in. witamina A, którą znajdziemy w marchewce, morelach czy papryce; witamina D obecna w rybach i jajach oraz witamina E – jest w oleju słonecznikowym czy pestkach słonecznika.

Szczególnego traktowania wymaga też skóra dojrzała, gdyż z wiekiem słabną wszystkie jej funkcje ochronne, a ryzyko przesuszania cery rośnie. Dla takiej właśnie cery stworzono linię kosmetyków Hada Labo Tokyo 40+, czyli linię Czerwoną.

Dodaj ogłoszenie