Sekretarz generalny ONZ apeluje o zdemilitaryzowanie strefy wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Militarna okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej grozi katastrofą na skalę całego kontynentu
Militarna okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej grozi katastrofą na skalę całego kontynentu Fot. Flickr/Just Click's With A Camera
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał we wtorek do utworzenia zdemilitaryzowanego kordonu wokół okupowanej obecnie przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Ostrzegł, że jakiekolwiek uszkodzenie elektrowni może skończyć się katastrofą dla całego regionu.

Uszkodzenie elektrowni grozi katastrofą dla całej Europy

- Jakiekolwiek uszkodzenia, czy celowe, czy nie, największej elektrowni jądrowej w Europie lub innych obiektów jądrowych na Ukrainie, może oznaczać katastrofę nie tylko dla bezpośredniego sąsiedztwa, ale całego regionu i obszarów poza nim – powiedział Guterres podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Guterres stwierdził, że aby uniknąć katastrofy zarówno Rosja jak i Ukraina muszą zobowiązać się w pierwszej kolejności do unikania działań wojskowych i ostrzału w kierunku elektrowni jak i z terenów elektrowni. Drugim krokiem powinno być – jego zdaniem – utworzenie kordonu zdemilitaryzowanego, co oznaczałoby wycofanie z terenu elektrowni rosyjskiego sprzętu wojskowego i obietnicę ze strony Ukrainy, że powstrzyma się od wchodzenia do kompleksu.

Demilitaryzacji obszarów wokół elektrowni domaga się szef MAEA

Podobny apel wystosował podczas swojego wystąpienia szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi, który w ubiegłym tygodniu odwiedził elektrownię. Grossi przedstawił siedem rekomendacji MAEA zawartych w opublikowanym we wtorek raporcie i wezwał do wycofania rosyjskiego sprzętu wojskowego i przywrócenia normalnego trybu pracy elektrowni oraz zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i wolności od presji ze strony rosyjskich żołnierzy.

Jak podkreślił, do wypełnienia tych rekomendacji konieczna jest demilitaryzacja całego kompleksu w oparciu o porozumienie obu stron. Dodał, że w przeciwieństwie do poprzednich kryzysów, gdy społeczność międzynarodowa działała dopiero po katastrofie, teraz jest szansa, by czemuś takiemu zapobiec.

- W tym przypadku mamy historyczną i etyczną konieczność, by zapobiec poprzez uzgodnienie specjalnych środków ochrony – powiedział Grossi.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl