Sejmowe komisje zajmują się tematem skażenia Odry. PSL wyjaśnia, jaki jest cel ich zwołania

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Gryfino, 16.08.2022. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej stawiają na Odrze kolejną zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb, 16 bm. w Gryfinie
Gryfino, 16.08.2022. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej stawiają na Odrze kolejną zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb, 16 bm. w Gryfinie PAP/Marcin Bielecki
W środę po południu rozpoczęło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas którego przedstawiona ma być informacja na temat działań podjętych przez rząd w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Na posiedzeniu komisji obecni są m.in. wiceministrowie Marek Gróbarczyk i Jacek Ozdoba. W rozmowie z polskatimes.pl poseł Marek Sawicki (PSL - KP) wyjaśnia, jaki jest cel zwołania sejmowych komisji.

Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, przewodniczący sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, powiedział polskatimes.pl, że komisje zostały zwołane po to, by wypełnić konstytucyjny obowiązek, dotyczący obowiązku organów państwa do informowania obywateli o stanie środowiska. – Tym samym wypełniamy prawo obywateli do uzyskania tej informacji – dodał.

Dopytywany, co w sprawie skażenie Odry, jego zdaniem zawiodło, poseł Sawicki wyjaśnił, że wszystko. – Wszystko zawiodło i tego się nie tego się w tej chwili nie da zidentyfikować. Ja, jako obywatel, chciałbym wiedzieć, co w Odrze było w dniach 26-31 lipca, a tego nie wiem. Uważam, że wtedy próbki pobierano i władza państwowa wie, a obywatele nie wiedzą. Chciałbym się też dowiedzieć, dlaczego władza państwowa nie chce nam o tym powiedzieć – mówił.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z PAP.PL przekazała rano, że dotychczasowe badania wody z Odry i ryb nie potwierdziły obecności toksyn. – Pracują eksperci, trwają analizy, zdecydowano m.in. o dodatkowym badaniu dna i zdjęciach satelitarnych – dodała. Podkreśliła, że sanepid bada ujęcia wody regularnie. – Nie ma zagrożenia dla wody pitnej – powiedziała szefowa MKiŚ.

– Jeśli to nie były warunki naturalne, to były to po prostu działania wynikające z tytułu oczyszczalni ścieków, które po prostu spuściły substancje niebezpieczne, nieoczyszczone (...), i to spowodowało zatrucie – powiedział z kolei wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl