Sejmowa Komisja Sprawiedliwości debatowała o ustawie o Sądzie Najwyższym

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Posłowie zajmowali się ustawą o Sądzie Najwyższym
Posłowie zajmowali się ustawą o Sądzie Najwyższym Szymon Starnawski / Polska Press
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka debatowała wieczorem nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt, który jest w Sejmie od kilkunastu tygodni, to przepisy przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakładają likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

W trakcie prac członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości omówili między innymi propozycje zmian do projektu, jakie zgłosili zarówno koalicjant partii rządzącej - Solidarna Polska - oraz przedstawiciele klubów opozycyjnych. W toku prac przyjęto między innymi poprawki, które podczas dzisiejszej debaty na sali obrad zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Chodzi o poprawki, które mają przywrócić możliwość tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń oraz wykreślić propozycję wpisania do ustawy preambuły, czyli przywrócić pierwotną postać projektu prezydenta. Poprawki te tym samym znoszą propozycje Solidarnej Polski, które komisja przyjęła w ubiegły czwartek. Wprowadzały one preambułę i wykreślały z projektu zapis o możliwości "testu niezawisłości i bezstronności sędziego" w stosunku do już zapadłych orzeczeń.

Przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł PiS Marek Ast powiedział po zakończeniu prac, że projekt w obecnym kształcie jest efektem szerokiej debaty i powinien być już bez problemów przegłosowany przez parlament.

Ast dodał, że dzięki projektowi w obecnym kształcie zostaną spełnione oczekiwania TSUE i Komisji Europejskiej, a tym samym będą mogły być odblokowane środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy.

Posłowie projektem ze zmianami sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka zajmą się prawdopodobnie w czwartek po południu.

Prezydencki projekt zakłada, że w miejsce dzisiejszej Izby Dyscyplinarnej powstanie Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego (z wyjątkiem między innymi prezesów izb) będą losowane 33 osoby. Z tego grona prezydent wybierze 11 sędziów na pięcioletnią kadencję do Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl