Sejmik Śląski: PiS rządzi na Śląsku samodzielnie, bo...

  Sejmik Śląski: PiS rządzi na Śląsku samodzielnie, bo Wojciech Kałuża odszedł z Nowoczesnej. Koalicja PO PSL SLD nic nie dała

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sesja Sejmiku Śląskiego w Katowicach: Wojciech Kałuża wstąpił do PiS
  Sesja Sejmiku Śląskiego w Katowicach: Wojciech Kałuża zmienił barwy klubowe z Nowoczesnej na PiS.Sensacja wisiała w powietrzu. W środę rano okazało się,
  1/32

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marzena Bugała-Azarko

  Pierwsza sesja Sejmiku Śląskiego TRANSMISJA NA ŻYWO Sensacja wisiała w powietrzu. W środę rano okazało się, że radny Nowoczesnej Wojciech Kałuża zmienił barwy klubowe i przeszedł do PiS. Dzięki temu ruchowi, PiS ma obecnie 23 mandatów i większość w Sejmiku. Może samodzielnie wybrać władze województwa śląskiego. Jak doszło do politycznego przełomu? Odsłaniamy kulisy.

  Pierwsza sesja Sejmiku Śląskiego  ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z SESJI SEJMIKU ŚLĄSKIEGO
  Zobacz galerię


  Sesja Sejmiku Śląskiego w Katowicach - pierwsza po wyborach samorządowych 2018 - rozpoczęła się o godz. 9.

  WYNIKI WYBORÓW W SEJMIKU ŚLĄSKIM

  1. Jan Kawulok z PIS przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego
  2. Jakub Chełstowski z PiS Marszałkiem Województwa Śląskiego
  3. Wojciech Kałuża wicemarszałkiem województwa śląskiego
  4. Dariusz Starzycki wicemarszałkiem województwa śląskiego


  Kim jest nowy marszałek?
  Jakub Chełstowski został marszałkiem województwa śląskiego  Jakub Chełstowski został marszałkiem województwa śląskiego

  Zmiany na stanowiskach po wyborze nowych władz województwa śląskiego

  ZMIANA WŁADZ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO  Radny Wojciech Kałuża (wybrany z Koalicji Obywatelskiej) ma być wicemarszałkiem woj. śląskiego. Właśnie przedstawił go wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Bo dzięki Kałuży większość (23 mandaty) w sejmiku przejmuje PiS. Kałuża był rekomendowany przez Nowoczesną.

  - Moją partią jest Śląsk - deklaruje Wojciech Kałuża, który w ten sposób skomentował swoje przejście z Nowoczesnej do PiS.

  CZYTAJCIE KONIECZNIE
  PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ PRZEJĘŁO WŁADZĘ NA ŚLĄSKU: ZDRADA, HAŃBA I BRAWA
  Wojciech Kałuża kandydował do sejmiku w okręgu rybnickim. Rekomendowała go Nowoczesna, otrzymał pierwsze miejsce na liście i zdobył 25 109 głosów. Wojciech Kałuża mieszka w Żorach i chciał ubiegać się o fotel prezydenta tego miasta. Ostatecznie poparł innego kandydata.  Poseł Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej nie owija w bawełnę:

  Niestety, radny oszukał ponad 20 tys. wyborców, którzy na niego głosowali. Za cenę osobistych korzyści zdradził wartości, pod którymi podpisywał się startując w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej. Na Śląsku Kałuża od dziś stanie się symbolem tego, co najgorsze w polityce

  Sesja Sejmiku Śląskiego TRANSMISJA NA ŻYWO  Hańba, hańba! słychać z ław Sejmiku Śląskiego. Krzyki pomieszane są z oklaskami dla Wojciecha Kałuży.  PiS ma najwięcej mandatów, to jednak za sprawa zawartej koalicji przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, PSL i SLD, nie mógł samodzielnie rządzić. Ta sytuacja jednak diametralnie się zmieniła w środę nad ranem, gdy okazało się, że Wojciech Kałuża postanowił zmienić barwy klubowe z Nowoczesnej na PiS.

  Sejmik Śląski AKTUALNY PODZIAŁ MANDATÓW

  • PiS 23 mandaty w Sejmiku Śląskim
  • Koalicja Obywatelska 19 mandatów w Sejmiku Śląskim
  • SLD 2 mandaty w Sejmiku Śląskim
  • PSL 1 mandat w Sejmiku Śląskim


  Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o podpisaniu strategicznego porozumienia. Deklaracja programowa dla Śląska – bo o niej mowa daje prawicy pierwszą od 17 lat szansę na wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie Województwem Śląskim. Region ten przez lata uchodził za bastion Platformy Obywatelskiej.

  - Wczoraj wieczorem została podpisana deklaracja programowa dla Śląska. Dzięki niej, po 17 latach, prawica zyskuje realną szansę na wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie Województwem Śląskim. Za godzinę zaczynamy w Katowicach obrady Sejmiku. Trzymajcie kciuki za Śląsk! - napisał Michał Dworczyk.

  Głównym celem zawartej umowy ma być budowanie i planowanie działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności. Strony porozumienia uznały także za kluczowe działania na rzecz rozwijania programu „DLA ŚLĄSKA”.

  „Strony porozumienia za wspólny cel uznają dbałość o dobro lokalnej społeczności i zapowiadają działania na rzecz pożądanych rozwiązań i projektów. Współpraca ta oznaczać będzie porozumienie w kluczowych dla regionu sprawach, których realizacja przyczyni się strategicznie do korzystnego rozwoju dla dobra mieszkańców.

  Jednocześnie strony będą dążyły do ustalenia w ramach wzajemnych konsultacji wspólnego stanowiska w sprawach dotyczących działań, organizacji i funkcjonowania samorządu” - czytamy w deklaracji.

  We wtorek w podpisaniu porozumienia koalicyjnego uczestniczyli Monika Rosa z Nowoczesnej, Wojciech Saługa z Platformy Obywatelskiej, Stanisław Dąbrowa z PSL i Marek Balt z SLD. Wtedy wydawało się, że to własnie ta koalicja będzie rządziła Śląskiem.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  KOALICJA ANTY-PIS ZAWIĄZANA


  - Jesteśmy przekonani, że ta większość, która się ukształtowała po wyborach w sejmiku, będzie mieć odzwierciedlenie w głosowaniu przy wyborach konkretnych osób. W ramach utworzonego zarządu będziemy kierować województwem śląskim przez kolejne pięć lat - powiedział Wojciech Saługa.

  Zadowolenia z podpisania porozumienia koalicyjnego nie krył również Marek Balt z SLD:
  - Kontynuujemy to, co było do tej pory. Chcemy współpracować z naszymi partnerami w celu rozwoju całego regionu - mówił Balt.

  - Polskiemu Stronnictwu Ludowemu zależało na zrównoważonym rozwoju województwa śląskiego. Chodzi tu zarówno o obszary wiejskie, jak i o obszary miejskie. Do tej pory współpraca pomiędzy partnerami koalicyjnymi odbywała się w sposób prawidłowy - stwierdził Stanisław Dąbrowa z PSL.

  Sama umowa zawiera także elementy programowe. Określone są tam też zasady współpracy w ramach porozumienia. Z dokumentu wynika, że w zarządzie województwa jedno miejsce przypadnie PSL, dwa SLD i dwa Koalicji Obywatelskiej.

  Te ustalenia miały znaleźć potwierdzenie w dzisiejszym głosowaniu, ale już wiadomo, że za sprawa Wojciecha Kałuży, cały plan legł w gruzach.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (239)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śląsk dziękuje

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tak, jak Totalna Destrukcja nie pogodziła się z porażką w demokratycznych wyborach w Polsce, tak teraz kwiczy, bo straciła Perłę w Koronie. Okazało się , jakim łakomym kąskiem jest Górny Śląsk....rozwiń całość

  Tak, jak Totalna Destrukcja nie pogodziła się z porażką w demokratycznych wyborach w Polsce, tak teraz kwiczy, bo straciła Perłę w Koronie. Okazało się , jakim łakomym kąskiem jest Górny Śląsk. Zdaje się, że nawet PiS tego nie doceniał. Może teraz Śląsk przestanie być ignorowany. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kałuża

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Liczmy na to że wyschnie jak każda kałuża

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prokuratura za dr Zbrojewską!

  pelikan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Prokuratura za dr Monikę Zbrojewską...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Korupcja polityczna

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  powinna być karana sądownie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba być Lisem!

  Zachodniopomorskie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  Dziękujemy.Niech się Pan trzyma panie Wojtku,jeszcze trochę ...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lisem ???

  PAWLO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Chyba JUDASZEM !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lis

  Barbara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Czego ma się trzymać Pan W***** ?Może honoru?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jes żech w szoku

  Alojz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Powiedzcie mi, że to niy jes prowda.
  Władze PO na Śląsku.
  -W******* Saługa urodzony w Jaworznie -przewodniczący,
  -Borysław Budka, urodzony w Czeladzi, wiceprzewodniczący
  -Krzysztof Gadowski...rozwiń całość

  Powiedzcie mi, że to niy jes prowda.
  Władze PO na Śląsku.
  -W******* Saługa urodzony w Jaworznie -przewodniczący,
  -Borysław Budka, urodzony w Czeladzi, wiceprzewodniczący
  -Krzysztof Gadowski urodzony w Bochni, wiceprzewodniczący
  -Arkadiusz Chęciński urodzony w Sosnowcu, wiceprzewodniczący
  -Andrzej Szewiński -urodzony w Warszawie, wiceprzewodniczący.
  Bo sie słuchom -Na Ślonsk przyjechali gorole, w sztyrdziestu na jednym kole.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielbiciele spod budki

  Karma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Grzesio Schettino i polityk o szacownym śląskim imieniu Borysław utopieni nie w porannej rosie,
  ale w kałuży, którą sami przygotowali. Borysławie czy żona już spakowana?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kałuża

  gośćxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  To jest jawna zdrada partii jaką reprezentował i oszukanie wyborców. Głosy oddane na tego człowieka powinny automatycznie przejść na następnego a pan Kałuża powinien pożegnać się z polityką. W...rozwiń całość

  To jest jawna zdrada partii jaką reprezentował i oszukanie wyborców. Głosy oddane na tego człowieka powinny automatycznie przejść na następnego a pan Kałuża powinien pożegnać się z polityką. W ustawie powinien być zapis, że osoby które uzyskały mandat reprezentując określoną partię i jeżeli chcą przejść do innej tracą ten mandat na korzyść następnej z listy. Wtedy nie byłoby takich sytuacji. Wstyd Panie Kałuża. Ja gdybym na pana głosował czułabym się oszukany i chciałbym aby mój głos przeszedł na kogoś innego. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śląsk dziękuje

  Iga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  No to zrób sobie ustawę . Wreszcie normalność wróciła na Górnym Śląsku. Pan Kałuża Ślązakiem Roku!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Honor

  Barbara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Zgadzam się z tą wypowiedzią ,nie jestem ani za PO ani za PiS . Godność i honor trzeba mieć.
  Głosowałam na bezpartyjnych , na ludzi których znam .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyborca Kukiz

  Eryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Nie żal mi peowców. 17 lat na stołkach. Wystarczy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chwila szczerości

  Dziękuję wicemarszałku za wyjaśnienie. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Kałuża chyba zrealizował scenariusz Pana byłego wicemarszałka z PO.
  Z wywiadu w DZ.
  Zapytany /Gramatyka/ o to, czy sam był namawiany na zmianę politycznego frontu, odpowiada: - Przeprowadzono ze...rozwiń całość

  Kałuża chyba zrealizował scenariusz Pana byłego wicemarszałka z PO.
  Z wywiadu w DZ.
  Zapytany /Gramatyka/ o to, czy sam był namawiany na zmianę politycznego frontu, odpowiada: - Przeprowadzono ze mną jedną czy dwie rozmowy, aby sprawdzić czy jestem elastycznym. Szybko zrezygnowano - żartował Gramatyka. - Korupcja nigdy nie kończy się dobrze. Pytanie czy warto się sprzedać? - pytał retorycznie.
  Dodał również, że zaprasza do współpracy kolegów ze Zjednoczonej Prawicy. - Grupa radnych Prawa i Sprawiedliwość topnieje wraz z upływem lat kadencji. To oczywiście normalne gdy jest się w opozycji. Myślę, że wielu radnych PiS to dobrzy specjaliści, którym leży na sercu dobro regionu - mówił Gramatyka.
  Podsumowując to samo mógłby powtórzyć ktoś z PiS i powtórzył.
  Jedni warci drugich. Tak robią politykę.
  Odsyłam do szczegółów.
  https://dziennikzachodni.pl/michal-gramatyka-dzisiaj-oficjalnie-oglosimy-koalicje-gosc-dz/ar/13678312zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To przecież normalne

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  To przecież normalne, że chłopaki z PiS mogą przejść do nas.
  No cóż stało się inaczej.

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  Black Friday w Instytucie Piękna Lumières

  Black Friday w Instytucie Piękna Lumières

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny