Sejm zgodził się na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Błaszczak apeluje do Senatu

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
PAP
PAP
Mariusz Błaszak ocenił, że potrzebne jest dodatkowe posiedzenie Senatu ws. zgody na ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii do NATO
Mariusz Błaszak ocenił, że potrzebne jest dodatkowe posiedzenie Senatu ws. zgody na ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii do NATO Fot. Lidia Lemaniak/ PolskaTimes.pl
Sejm przyjął ustawy wyrażające zgodę na ratyfikację przez prezydenta akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Teraz ważne, żeby Senat bez zbędnej zwłoki ratyfikował taką decyzję - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wicepremier zaznaczył, że najlepiej byłoby, gdyby w tym celu jak najszybciej odbyło się dodatkowe posiedzenie Senatu.

– Senat, jak wiemy z doświadczenia, przetrzymuje niektóre ustawy, więc mam nadzieję, że tym razem marszałek Senatu stanie na wysokości zadania – dodał.

– To ważne dla bezpieczeństwa krajów bałtyckich – podkreślił wicepremier i dodał, że Morze Bałtyckie „stanie się de facto wewnętrznym morzem NATO”.

Duży potencjał Szwecji i Finlandii

Błaszczak zaznaczył, że Szwecja i Finlandia mają duży potencjał obronny, co przełoży się na bezpieczeństwo Polski.

– W przypadku Szwecji to bardzo rozwinięta technologia uzbrojenia, w przypadku Finlandii - fantastycznie zorganizowana obrona powszechna – podkreślił.

Szef MON powiedział, że po dołączeniu tych krajów do NATO „niezwłocznie” podjęte zostaną działania mające na celu wspólne ćwiczenia, współpracę i budowanie interoperacyjności naszych sił zbrojnych. – Silniejsze NATO oznacza bardziej bezpieczną Polskę – dodał.

Głosowanie w Sejmie

W czwartkowym głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie byli jednogłośni. Za zagłosowało 442 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu. W drugim głosowaniu, ws. przystąpienia do NATO Finlandii, za było 440 posłów. Jeden poseł - Robert Winnicki (Konfederacja) był przeciw, a drugi poseł Konfederacji - Grzegorz Braun wstrzymał się od głosu.

Dotychczas, oprócz Polski, cztery kraje ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez prezydenta i wejściu w życie prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.

mac

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl