Sejm [TRANSMISJA NA ŻYWO] Pierwsze czytania prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS

Jakub Oworuszko (AIP)
Udostępnij:
SEJM NA ŻYWO TRANSMISJA | W Sejmie rozpoczęły się burzliwe prace nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przed godz. 22 zakończyło się pierwsze czytanie ustawy o SN. Trwa czytanie ustawy o KRS. Jeszcze dziś w nocy ma odbyć się drugie czytanie ustawy o handlu w niedzielę.

- Klub Prawo i Sprawiedliwość w pełni popiera konieczność dalszych prac nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o KRS. Jednocześnie wnosi o odrzucenie projektu ustawy złożonego przez klub Platforma Obywatelska - oznajmił poseł Stanisław Piotrowicz.

Po wielomiesięcznym pacie wokół ustaw reformujących sądownictwo w środę wieczorem odbyły się pierwsze czytania ustaw o SN i KRS. Były one jednak owiane tajemnicą, ponieważ wciąż nie są oficjalnie znane żadne poprawki do prezydenckich ustaw.

Sejm NA ŻYWO | TRANSMISJA POSIEDZENIA SEJMU

Szczegółów nie znali nawet posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Piotrowicz, który prowadził rozmowy ze stroną prezydencką nie chciał nawet powiedzieć, czy poprawki fizycznie istnieją, tzn. czy zostały spisane oraz ile ich będzie. Przyznał jedynie, że seria rozmów PiS-u z prezydentem nie rozwiązała wszystkich kwestii spornych, np. sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.

W ciągu dnia pojawiły się jedynie przecieki medialne dotyczące zmian w ustawach. RMF24.pl podało, że podczas spotkań prezydent Duda miał nalegać, by w wyborze członków KRS brała udział opozycja. W związku z tym w poprawkach zapisano, że każdy klub parlamentarny będzie mógł przedstawić maksymalnie dziewięciu swoich kandydatów i co najmniej jeden z nich będzie musiał zostać uwzględniony. „Najpierw kluby przedstawią swoje propozycje, ale ostateczna lista zostanie wyłoniona za zamkniętymi drzwiami - pomiędzy marszałkiem i wicemarszałkami Sejmu. Według poprawki w wyłanianym składzie KRS będzie musiało być co najmniej dwóch przedstawicieli sądów rejonowych” - podano. Procedura przewiduje następnie głosowanie na sali plenarnej, w trakcie którego posłowie będą mogli albo zaakceptować, albo odrzucić całą listę. By lista została zaakceptowana, potrzebna będzie większość 3/5 głosów. Jeśli nie uda się jej zebrać, odbędzie się ponowne głosowanie. Tym razem o przyjęciu zadecyduje większość bezwzględna. Jeżeli i w tym wypadku nie uda się wyłonić członków KRS, cała procedura rozpocznie się na nowo. Jeśli posłowie PiS przyjmą postulaty prezydenta, to partia rządząca będzie mogła obsadzić dziewięć miejsc w Krajowej Radzie Sądownictwa, natomiast opozycji przypadnie sześć miejsc.

Koszulki z napisem "konstytucja" zakazane w Sejmie?

Źródło:

Jednak opozycji takie rozwiązanie nie zadowalają. - Nie wchodzimy w takie "deale" – zadeklarował szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

To właśnie brak publikacji poprawek najbardziej oburzył opozycję. "Chodzi o zaskoczenie" - mówili. - Wszystko jest wywrócone do góry nogami, obradujemy bez żadnego trybu - przekonywał poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

O potrzebie stworzenia rozwiązań, które będą stały na straży praw obywateli mówiła Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta, która uzasadniała zaproponowane przepisy. Poseł Sławomir Nitras z PO przekonywał, że w debacie powinien wziąć sam Andrzej Duda.

- Reforma wymiaru sprawiedliwości jest oczekiwana społecznie. Największa część korespondencji jaka wpływa do biur poselskich, senatorskich dotyczy patologii występującej w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości - przekonywał poseł Stanisław Piotrowicz. - Mój klub pozytywnie odnosi się do projektu zaproponowanego przez prezydenta, co do generalnych rozwiązań w tym projekcie. Mamy natomiast swoje uwagi, co do szczegółowych rozwiązań zaproponowanych w projekcie – mówił tajemniczo Piotrowicz.

Awantura w Sejmie. Spór o przerwę w obradach

Źródło: Sejm/x-news

- Chcecie zawłaszczyć sądy – grzmiał w mównicy poseł Robert Kropiwnicki z PO. - Chcecie mieć swoich ludzi, którzy będą decydować o ważności wyborów - przekonywał. W podobnym tonie wypowiadała się poseł Nowoczesnej Barbara Dolniak. - Mamy nieformalne, żeby nie powiedzieć tajne, negocjacje ustawy - oceniła. Zarówno PO jak i Nowoczesna złożyły wnioski o odrzucenie projektu ustawy w całości.

- Nie każdy spór pokoleniowy jest rozwiązywany w Sejmie - ironizował poseł Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów, nawiązując do słów Jarosława Kaczyńskiego o konflikcie prezydenta z ministrem sprawiedliwości.

- Ta zmiana zaprezentowana dzisiaj nie spełnia oczekiwań społecznych. To nie jest więcej sprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości. To więcej obozu władzy w wymiarze sprawiedliwości. Ta zmiana jest napisana według zasady: partia rządzi, partia sądzi - podsumował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Oliwy do ognia dolał poseł PO. - Te ustawy to bujda na resorach – ocenił z sejmowej mównicy Michał Szczerba, po czym rzucił kartkami z projektami ustaw, które trafiły w protokolantkę. Po tym incydencie zarządzono pięć minut przerwy. Poseł przeprosił pracowniczkę Sejmu.

Sejm | Michał Szczerba: Te ustawy to bujda na resorach

Źródło:

Debacie przysłuchiwał się m.in. Waldemar Żurek z KRS i Zofia Romaszewska, która doradzała prezydentowi w kwestii ustaw.

Przed Sejmem zgromadzili się przeciwnicy procedowanych ustaw. W piątek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim ma odbyć się demonstracja przeciwko reformie organizowana przez opozycję.

Ustawy o SN i KRS zostaną przegłosowane najprawdopodobniej na przyszłym posiedzeniu Sejmu, czyli na początku grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 23.11.2017 o 08:28, aals napisał:

Czy ten oseł ma aktualne badanie psychologiczne?

Komuch Piotrowicz - nie ma.

K
Kazek
Nikt normalny na nich nie zagłosuje.
c
czytelnik

pajac scerba nie wie chyba po co go Polacy wybrali, chyba nie po to żeby z siebe robił idiotę

a
aals

Czy ten oseł ma aktualne badanie psychologiczne?

J
Jerzy
Dokładnie, prosi się jeszcze dodać, że gdyby ten człowiek miał honor i godność osobistą to od razu powinien złożyć mandat poselski po tym co zrobił.
H
Honor
Do puki płacą na socjal to PIS jest kochany?
Jak myślicie skąd ten młody poseł czerpie wzorce? Dobrze że z Waszego pana bez trybu a nie z komentarzy poniżej. Ten region stracił honor wyciągając rękę po jałmużnę ale, że stracił też dobre wychowanie to jest coś nowego.
K
Katarzyna
Nie wiemy co czytała Surówka ani co mówił Piotrowicz ale wiemy kto rzucał papierami.
Szkoda !!!!!!!!!!!!,że dziennikarze nie znależli istoty reform sądownictwa i nam nie powtarzają " ku pamięci" tylko cytują sejmowego głupka .TO DEZAWULACJA PRACY SEJMU. Nie stać was na więcej.????????
R
Rumcajs
Czas na korepetycje dla buca , z zakresu przedszkolnego z piaskownicy - " zabieram zabawki i idę do domu " Tego akcentu brakowało we wczorajszym wystąpieniu tego głupka.
G
Gość
ale na nieszczęście dla niego, to nie Kuchciński prowadził obrady więc dostał zjebkę od pani Wicemarszałek i jak uczniak musiał pozbierać papierki, które rozrzucił.

Szacun dla Kidawy.
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie