Sejm przyjął ustawę o zawieszeniu traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 12 lat
Sejm RP przyjął w czwartek ustawę. Celem jest zawieszenie traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. Został on podpisany w 1990 roku, między państwami NATO i UW. W listopadzie 2023 roku to samo zapowiedziały inne kraje NATO w obliczu działań Federacji Rosyjskiej.

Spis treści

Sejm przyjął ustawę. Niemal jednogłośne głosowanie nad zawieszeniem Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie
Sejm przyjął ustawę. Niemal jednogłośne głosowanie nad zawieszeniem Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie Sylwia Dąbrowa/Polska Press

Ustawa przyjęta. Posłowie niemal jednogłośni

Posłowie koalicji rządzącej, czyli KO, Polski 2050, PSL i Lewicy zgodzili się na zawieszenie podpisanego w 1990 roku, traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. Koalicja złożyła ten projekt. W środę zajmowały się nim połączone sejmowe komisje spraw zagranicznych i obrony narodowej. W czwartek Sejm przyjął ustawę.

Posłowie PiS dopytywali podczas debaty w Sejmie, czemu traktat nie został wypowiedziany, a tylko zawieszony. Odpowiedział na to wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski. Powiedział, że chciano wypowiedzieć traktat, ale nie zgodzili się sojusznicy z NATO. Głosowanie było jednak niemal jednogłośnie, bo ustawę poparło w głosowaniu 435 posłów, 5 było przeciwnych, a nikt się nie wstrzymał od głosu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

O czym mówił Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie został podpisany w 1990 roku między państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego a państwami istniejącego wtedy Układu Warszawskiego, czyli także z Polską. Dzięki traktatowi oba bloki zobowiązały się do tego, że będą przestrzegać limitów sztuk sprzętu wojskowego oraz amunicji. Traktat wszedł w życie w 1992 roku. W 2007 roku Władmir Putin zawiesił uczestnictwo Rosji w tym traktacie, a w 2023 roku ogłosił, że Rosja przestała uznawać traktat.

Rosja pogwałciła literę i ducha Traktatu, przez wiele lat nie realizując jego postanowień, a następnie wszczynając bezprawną, niesprowokowaną wojnę. W tej sytuacji interes bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej wymaga dalszego wzmocnienia zdolności obrony i odstraszania, poprzez konsekwentne podejmowanie działań w wymiarze narodowym i sojuszniczym. Jednocześnie Polska nie wyklucza podjęcia w przyszłości dalszych kroków na gruncie prawa międzynarodowego, włączając w to wypowiedzenie Traktatu CFE w związku z wypowiedzeniem Traktatu CFE przez Rosję, jeśli wymagać tego będzie interes bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczyło w oświadczeniu MSZ.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl