Sejm przegłosował ustawę covidową. Za jej przyjęciem głosowali również posłowie opozycji

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W Sejmie trwa trzecie czytanie projektu ustawy dotyczącej walki z epidemią koronawirusa
W Sejmie trwa trzecie czytanie projektu ustawy dotyczącej walki z epidemią koronawirusa Adam Guz
Sejm przegłosował ustawę dotyczącą walki z epidemią koronawirusa. Ustawę poparli nie tylko posłowie PiS, ale również opozycji. Nowe przepisy przewidują m.in. karę grzywny za nieprzestrzeganie ograniczeń wprowadzanych w czasie pandemii oraz wyłączają z odpowiedzialności karnej błędy personelu medycznego w czasie walki z epidemią.

W czwartek rano Sejm wznowił prace nad tzw. ustawą covidową, mającą doprecyzować przepisy dotyczące walki z pandemią.

Poseł PiS Bolesław Piecha, w imieniu swojego klubu, złożył wniosek o niezwłoczne przystąpienie do III czytania ustawy, bez odsyłania do komisji poprawek i wniosków zgłoszonych do tego projektu ustawy . – Jest bardzo dużo zgłoszonych wniosków mniejszości, które i tak bez rozpatrzenia komisji będziemy głosować – argumentował.

Z kolei posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Wielichowska zauważyła, że jej klub przygotował kilkadziesiąt poprawek do projektu ustawy, z których komisja przyjęła zaledwie cztery. - Liczymy, że w drugim czytaniu, bo będziemy składać ważne poprawki, rządzący jednak przychylą się do nich. Liczymy też na Senat, który pochyli się merytorycznie nad projektem ustawy – mówiła parlamentarzystka.

- Mamy nadzieję, że opozycja tym razem przystąpi natychmiast do prac, a nie tak jak czyni od początku tygodnia, czyli stara się maksymalnie ten czas wydłużyć, przedłużyć. Naszym zdaniem to pokazuje brak odpowiedzialności i dojrzałości. Odpowiedzialność za życie i zdrowie społeczeństwa, obywateli, Polaków jest odpowiedzialnością całej klasy politycznej, bez względu na to, do jakiego obozu politycznego należy – mówiła przed posiedzeniem Sejmu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Sejm przyjął ustawę covidową

Po godz. 15 Sejm przegłosował przejście do trzeciego czytania ustawy dotyczącej walki z COVID-19 bez odsyłania jej do komisji sejmowej. W trakcie głosowań odrzucane były kolejne wnioski mniejszości.

Po godz. 17:30 Sejm przegłosował ustawę covidową. Za jej przyjęciem głosowało 423 posłów, przeciwko 11, wstrzymało się dziewięciu. Za jej przyjęciem głosowali nie tylko posłowie PiS, ale również opozycji.

Za przyjęcie ustawy podziękował posłom minister zdrowia Adam Niedzielski. - Nie ma bytów idealnych, ale ten projekt odpowiada na potrzeby związane z rozwijającą się pandemią - mówił.

Posłowie opozycji zapowiadali, że część zapisów ustawy będzie mógł poprawić Senat.

Nocne obrady komisji zdrowia i szereg poprawek

Sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła w środę prace nad poprawkami dotyczącymi ustawy covidowej, które trwały 11 godzin i zakończyły się dopiero w czwartek rano.

W trakcie prac nad ustawą, opozycja miała przygotowane własne rozwiązania legislacyjne, ostatecznie za wiodący uznano jednak projekt PiS. Zakłada on m.in. wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, podwyższenie ich wynagrodzeń oraz ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza Unii Europejskiej.

Część rozwiązań zaproponowanych w projektach opozycji posłowie zgłaszali jako poprawki.

Tym sposobem przyjęto m.in. rozwiązanie przedstawione przez Lewicę. Proponowany przepis zakłada, że nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Komisja poparła także poprawkę posła PiS Bolesława Piechy, zakładająca, że w czasie epidemii zadania dyspozytora medycznego i ratownika medycznego będzie mogła wykonywać pielęgniarka, która nie ma 5-letniego doświadczenia - natomiast pozostaje bezwzględny wymóg posiadania właściwego wykształcenia i prawa wykonywania zawodu.

Piecha zaproponował także zmianę zakładającą, że przy tworzeniu m.in. szpitali tymczasowych nie będzie wymagane stosowanie rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą oraz zakładającą dodanie przepisu poszerzającego katalog osób mogących pobierać wymazy.

Te poprawki również znalazły uznanie w oczach komisji.

W toku prac, za sprawą Koalicji Obywatelskiej, przywrócono również przepis mówiący, że nie można oddelegować do pracy osoby wykonującej zawód medyczny, która ma dziecko w wieku do 14 lat. Zaaprobowano także rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do pobierania zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. o strażników miejskich oraz przepis zakładający zamieszczanie umów zawieranych w ramach walki z COVID-19 w Biuletynie Informacji Publicznej.

Grodzki: Porządna praca legislacyjna ma prawo trwać do 30 dni

– Senat nie jest izbą zadumy. Senat jest izbą porządnej pracy legislacyjnej. Ta porządna praca legislacyjna ma prawo trwać 30 dni – mówił w czwartek na antenie TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zapewnił jednak, że izba wyższa parlamenty przyspieszy pracę nad ustawą dot. koronawirusa. - Nie będzie trwała 30 dni, będzie trwała weekend i pół jednego dnia. W poniedziałek wieczorem prawdopodobnie ustawa będzie przegłosowana. Obawiam się, że z poprawkami. I tak to będzie musiało wrócić do Sejmu, a pan wie, że Sejm zbiera się we wtorek i środę, więc nie ma tu żadnego opóźnienia – mówił marszałek.

Bezsenność. Jak sobie z nią radzić? #ZROZUM

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alex

Dawno nie było żadnej afery podsłuchowej - jestem ciekaw kiedy znów jakiś kelner z takim urządzeniem https://www.spyshop.pl/kieszonkowy-dyktafon-mq-u350-do-dyskretnej-rejestracji-1371.html nagra znów "przypadkiem" jakaś aferę.

G
Gość
23 października, 8:32, Snodog:

Jak możecie nazywać lewicę z PO opozycją socjalistów z PIS? Obecny premier = doradca Tuska w rządzie PO, aresztowany na pokaz Giertych = wicepremier w poprzednim rządzie PIS, koalicjant PISu Gowin to także koalicjant PO w poprzednim rządzie i tak dalej. WTF macie rozum ludzie!?!

Media wyjałowiły ludziom mózgi, nie widzą co dzieje się w Polsce od 30- tu lat...

Wykład prof. Kieżuna:

"Polska jest KOLONIĄ od 1989r. !"

"Suche fakty na temat "reformy okrągłego stołu", czyli jak od 1989 roku staliśmy się państwem skolonizowanym przez zagraniczne korporacje."

https://www.youtube.com/watch?v=NlY8LCJfUBo

G
Gość

"...Podczas konferencji prasowej posłowie Konfederacji zapowiedzieli, że złożą 15 poprawek do projektu ustawy. Poseł Michał Urbaniak nazwał tę ustawę „papierową tarczą”, która nie pomoże, ale raczej zaszkodzi służbie zdrowia. Wskazał, że zwolnienie lekarzy z odpowiedzialności za błąd medyczny wprowadzi chaos i utratę zaufania pacjentów do służby zdrowia. Czy ten przepis ma być zabezpieczeniem np. dla dentysty doraźnie skierowanego do pracy jako anestezjolog?

Odnosząc się do przepisu znoszącego obecny obowiązek nostryfikacji dyplomów dla lekarzy cudzoziemców spoza UE, Urbaniak zapytał jaką mamy gwarancję, że osoby, które chciałyby pracować w Polsce, nie kupiły swoich dyplomów na targu. – W konsekwencji będziemy wypychać polskich medyków za granicę, tylko dlatego, że pozwalamy przyjeżdżać jakimś szamanom z zagranicy, by pracowali w Polsce – powiedział.

Poseł Artur Dziambor wskazał, że skoro dopiero teraz wpisuje się do ustawy nakaz zasłaniania nosa i ust, to znaczy, że wcześniej był on bezprawny i powinno się anulować wszystkie mandaty wystawione za brak maseczki. Podkreślił, że rząd nadal nie chce ulżyć przedsiębiorcom, którym uniemożliwia prowadzenie działalności. Co więcej, ewentualna pomoc została uzależniona od stosowania się do wszystkich obostrzeń epidemicznych, co może stać się podstawą do pozbawiania ich tej pomocy pod byle pretekstem...

– To co mnie uderzyło w wystąpieniu premiera Morawieckiego to fakt, że przypisuje on sobie i rządowi to, że polska gospodarka jeszcze funkcjonuje. To nie jest zasługa rządu, tylko zasługa ciężko pracujących Polaków – powiedział poseł Krzysztof Bosak podkreślając, że rząd wprowadza obostrzenia według niezrozumiałych kryteriów, które paraliżują wiele branż. I nie chodzi tylko o kwestie epidemiczne. Chodzi również o rolników, którzy protestowali dziś w całej Polsce, a o których premier nie raczył powiedzieć ani słowa."

https://wprawo.pl/anulowac-mandaty-za-brak-maseczki-konfederacja-o-nowej-ustawie-covidowej-wideo/

M
Mariola
22 października, 20:39, Konsument:

Ludziska wchodzimy do marketów zagranicznych bez maseczek! Plajta tych krwiopijców pewna!

Porąbało cię?

W
Wasza.wina

Co wy dobrego ludzie narobiliscie glosukac na takich idiotow

S
Snodog
23 października, 8:24, Zbulwersowana:

To jest chore! Opozycja zagłosowała za rządem!!!

Cała opozycja czyli 11 posłów Konfederacji było przeciw XD

S
Snodog

Jak możecie nazywać lewicę z PO opozycją socjalistów z PIS? Obecny premier = doradca Tuska w rządzie PO, aresztowany na pokaz Giertych = wicepremier w poprzednim rządzie PIS, koalicjant PISu Gowin to także koalicjant PO w poprzednim rządzie i tak dalej. WTF macie rozum ludzie!?!

Z
Zbulwersowana

To jest chore! Opozycja zagłosowała za rządem!!!

g
gość

Kto zatrzyma rządy szaleńców?!

O
Ordynator

Proszę redaktorze to napisać że posłowie opozycji przegłosowali zakaz spotkań również w internecie !!! Do zakazu jest dopisany artykuł mówiący o zakazie czatów i konferencji grupowych w internecie !!!

G
Gość

Traktowanie ludzi, którzy nie są chorzy,

jak gdyby byli chorzy, przez zmuszanie ich do udawania chorych ( maseczki, dystansowanie się, kwarantanna, izolacja) to objawy zaburzenia psychicznego zwanego zespołem Münchhausena...

G
Gość

nie tak powinno się walczyć z epidemią...i tak każdy musi to przejść!...powinna skupić się na szpitalach zwykłych lub polowych....teraz każdy błąd lekarski będzie miał adnotację COVID!

K
Konsument

Ludziska wchodzimy do marketów zagranicznych bez maseczek! Plajta tych krwiopijców pewna!

F
Frajerzyna z NIemodlina

Frajerzyna z NIemodlina, niejaki Adaśko już czeka na wytyczne z Nowogrodzkiej co ma napisać ta miernota życiowa.

Jaki będzie twój komentarz LEMINGU?

Ja ci powiem jaki:

kopiuj z maila, wklej na forum