Sejm o podwyżce VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku

Michał SzczygielskiZaktualizowano 
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, posłowie debatowali nad rządowym projektem nowelizacji dot. tzw. matrycy VAT. Najwięcej emocji wzbudziła planowana podwyżka stawek VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Wnioski o odrzucenie go w pierwszym czytaniu złożyły w środę kluby: Kukiz'15, PSL-UED i Nowoczesna.

- Polski rząd pozostawia sadowników i rolników bez odpowiedzi o cele i uzasadnienie planowanej podwyżki VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Wnioskodawca rządowego projektu nowelizacji, reprezentowany przez Ministerstwo Finansów, po raz kolejny nie potrafił racjonalnie uzasadnić celu planowanej podwyżki VAT na napoje owocowe na bazie naturalnego soku – czytamy w stanowisku wysłanym do mediów przez Juliana Pawlaka, prezesa Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.
KUPS w oświadczeniu zaapelował do parlamentarzystów, od których zależy w tym momencie dalszy los rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa, w tym zapisów dot. napojów owocowych z min. 20 proc. zawartością soku w składzie - o utrzymanie 5 proc. podatku na napoje owocowe. W obecnym kształcie ustawa zakłada ich podwyżkę do maksymalnej stawki wynoszącej 23 proc.
Na pytania posłów odpowiadał przedstawiciel Ministerstwa Finansów, Podsekretarz Stanu Filip Świtała. Podczas debaty nie odbyło się bez emocjonujących wystąpień posłów, którzy przytaczali negatywne skutki wejścia w życie ustawy, w tym „embargo” na polskie owoce. Uznali, że podwyżka na napoje owocowe jest wbrew polskiej racji stanu, ponieważ zmiany służą głównie zagranicznym koncernom, a nie polskiej branży owocowo-warzywnej i konsumentom. Posłowie wskazywali także na absurdy takie jak obniżenie podatku na wysokoprzetworzone produkty, jak chipsy czy słone przekąski. - Panie ministrze na miłość boską, pan chce mi powiedzieć, że chipsy są przetworzonym warzywem i będziemy mieć niższy podatek i dzieci będą je jadły, a polski napój, który jest wyjątkowy w Europie, ponieważ zawiera powyżej 20 proc. naturalnego soku z polskich owoców będzie opodatkowany wyżej, dlatego, że urzędnicy tak zdecydowali? – pytała Dorota Niedziela z klubu PO-KO.
Posłowie podkreślali, że jednym z najważniejszych negatywnych skutków podwyżki VAT, na napoje zawierające 20 proc. i więcej soku, będzie zmniejszenie zapotrzebowania branży na polskie owoce i warzywa. - Jeżeli chodzi o konsekwencje wejścia w życie zaproponowanych rozwiązań, to zgodnie z szacunkami zapotrzebowanie na polskie owoce i warzywa ulegnie zmniejszeniu o ok. 150 tys. ton rocznie. W wyniku zmiany stawek VAT pracę straci aż 1/4 osób pracujących przy produkcji i przetwórstwie napojów owocowych. Rynek owoców i warzyw w Polsce nie jest stabilny z powodu rosyjskiego embarga oraz rosnącej konkurencji ze strony rynku ukraińskiego oraz Chin. Rozumiem problemy na rynku owoców i warzyw wynikające z czynników zewnętrznych, ale nie jestem w stanie pojąć, jak polskie ministerstwo może działać na szkodę polskich rolników, przedsiębiorców oraz konsumentów – mówił Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

Parlamentarzyści pytali m.in. o odpowiedź na dezyderat wystosowany na etapie rządowych prac nad ustawą przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nawoływał on do odrzucenia proponowanych zmian dot. napojów owocowych. Posłów dziwiła także nieobecność Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i brak udziału jego przedstawiciela w dyskusji w tak kluczowej dla polskiej wsi kwestii. Posłanka z Nowoczesnej, Paulina Hennig-Kloska pytała wprost: - Gdzie jest minister Ardanowski, który zamiast bronić dzisiaj swoich racji, zamiast bronić polskich sadowników, polskich przetwórców i co za tym idzie także polskich konsumentów schował się i udaje że problem go nie dotyczy? Ta ustawa to podnoszenie ceny na najbardziej popularne napoje w Polsce. To ustawa, za którą polskie dzieci i polscy konsumenci będą płacić 18% VAT-u więcej na ulubione przez siebie, pite każdego dnia napoje. Nie każdy musi lubić napoje 100 proc., nie wszystkie soki da się zrobić jako te w 100 proc. pochodzące z owoców. To jest skandaliczna ustawa gdzie kosztem polskiego konsumenta i sadownika i przetwórcy obniża się VAT na owoce tropikalne i cytrusowe.

W imieniu rząd głos zabrał przedstawiciel Ministerstwa Finansów, Podsekretarz Stanu Filip Świtała. Producenci napojów zwrócili uwagę na nieścisłości. - Nieprawdą jest, jak sugerował [Filip Świtała], że podatek VAT wzrośnie z 5 proc. na 23 proc. na napoje „z domieszką soków lub warzyw, jeżeli ta domieszka nie przekracza 20 proc.”. W projekcie ustawy mowa wprost o podniesieniu podatku na napoje z owoców lub warzyw, zawierające minimum 20 proc. lub więcej soku w składzie – ripostował w komunikacie do mediów, prezes KUPS, Julian Pawlak.

Zdaniem posłów opinia publiczna nie otrzymała także wyjaśnienia, jak zrekompensować rolnikom ponad 120 tys. ton jabłek, które pozostaną w sadach i jak zminimalizować negatywne konsekwencje spadku zatrudnienia w przetwórstwie o 25 proc. Posłowie wskazywali również, że rzeczywistym celem wprowadzenia tak drastycznej podwyżki stawki VAT na napoje z wysoką zawartością soku owocowego, jest pokrycie niedoboru w budżecie z powodu obniżenia stawki VAT dla wielu innych kategorii produktów. - Nie ma powodów, aby polscy rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i polskie firmy przetwórcze, by cała tak silnie powiązana z polską gospodarką branża przetwórstwa owocowo-warzywnego, miała sfinansować ulgi dla innych segmentów rynku, w których liderską pozycję mają zagraniczne koncerny. Liczymy, że projekt ustawy w tym kształcie w odniesieniu do napojów owocowych zostanie zmieniony na etapie dalszych prac w Sejmie. – mówił Julian Pawlak z KUPS.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie