Sejm. Komisja przyjęła projekt zmian w przedłużaniu stanów nadzwyczajnych

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Sejm. Komisja przyjęła projekt zmian w przedłużaniu stanów nadzwyczajnych.
Sejm. Komisja przyjęła projekt zmian w przedłużaniu stanów nadzwyczajnych. adam jankowski / polska press
Sejmowa komisja regulaminowa przyjęła we wtorek bez poprawek projekt zmian w Regulaminie Sejmu w sprawach stanów nadzwyczajnych. Odrzucono wnioski KO i Polski 2050.

We wtorek sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajęła się projektem zmian w Regulaminie Sejmu. Propozycje zmian przedstawił poseł PiS Jarosław Zieliński. Podczas głosowania 8 posłów poprało projekt bez poprawek, przeciw było 6, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Proponowane w projekcie PiS zmiany zakładają dodanie do Regulaminu Sejmu rozdziału dotyczącego postępowania w sprawach dotyczących stanów nadzwyczajnych. Jak napisano w projekcie, Sejm rozpatruje: rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego; rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego; wniosek prezydenta o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego; wniosek Rady Ministrów o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu klęski żywiołowej.

Projekt zakłada m.in., że Sejm będzie głosował wniosek o przedłużenie stanu nadzwyczajnego zwykłą większością głosów, a w debacie ws. wprowadzenia lub przedłużenia stanu nadzwyczajnego nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.

- Projekt uchwały, który przedłożyliśmy wysokiemu Sejmowi ma na celu uzupełnienie tej luki. Dotychczas stany nadzwyczajne pod rządami obecnej konstytucji nie były wprowadzane, ale życie przyniosło nowe sytuacje i stworzyło potrzebę w związku z tym też trybu postępowania Sejmu wobec stanów nadzwyczajnych – tłumaczył Zieliński.

Opozycja krytykuje

Posłowie opozycji wskazywali, że zmiana Regulaminu ma służyć temu, aby zwykłą większością głosów sprawić, by na granicy polsko-białoruskiej nie mogło być dziennikarzy.

Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula zgodziła się, że nie ma konstytucyjnego wymogu dotyczącego głosowania w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego, „ale to do czego próbujecie nas dzisiaj tutaj zachęcić to po prostu pójście na łatwiznę" .

Poseł Polski 2050 Wojciech Maksymowicz zgłosił cztery poprawki, jednak zostały odrzucone. Dotyczyły między innymi tego, że posłowie mieliby cały czas prawo do składania wniosków o przerwanie, odroczenie lub zamknięcie posiedzenie w trakcie rozpatrywania rozporządzenia o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl