Scyzoryki Victorinox na wyposażeniu polskiej armii? "Byłoby fantastycznie"

Kacper Rogacin AIP
Fot. materiały prasowe
- Utrzymujemy stały kontakt z wojskowymi jednostkami zaopatrzeniowymi. Byłoby fantastycznie, gdyby scyzoryki Victorinox stały się częścią wyposażenia Wojska Polskiego - mówi Paul Camenzind, Sales Manager marki Victorinox.

To na początek - jaka jest historia powstania szwajcarskiego noża oficerskiego?

Historia i tradycja Swiss Army Knife ma już ponad 130 lat i sięga 1884 roku, kiedy to Karl Elsener, syn lokalnego kapelusznika z Ibach, założył zakład produkujący noże. Szwajcarska armia korzystała wówczas z niemieckich scyzoryków z Solingen. Po otrzymaniu dużego zlecenia na noże dla rodzimej armii, Elsener poświęcił cały swój czas i prywatne środki na zrealizowanie zamówienia. W rezultacie od 1891 roku firma zaopatruje szwajcarską armię w noże oficerskie. W roku 1909, z okazji 25-lecia firmy, postanowiono oznakować swój flagowy produkt inkrustowanym godłem Szwajcarii, odróżniając w ten sposób oryginalny produkt od licznych imitacji. W ten sposób narodziła się ikona – słynny szwajcarski scyzoryk, który na przestrzeni lat stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych produktów na świecie.

Początkowo scyzoryki Victorinox nosiły inną nazwę, skąd zatem wzięło się określenie „Swiss Army Knife”?

Tuż po II wojnie światowej, powracający z frontu amerykańscy żołnierze otrzymywali na pamiątkę od swoich szwajcarskich kompanów scyzoryki. Mieli trudności z wymówieniem nazwy Schweizer Offiziersmesser, dlatego zaczęli nazywać go „Swiss Army Knife”, czyli po prostu szwajcarski nóż oficerski. I tak już pozostało.

Żołnierze korzystają ze scyzoryków Swiss Army na codzień?

Warto podkreślić, że nasze scyzoryki nie są bronią, lecz wielofunkcyjnymi i uniwersalnymi narzędziami. Scyzoryki wykorzystywane są przez żołnierzy w codziennych sytuacjach takich jak np. wycinanie w różnych materiałach, dokręcanie i odkręcanie śrub, otwieranie skrzynek, butelek, puszek, wycinanie otworów w skórzanych przedmiotach i pomoc w wielu innych zadaniach, z którymi zmaga się armia. Biorąc zatem pod uwagę wielozadaniowość narzędzi scyzoryka, wszystkie z jego funkcji mogą okazać się przydatne w najmniej spodziewanym momencie.

Co sprawia, że szwajcarskie noże oficerskie wyróżniają się na tle innych kieszonkowych scyzoryków?

Z pewnością jest to jakość materiałów użytych do wykonania i wykończenia noża. Na przykład podczas szlifowania powierzchni noża dopuszczalna różnica w grubości to maksymalnie 0,02 mm. Zapewnia to bezproblemowe otwieranie i zamykanie narzędzia. To, co wyróżnia scyzoryki Victorinox to także dożywotnia gwarancja na wady wykonania lub materiału. Victorinox Swiss Army Knife to synonim szwajcarskiej jakości i precyzji.

W armiach jakich krajów wykorzystywane są scyzoryki Swiss Army Knives i ile noży marka Victorinox sprzedała do tej pory zagranicznym siłom zbrojnym?

Na świecie jest około 25 krajów, w których noże i narzędzia Victorinox są stałym elementem wyposażenia sił zbrojnych. W Europie scyzoryki Victorinox w swoim asortymencie mają armie lub grupy specjalne z takich krajów jak Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Dania, Luxemburg, Norwegia, Francja, Irlandia, Węgry i Słowenia.

Liczba ta jest jednak znacznie wyższa, jeśli weźmiemy pod uwagę pojedyncze transakcje realizowane przez naszych partnerów dystrybucyjnych, którzy reprezentują markę w 120 krajach oraz fakt, że w niektórych państwach każdy żołnierz otrzymuje szwajcarski nóż jako element osobistego wyposażenia.

Czy Victorinox ma w planach sprzedaż szwajcarskich noży dla polskiej armii?

Decyzja o wystawieniu, już po raz trzeci, szwajcarskich noży na targach MSPO w Kielcach wyraźnie wskazuje na nasze zainteresowanie polskimi siłami zbrojnymi. Polski oddział naszej firmy, Victorinox Poland, utrzymuje stały kontakt z wojskowymi jednostkami zaopatrzeniowymi. Byłoby fantastycznie, gdyby scyzoryk Victorinox stał się częścią wyposażenia Wojska Polskiego. Żołnierz, który korzysta z wysokiej jakości sprzętu ma poczucie, że jego przełożeni dbają nie tylko o kraj, ale również o swoich ludzi i ich bezpieczeństwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl