Scanlan: Technologia 5G mogłaby pomóc w walce z epidemią koronawirusa

Tomasz Paluch
Nasza technologia jest bezpieczna, o czym świadczą badania WHO i raporty brytyjskiego rządu. A 256 bitowego szyfrowania sygnału nawet komputer kwantowy nie jest w stanie złamać – mówi Paul Michael Scanlan, CTO Huawei Carrier Business Group.

Zacznijmy od najgorętszego tematu. Jak technologia 5G mogłaby ułatwić walkę z koronawirusem?
Ta t
echnologia nie jest cudownym antidotum, jednak pozwala połączyć nawet miliardy urządzeń ze sobą, a opóźnienia w przepływie danych mogą być naprawdę minimalne. Poza tym mamy taką konstrukcję sieci, która pozwala ją „dzielić”, wyodrębniać warstwy dla różnych obszarów usług, co też zwiększa bezpieczeństwo i szybkość przesyłania informacji w danym segmencie. Jedna z warstw może być przeznaczona wyłącznie dla usług zdrowotnych. Dzięki temu w ciągu milisekundy gromadzilibyśmy dostarczane dane, a następnie poprzez sztuczną inteligencję analizowali stan epidemiologiczny na świecie, co ułatwiałoby podejmowanie decyzji. Łatwiej byłoby korzystać też z telemedycyny, co może mieć ogromne znaczenie w przypadku braku personelu lekarskiego. Sieć 4G, podobnie jak wcześniejsze, może ulegać przeciążeniu. Wydzielenie w 5G warstwy dla usług medycznych zlikwiduje ten problem.

Technologia 5G pozwalałaby również obserwować zachowania konsumenckie na obszarach dotkniętych epidemią koronawirusa, zdecydowanie ułatwiłaby e-learning za pomocą transmisji wideo czy odbywanie wideokonferencji, co ma teraz ogromne znaczenie dla biznesu i administracji.

Za to sporo się mówi o szkodliwym wpływie promieniowania telekomunikacyjnego 5G dla ludzkiego zdrowia.Mówi się na podstawie jednego, nieaktualnego już, amerykańskiego badania sprzed dwóch dekad. Przeprowadzone w ostatnich latach przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dokładne i rzetelne badania dowiodły, że nie ma żadnego związku między promieniowaniem stacji bazowych i urządzeń końcowych, które jest promieniowaniem niejonizującym, a potencjalnymi nowotworami u ludzi. Promieniowanie emitowane przez radioodbiorniki i telewizory jest wyższe niż promieniowanie, którego doświadczamy z telefonów komórkowych czy stacji bazowych. Nie musi mi pan jednak ufać, w końcu reprezentuję Huawei, ale podobnie też proszę nie ufać krążącym pogłoskom o szkodliwości. Wystarczy, że zapozna się pan z naukową analizą na stronie WHO.

Czy 5G zagrażają jakieś technologiczne wirusy? Jak zgodna jest ta technologia z zasadami cyberbezpieczeństwa?W Huawei przywiązujemy ogromną wagę do cyberbezpieczeństwa i transparentności, choćby dlatego, że Stany Zjednoczone sugerują, że chińska technologia stwarza zagrożenia. Fakty są takie, że w obecnej technologii 4G, za każdym włączeniem telefonu, wysyła on sygnał do stacji bazowej. I nawet przeciętny programista, nie mówiąc o wywiadach albo cyberprzestępcach, może stworzyć oprogramowanie przechwytujące ten sygnał, uzyskując w ten sposób informacje o użytkowniku. W technologii 5G ten sygnał jest kodowany i swego rodzaju wirtualnym tunelem przekazywany do stacji bazowej i następnie do rdzenia sieci. A 256-bitowego szyfrowania nawet komputer kwantowy nie jest w stanie złamać. Takie są nasze standardy, które wypracowaliśmy z innymi producentami. Głównym problemem pozostaną użytkownicy pobierający aplikacje z nieznanych źródeł. Niestety, nie istnieją spójne regulacje, które określałyby standardy bezpieczeństwa dla takich aplikacji.

Te reguły dotyczą wszystkich producentów 5G, dlatego próby wykluczenia Huawei mają się nijak do kwestii cyberbezpieczeństwa. Ale znów nie musi mi pan wierzyć. Od lat współpracujemy z brytyjskim rządem, który przenicował nasze oprogramowanie i nie znalazł żadnych rzekomych „tylnych furtek”, o które nas się oskarża. Proszę sięgnąć po powszechnie dostępne raporty z pieczęcią brytyjskiego rządu, one potwierdzają, że nasza firma nie stanowi żadnego zagrożenia.

A jaki wpływ technologia 5G ma na środowisko naturalne ?Kiedy projektowaliśmy sieć 5G, patrzyliśmy na kwestie czysto techniczne, takie jak kodowanie, częstotliwości, technologie stacji bazowych, ale najważniejsza była wydajność. I z perspektywy środowiskowej dalsze budowanie sieci 4G zamiast 5G wywiera większy wpływ na środowisko, w związku z tym, że sieci starszej generacji są mniej wydajne. Gdybyśmy pozostali przy 4G zamiast dokonać przejścia na 5G, ślad węglowy byłby dwukrotnie większy. W przypadku sieci 5G telekomunikacyjny ślad węglowy zostaje bez zmian lub z czasem się obniża. Nawet jeśli 5G będzie wymagało stawiania większej ilości stacji bazowych, to wciąż stosunek tej ilości nadajników do efektywności jaka jest gwarantowana jest korzystny.

Huawei pracuje już nad technologią 6G ?Nie ma gotowej odpowiedzi na to pytanie i osobiście mam problem z wyobrażeniem sobie, jak od strony technicznej i użytkowej miałaby funkcjonować technologia 6G. Opracowanie 5G zajęło nam 10 lat i jest to rozwiązanie na tyle kompleksowe, że na razie skupiamy się na jej wdrażaniu. Ale może za rok czy za kilka lat będziemy w stanie porozmawiać też o 6G.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl