Sanofi pomoże zwiększyć dostawy szczepionek, będzie napełniał specyfik Pfizera, Unia na tym skorzysta

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
JOEL SAGET/AFP/East News
Na niecodzienny krok zdecydował se francuski koncern farmaceutyczny Sanofi. W swoim zakładzie w Niemczech będzie rozlewał i pakował szczepionki przeciwko Covid-19 Pfizera. Unia na tym skorzysta.

Francuski koncern farmaceutyczny Sanofi zdecydował się na niecodzienny krok. Aby sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu na szczepionki przeciwko koronawirusowi, będzie napełniał i pakował specyfiki firm Pfizer i BioNTech.

Sanofi wykorzysta do tego swoją fabrykę we Frankfurcie nad Menem i w tym roku ma dostarczyć ponad 100 milionów szczepionek. Taką deklaracje złożył prezes firmy Paul Hudson.

Napełnianie szczepionek Pfizera we Frankfurcie ma się zacząć w lipcu i francuska firma będzie starała się do końca 2021 roku dostarczyć ponad 100 milionów dawek, zapewnił na łamach Le Figaro prezes Paul Hudson.

Wyścig producentów szczepionek przeciwko koronawirusowi trwa. Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech, podobnie jak inni producenci szczepionek, tacy jak AstraZeneca, starają się zaspokoić ogromne zapotrzebowanie na szczepionki, które są w tej chwili najlepszym na świecie sposobem na przezwyciężenie pandemii.

W ubiegłym miesiącu Sanofi i brytyjska firma GlaxoSmithKline uznały, że szczepionka nad którą wspólnie pracują, daje niewystarczającą odporność immunologiczną u osób starszych, opóźniając tym samym jej wprowadzenie na rynek dopiero na koniec tego roku. Jej skuteczność była zadowalająca tylko u ludzi poniżej 50 roku życia.

Znajdują się pod presją, firma zdecydowała się szukać innych sposobów pomocy przy szczepionkach opracowanych przez innych producentów, ponieważ pandemia ponownie nasila się w Europie i na innych kontynentach.

Ponieważ prace nad szczepionką, nad którą pracujemy opóźniają się o kilka miesięcy, zadaliśmy sobie pytanie, jak możemy teraz pomóc - powiedział Hudson.

Sanofi podał też, że pracuje równolegle nad kolejną szczepionką we współpracy z amerykańską firmą Translate Bio, która wykorzystuje technologię mRNA. To technologia zbliżona do tej, którą wykorzystał Pfizer i jego niemiecki partner, firma BioNTech. Pierwsze próby mają się rozpocząć się jeszcze w tym kwartale. Tym samym Hudson potwierdził, że Sanofi jest zaangażowane w swoje dwa projekty szczepionek.

Dodatkowe dawki szczepionek, które powstaną w niemieckiej fabryce Sanofi będą wykorzystywane wyłącznie do zaopatrywania krajów Unii Europejskiej, potwierdził rzecznik firmy BioPharma Dive. Dodał on, że pierwsze dostawy spodziewane są już sierpniu.

Pfizer i BioNTech oświadczyły, że mogą w tym roku wyprodukować 2 miliardy dawek, ale popyt znacznie przewyższył podaż, ponieważ masowe szczepienia rozpoczęto w USA, Wielkiej Brytanii i Europie. Na początku miesiąca firmy te na krótko ograniczyły produkcję w zakładzie Pfizera w Puurs w Belgii, aby niebawem ją zwiększyć.

Oferta Sanofi jest przykładem niezwykłej współpracy między firmami, które zazwyczaj są konkurentami. Pokazuje pilną potrzebę szybkiego wyprodukowania większej ilości szczepionek. Umowa jest tymczasowa, gdyż Sanofi deklaruje gotowość wykorzystania mocy produkcyjnej w zakładzie we Frankfurcie tylko na ten rok.

Przenieśliśmy naszą działalność w inne miejsca, aby móc tymczasowo napełniać i pakować szczepionki COVID-19 firmy BioNTech - powiedział rzecznik Sanofi. Jest to maksimum, jakie możemy dać w tych ramach czasowych przy dostępnych możliwościach przemysłowych.

Z uwagi na to, że na całym świecie dostępnych jest zaledwie kilka szczepionek przeciwko koronawirusowi, pojawiają się apele do tych producentów, którzy nie są zaangażowani w opracowywanie szczepionek lub ich prace są mało zaawansowane, aby pomagali tym, którym się to udało. Zgoda firmy Sanofi jest najbardziej godnym uwagi przykładem takiej postawy.

Niedawno firma Merck & Co. ogłosiła, że ​​zaprzestanie prac nad dwiema szczepionkami przeciwko koronawirusowi, które testowała. Okazało się, że obie uzyskały gorsze wyniki w badaniach. Firma zapewnia, że „przebuduje” niektóre ze swoich zakładów produkcyjnych, aby podjąć produkcję niedawno nabytego eksperymentalnego leczenia COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl