Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid wydaje listę zaleceń przed mundialem w Rosji. To kraj w którym notuje się najwięcej przypadków HIV w regionie europejskim

szym
- Z informacji posiadanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wynika iż Rosja jest krajem, w którym notuje się najwięcej przypadków HIV w regionie europejskim - ostrzegają przedstawiciele Sanepidu. I publikują specjalną listę zaleceń przed mistrzostwami świata w Rosji.

- Osoby udające się na Mistrzostwa Świata w Rosji powinny upewnić się, czy są szczepione zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień. Pozwoli to zabezpieczyć się przez chorobami zakaźnymi, takimi jak odra, świnka, różyczka, błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis czy wirusowe zapalenie wątroby typu B - wskazują przedstawiciele sanepidu.

Zwracają uwagę, że w związku z tym, iż MŚ są imprezą masową, należy wziąć pod uwagę ryzyko zachorowania na nieżyty żołądkowo – jelitowe.

Eksperci z pomorskiego sanepidu informują co robić by zmniejszyć ryzyko zakażenia. Należy:

  • pić z butelek lub puszek oryginalnie zamknięte napoje,
  • myć ręce wodą z mydłem przed jedzeniem, a w przypadku braku dostępu do umywalki stosować żele i chustki ze środkiem dezynfekcyjnym,
  • spożywać gotowane lub dobrze upieczone potrawy,
  • dokładnie myć owoce oraz warzywa.

Zastrzegają także, że należy unikać możliwości zakażenia się wirusami HIV, HCV oraz HBV poprzez przygodne kontakty seksualne, wykonywanie tatuaży o raz piercing.

- Z informacji posiadanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wynika iż Rosja jest krajem, w którym notuje się najwięcej przypadków HIV w regionie europejskim. Ryzyko zakażenia związane jest z niebezpiecznymi zachowaniami (głównie - przyjmowanie narkotyków drogą dożylną, przygodne kontakty seksualne) - wskazuje Anna Obuchowska z pomorskiego sanepidu.

Dodaje, że zakażeniu HIV oraz HCV i HBV można skutecznie zapobiegać unikając przypadkowych stosunków seksualnych, robienia tatuaży oraz korzystania z usług kosmetycznych z miejsc, gdzie nie są stosowane właściwe warunki higieny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Eksperci informują, że w Rosji nie istnieje generalnie zwiększone ryzyko zakażenia się chorobami zwalczanymi drogą szczepień, w porównaniu z innymi częściami Europy. W prawdzie w I kwartale 2018 r. zanotowano wzrost zachorowań na odrę (843 zachorowań w I kwartale w Rosji, głownie w regionie moskiewskim) ale większa zapadalność notowana jest obecnie w wielu innych krajach Europy (np. we Francji w samym marcu zanotowano 753 zachorowań, w Grecji 326, w Portugalii – 109).

Co istotne, w 2017 r. nie stwierdzono w Rosji błonicy, zanotowano jedynie 6 przypadków różyczki. Zapadalność na krztusiec wyniosła jedynie 3,75 na 100 tys. ludzi.

Zapadalność na zatrucia pokarmowe wywołane salmonellą była w 2017 r. podobna jak w Polsce (ok 22-25 zachorowań na 100 tys.). W ostatnich latach nie stwierdzono w Rosji żadnego przypadku poliomyelitis wywołanego dzikim wirusem. Zawdzięczać to należy wysokiemu poziomowi wyszczepialności przeciwko polio sięgającemu 98 proc.

Ryzyko zakażenia gruźlicą dla podróżnych w Rosji mimo 3 krotnie większej zapadalności w 2017 r. niż w Polsce jest bardzo niskie. Zwiększone ryzyko jest w przypadku podróży z chorą osobą przez okres dłuższy niż 8 godzin, dłuższego przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach lub intensywnego kontaktu z osobą chorą np. podczas reanimacji.

24 czerwca spodziewany jest tu najazd polskich kibiców. Kazań, najbardziej wielokulturowe miasto Rosji i gospodarz 6 spotkań mistrzostw świata [wideo]:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki